CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Vstup Aegonu do Chytrého Honzy: Jen první krok?

 


 

Zatím největší událostí finančně poradenského trhu letošního roku je vstup společnosti Aegon do Chytrého Honzy, který vzbudil rozruch mezi velkými finančně poradenskými společnostmi. Společnost Digital Investments ze skupiny Aegon poskytla Chytrému Honzovi půjčku ve výši přesahující 50 mil. Kč. Tu ovšem Chytrý Honza nebude muset splatit – ale může být převedena až na 373 akcií o nominální hodnotě 150 tis. Kč – tedy celkem 55,59 mil. Kč.

V současné době zůstává vlastníkem Chytrého Honzy Jiří Paták, který drží 205 akcií, a Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, který vlastní 795 akcií. Pokud by Aegon konvertoval celý dluh na akcie Chytrého Honzy, získal by 27,2% podíl ve společnosti. Vyloučit ale nelze ani postupný exit Rockaway Capital, čímž by Aegon mohl získat majoritu. Tomu nasvědčuje i prohlášení v tiskové zprávě Rockaway: „Společnost Chytrý Honza uzavřela dohodu s holandskou finanční skupinou Aegon, která získala podíl od investiční skupiny Rockaway.“ V notářském zápisu o podmíněném navýšení základního jmění z 5. 5. 2016 vystupují pouze původní akcionáři.

Transakce s Aegonem oceňuje Chytrého Honzu na více než 200 mil. Kč.

Další změny na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat. Jiří Paták vzkázal, že záhy bude v Obchodním rejstříku patrná další změna, kterou blíže nespecifikoval. Mohlo by se jednat např. o účasti zástupce Aegon v dozorčí radě Chytrého Honzy.

Cesta Chytrého Honzy

Chytrý Honza v současné podobě akciové společnosti vznikl fúzí Chytrého Honzy s ručením omezeným s Bonnet.cz. Důvodem fúze je pravděpodobně vstup Aegonu – do jedné společnosti se kapitálově vstupuje snáze a průhledněji než do dvou. Navíc se obě společnosti pohybovaly na stejném trhu finančního zprostředkování. Chytrý Honza se specializací na internetový prodej a Bonnet.cz jako nízkonákladový broker pool.

Chytrý Honza koupil Bonnet.cz v březnu 2014. Cena transakce nebyla zveřejněna a i do Obchodního rejstříku se dostal pouze notářský zápis o změnách podílů. Tím významně rozšířil své působení mimo online svět.

Tip: Hodnota Bonnet.cz: 8 695,65 Kč

Chytrý Honza má v současnosti dva majitele. Jiří Paták stál u jeho zrodu 21. července 2009, kdy působil pod názvem honzovahypoteka.cz[1]. Následně se k 3. listopadu 2010 přejmenoval na chytryhonza.cz, přičemž došlo též k restrukturalizaci vlastnických podílů. Jiří Paták si odnesl 25,5 % společnosti a zbývajících 74,5 % připadlo postupně Jakubu Havrlantovi (konkrétně k 19. listopadu 2013). Jakub Havrlant svůj podíl převedl na společnost Rockaway Capital krátce před fúzí 29. dubna 2015.

Bonnet.cz

Bonnet.cz byl pod svým jménem v Obchodním rejstříku zapsán 26. dubna 2010. Pojišťovacím agentem se dle rejstříku ČNB stal k 14. dubnu 2011, tedy téměř o rok později. Investiční zprostředkování připojil k 12. 10. 2011. V registru má též evidovánu sankci ze 14. srpna 2015 od České národní banky ve výši 50 tis. Kč za to, že v roce 2012 zprostředkoval 124 pojistných smluv pro NN Životní pojišťovnu, přestože ji neměla uvedenou mezi spolupracujícími pojišťovnami.

Bonnet.cz si svými nízkými poplatky vysloužil kritiku a nevraživost velkých značkových finančně poradenských společností, jejichž náklady jsou vyšší, neboť finančním poradcům poskytují i další služby než jen inkaso provizí a smlouvy s finančními institucemi. Nízký podíl provizí ponechaných na úrovni společnosti vytváří i nízký zisk. V roce 2014 dosáhl Bonnet.cz provizního obratu téměř 253 mil. Kč, ovšem s výdaji téměř 244 mil. Kč. Přidaná hodnota tak dosáhla 8,744 mil. Kč (3,46 %). Před zdaněním dosáhl zisku 4,483 mil. Kč.

Chytrý Honza po fúzi

Po spojení Chytrého Honzy s Bonnet.cz dosahuje hodnota finální společnosti na základě smlouvy s Aegonem více než 200 mil. Kč. Při bližším pohledu do zahajovací rozvahy sloučené společnosti již pohled tak optimistický není. Aktiva společnosti sice přesahují 270 mil. Kč, ovšem téměř 212 mil. Kč představuje oceňovací rozdíl k nabytému majetku. Aktiva společnosti jsou přitom kryta z téměř 110 mil. Kč cizími zdroji, z nichž vyniká půjčka od Aegonu přesahující 50 mil. Kč.

V současnosti má Chytrý Honza jako pojišťovací agent registrováno 1 066 podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů (PPZ) a jako investiční zprostředkovatel 407 vázaných zástupců, což ho řadí k větším broker poolům.

Tabulka: Počty PPZ a vázaných zástupců broker poolů

Broker pool

PPZ

vázaní zástupci

Chytrý Honza

1066

407

Broker Trust

1950

1494

Insia

1298

20

BP Broker-Pool.cz

55

55

SAB servis

238

171

Zdroj: Registr ČNB

Už vstup Aegonu do Chytrého Honzy byl avizován s plánovanou mezinárodní expanzí. Ta by měla probíhat jak v jižní Americe, tak v Asii. V současnosti je kupříkladu připravován vstup na brazilský trh.



[1] Společnost byla původně zapsána na Pavla Seinera, který k 13. srpnu 2009 převedl společnost na Jiřího Patáka (45/150), Jakuba Havrlanta (45/150) a další společníky.

Loading

Vstoupit do diskuze 19 komentářů


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ben

    24 května, 2016

    To všechno koupí Babiš. A pak ho zavřou po zásluze konečně na 10 let do vězení a všechno mu zaberou. I čapí hnízdo s Agrofertem a spořitelnu ANO Babiš ztratí.

    Odpovědět

  • Ovcacek

    24 května, 2016

    Nebo to koupi Cinani, stejne jako Invii, a vsichni poradci Bonnetu se budou muzet naucit, kdo byl Mao Ce Tung :))

    Odpovědět

  • 24 května, 2016

    Zatím největší událostí finančně poradenského trhu letošního roku je vstup společnosti Aegon do Chytrého Honzy, který vzbudil rozruch mezi velkými finančně poradenskými společnostmi…No, mezi těmi možná ano, obyčejný poradce má úplně jiné starosti, zejména pak tu, jak nakonec dopadne avizovaná novela ohledně provizí za ŽP. Mimochodem, dnes je 24. května, takže je to opět na pořadu dne v Poslanecké sněmovně. Pan Šincl by rád prosadil regulaci všech druhů ŽP včetně čistých rizikovek, rovnoměrnou výplatu provize rozprostřenou do 5-ti let a maximální strop provize 150%. ČSSD opravdu leží blaho nás finančních poradců na srdci, ještě více pak ochrana zájmu a práv spotřebitele…

    Odpovědět

  • vasek

    24 května, 2016

    ano, ta novela je opravdu téma asi největší.
    Ale psaní o Honzovi a Aegonu se hodí, když se FCT(a PFS) cítí tím svobodným byznysovým rozhodnutím Aegonu tak dotčeni… :)

    Odpovědět

  • Vince Vega

    24 května, 2016

    Jojo, pohadku jak Chytry Honza do Holandska dosel, nam bude rudo-tyrkysove duo vypravet jeste dlouho..:)

    Odpovědět

  • Ex-fincentrak

    24 května, 2016

    Vzdyt to, ze do Chytreho Honzy vstoupil Aegon, je par mesicu stare info! To jen Stuchla potrebuje mlatit prazdnou slamu, aby odvedl pozornost od sveho snedeneho kramu..

    Odpovědět

  • M2

    25 května, 2016

    Před měsícem mi Tomáš Knebl z Aegonu tvrdil, že o žádnou koupi firmy nešlo, jen technologie. Takže díky za tento článek pane Zámečníku.

    Odpovědět

  • vasek

    25 května, 2016

    a v čem vám ten článek pomohl?

    Odpovědět

  • Jeroným Tejc z Komína

    25 května, 2016

    Mě taky.

    Odpovědět

  • Fanda

    25 května, 2016

    Az na to, ze „pan“ Zamecnik objevil Ameriku, resp Holandsko, s asi trimesicnim zpozdenim. Vsechny info byly v tiskove zprave v unoru. A pocitat hodnotu transakce z nominalni hodnoty akcii?? „Pan“ Zamecnik bude asi ekonom, co..:))

    Odpovědět

  • Ovcacek

    25 května, 2016

    Tak to asi neumite cist.. 22.2.2016: Rockaway prodal „podil“ Aegonu https://www.roc­kawaycapital.com/cs/2016­/02/chytry-honza-startuje-expanzi-na-globalni-financni-trh/

    Odpovědět

  • Chudoba cti netratí

    27 května, 2016

    Jenom by mě zajímalo, jestli pan Paták na Chytrém Honzovi vydělal někdy nějaký prachy. Víte někdo? Nebo je to další navoněná internetová socka?

    Odpovědět

  • Novinka

    27 května, 2016

    Ono by asi radi i tyrkysovi prodali, ale on to nechce nikdo koupit, co? :)) a Arx ci rve vlasy..

    Odpovědět

  • Partners lžou

    30 května, 2016

    Za Aegon nemají v Partners nic

    http://www.ne­kecame.cz/porad­ci-partners-maji-rovnou-odmenu/

    Rovná provize je základ

    A to není všechno! Finanční poradci Partners mají rovné provize. Co ta divná fráze má jako znamenat? To, že dostanou za sjednání smlouvy od jakéhokoli partnera vždy podobnou odměnu. Jedinou motivací profíka z Partners tak je nabídnout ze spousty produktů na trhu řešení, které klientovi sedne. Rovné provize u klíčových produktů v portfoliu jsou základem poradenské nezávislosti Partners.

    Odpovědět

  • Ja

    30 května, 2016

    Borkovcovi uz to zere jen par naivku. Ti ostatni uz jsou davno u Chytreho Honzy.

    Odpovědět

  • Pepa

    30 května, 2016

    zajímavé, a že obrat Partners je 1,3 mld. Kč a roste a obrat Honzíka je něco málo přes 200 mega a aby přežil, tak si musí půjčit od pojišťovny. zbytečný přeměřování. běžte radši něco dělat.

    Odpovědět

  • PS

    31 května, 2016

    Tak po třech letech poklesu můžou v Partners stagnaci říkat růst :-). K tomu měření… :-)

    Odpovědět

  • Pepa

    30 května, 2016

    a v čempak je to lež? ať už udělám hypotéku u kohokoliv, tak jsem zaplacen stejně. ať již udělám IŽP u kohokoliv, tak jsem zaplacen stejně. To stejné u pravidelných investic – tam sice rozdíly jsou, ale drobné, dle doby. Nebylo to u neživota a od 1.5. je to i u neživota. a ano základ to je.

    Odpovědět

  • hook

    3 června, 2016

    nojo, ale když pod čarou vedení nařídí, jaké produkty sjednávat, jak se k tomu postavíte ? Jak potom definujete svou nezávislost ? Kdyby se uveřejnila statistika, které produkty od kterých pojišťoven se sjednávají nejvíc, pak by bylo vidět, že je něco shnilého ve státě dánském…

    Odpovědět