Kladná výkonnost při jakýchkoli podmínkách na trzích je snem každého investora. Do relativně nedávné doby mohli do fondů, které se snažily svým investorům vydělat jak při růstu trhů, tak i při jejich poklesu, investovat pouze majetní a institucionální investoři. Umožňovaly jim to hedge fondy, které díky omezené regulaci a relativně volné investiční strategii, mohly ve větším měřítku investovat do různých derivátů a spekulovat na pokles cen akcií, nebo dluhopisů. Základem je vždy dosahovat nadprůměrného výnosu při minimální volatilitě.
Před několika lety začaly některé investiční společnosti nabízet podobné fondy určené retailové klientele. Strategie celkové, nebo absolutní návratnosti (total return, resp. absolute return) má za cíl dosahovat kladné výkonnosti bez ohledu na to, jak se vede porovnávacímu indexu, nebo trhům, na nichž fondy primárně investují. Posledním typem fondů, které chtějí dlouhodobě překonávat index, jsou target return fondy (fondy s cílovou výkonností), které si dávají za cíl překonávat vybraný index.
Portfolio manažeři těchto fondů se snaží dosahovat kladného výnosu buď investováním do různých tříd aktiv a změnou jejich poměru v portfoliu podle toho, jak se jednotlivým trhům daří. Druhou často používanou strategií, hojně používanou také u zmiňovaných hedge fondů, je long/short strategie. Při ní manažer investuje jak do nástrojů, u nichž předpokládá růst, tak do těch u nichž očekává pokles. Správnou kombinací pak může dosáhnout nadprůměrného výnosu a zejména profitovat také v dobách, kdy se na trzích objeví býčí trend.
Kladný roční výnos nehledejte
Bohužel, výkonnost fondů, do nichž je možné u nás investovat pouze dokazuje, že dobrá myšlenka nemusí vždy znamenat dobrý výsledek. Lákadlo pro investory do Absolute, Total, nebo Target Return fondů ve formě kladného výnosu „za každého počasí,“ nebo překonávání benchmarku, totiž v současné bouři na finančních trzích jaksi nefunguje a ukazuje se pouze jako dobrý marketingový tah, než skutečnost.
Například fond ABN Amro Absolute Return Bond Fund vedený v euru ztratil za poslední rok téměř jedenáct a půl procenta, i když jde o konzervativní dluhopisový fond.
REKLAMA
Ještě hůř jsou na tom fondy Credit Suisse Bond Fund Target Return denominované v euru, švýcarském franku a dolaru. Největší ztrátu ve výši téměř třiceti procent za rok zaznamenal eurový klon fondu. Ve švýcarském franku ztratil ve stejném období přes dvacet pět procent a roční ztráta dolarového fondu je 23,73 %. Fondy investují do dluhopisů s různou rizikovostí, což se jim nakonec vymstilo. Fondy nedosahovaly výtečné výkonnosti ani v minulých letech, ale udržovaly si alespoň nízkou volatilitu. Největší ztráty ale zaznamenaly před zhruba dvěma měsíci, když krize na úvěrovém trhu dosahovala vrcholu.
Ve stejném období zaznamenaly největší ztráty fondy Franklin Templeton. Fond Templeton Global Total Return ztrácí přes 15 %, Templeton Euro Total Return je v mínusu bezmála 19 % a Franklin US Total Return je ve ztrátě skoro šestnáct a půl procenta. V delším horizontu jsou navíc fondy Franklin Templeton velmi volatilní kvůli měnovému riziku.
Trochu lépe je na tom pro eurové investory fond Total Return Currencies od Pioneer Investment, který ztrácí „pouze“ tři procenta, jeho dolarový klon však už ztrácí přes 14 %. Fond Julius Baer Total Return Bond ztrácí za poslední rok 2,12 %.
Korunový fond UniEuro Renta Absolute Return v posledním roce ztratil kolem jednoho a půl procenta. Tento fond vznikl v roce 2006 jako korunově zajištěný klon fondu UniEuro Renta Absolute Return německé investiční společnosti Union Investment. Nabízí ho Českomoravská stavební spořitelna.
REKLAMA
Vzhledem k výsledkům uvedených fondů v porovnání například s výnosy evropských vládních dluhopisů lze konstatovat, že fondy ani zdaleka nesplňují své předsevzetí přinášet investorům zajímavé výnosy překonávající trh.
Lépe na tom s výkonností nejsou ani smíšené fondy. Fond Credit Suisse Total Return Asia Pacific ztrácí za rok třicet procent, přičemž jen za poslední půlrok ztratil více než 28 %. Globálně zaměřený Credit Suisse Total Return Global ztrácí přes sedm procent a fond se zaměřením na trhy BRIC zaznamenal za rok propad o více než dvacet procent.
Fond Global Total Return od MFS International vedený v dolaru ztratil za rok čtvrtinu, v euru ztratil přes deset procent. Fond Total Return Defensive od Pioneer Investment, který do akcií může investovat až 75 % majetku, ztratil za poslední rok bezmála osm procent, dolarová verze pak skoro 22 % a fond Total Return Dynamic skoro pět procent.
Mezi smíšené fondy můžeme zařadit také dva fondy fondů Raiffeisen A.R. globální balancovaný a Raiffeisen A.R. Emerging Markets. První jmenovaný za poslední rok ztratil skoro šest procent, fond zaměřený na rozvíjející se trhy pak zaznamenal ztrátu 12,5 %.
Akciový fond Absolute Return Growth od společnosti Fortis ztratil za uplynulý rok šest a půl procenta a Absolute Return Equity Europe si vedl vcelku dobře, když je za rok v mínusu pouze 1,43 %. Vzhledem ke ztrátám akciových indexů ve výši kolem 50ti procent nejsou tyto výsledky až tak špatné, k absolutnímu kladnému výnosu však mají stále poněkud daleko.
Jak je z výsledků patrné, i v případě fondů se strategií absolutní návratnosti musí být investoři při svém výběru hodně opatrní. Všechny fondy totiž nejde hodit do jednoho pytle a konstatovat, že neplní svůj cíl, i když na druhé straně jsou výnosy téměř všech fondů nabízených u nás za poslední rok skutečně tristní. I když je zkoumání pouze roční výkonnosti poněkud zjednodušené a v delším horizontu by mohly fondy dosahovat kladných výnosů, je v tomto případě na místě. Právě za poslední rok totiž mohly fondy dokázat, jak se dokáží vyrovnat se situací na trhu a přinášet svým investorům slíbený výnos i v době, kdy prakticky všechny třídy aktiv zaznamenávají negativní výnosy.