AFIZ vyloučil finančního poradce. Prodával IŽP
AFIZ podruhé v historii sáhl k nejpřísnějšímu trestu pro individuální členy – vyloučení a zveřejnění disciplinárního opatření. Finančním zprostředkovatelem, který se prohřešil prodejem investičního životního pojištění „na spoření“ na vysoké částky bez pojistné ochrany, je Lukáš Bergmann Čovban.
„Jedná se o druhý případ, kdy Etický výbor AFIZ v rámci samoregulace sáhl k nejpřísnějšímu možnému disciplinárnímu opatření. Prvním bylo vyloučení pana Lukáše Štorka, kterého nakonec výrazně sankcionovala i ČNB,“ konstatuje Petr Šafránek, generální sekretář AFIZ.
Lukáš Čovban měl podle závěrů Etického výboru doporučovat a zprostředkovávat investiční životní pojištění na vysoké částky bez pojistného krytí pouze na investice. „Jmenovaný měl přitom možnost doporučit a zprostředkovat i nástroje kolektivního investování,“ konstatuje AFIZ ve své tiskové zprávě. Podle slov Petra Šafránka Etický výbor přihlédl ke skutečnosti, že měl Lukáš Čovban oprávnění zprostředkovávat i investiční produkty. Pokud by oprávnění vázaného zástupce neměl, pravděpodobně by byl jeho trest mírnější.
„Rozhodnutí AFIZ o vyloučení L. Čovbana vnímáme jako správné. Jsme toho názoru, že minimálně přispěje k informování veřejnosti o způsobu činnosti L. Čovbana. Takováto opatření obecně přispívají k pročištění trhu od obchodníků, jejichž zájem není v souladu se zájmy klienta. Prokazatelná porušení Etického kodexu AFIZ o tom jasně vypovídají. Dodržování etických principů při působení zprostředkovatelů jsou zásadním předpokladem pro budování důvěry mezi klientem a poskytovatelem služeb. Toho jsme si plně vědomi. Naše společnost má rovněž tak svůj vlastní Etický kodex, který v mnoha aspektech vychází z Etického kodexu AFIZ,“ uvedla k našemu dotazu Jana Pelcová, ředitelka komunikace a marketingu ZFP akademie.
Podnět proti Lukáši Čovbanovi podala sama ZFP akademie, pod jejíž hlavičkou finanční zprostředkovatel pracoval. „Podnět k prošetření zprostředkovatelské činnosti p. Čovbana, resp. podnět se žádostí o pomoc při řešení stížností klientů na zprostředkovatelskou činnost p. Čovbana, dala AFIZu společnost ZFP akademie, a.s., neboť p. Čovban přestal se společností ZFPA už v době své výpovědní lhůty jakkoliv komunikovat,“ potvrdila Jana Pelcová. ZFP akademie zároveň u poškozených klientů situaci napravovala. U některých klientů se např. podařilo s pojišťovnou domluvit zrušení pojistné smlouvy od samého počátku a vrácení zaplaceného pojistného. Etický výbor posuzoval případy přibližně tuctu poškozených klientů.
Prodejem investičního životního pojištění pouze na investice finanční zprostředkovatel poškozuje klienta. Vzhledem k vysokým počátečním nákladům, které jsou využity především na provize, nemůže investovaná částka dosáhnout stejného zhodnocení, jakého docílí stejná investice přímo do podílových fondů. Někteří finanční zprostředkovatelé využívají IŽP k vlastnímu obohacení na úkor klienta.
„Paradoxem je, že ani vyloučení z profesní asociace jako nejpřísnější samoregulační opatření není důvodem pro ztrátu důvěryhodnosti a tím i podnikatelského oprávnění, tudíž tito lidé mohou i nadále na trhu působit. Zatímco se vymýšlí všemožné informační povinností a podobná plošná administrativní opatření, s těmi, kteří opravdu klienty poškodí, se státní dohled podle současné legislativy účinně vypořádat nemůže,“ hodnotí současný stav legislativy Petr Šafránek.
Lukáš Bergmann Čovban působil přes osm let v ZFP akademii. K 31. 7. 2013 podal výpověď a ukončil s ní smluvní vztah. Zároveň přešel v polovině loňského roku pod Broker Trust.
Registrace Lukáše Čovbana u ČNB:
- Podřízený pojišťovací zprostředkovatel
- 6. 8. 2005 až 6. 9. 2013 – ZFP akademie
- 3. 6. 2013 dosud – Broker Trust
- Vázaný zástupce
- 22. 2. 2011 až 16. 8. 2013 – ZFP akademie
- 26. 8. 2013 dosud – Broker Trust
Lukáš Čovban k 9. 12. 2013 přerušil svou živnost. Spojit se nám s ním nepodařilo, nicméně podle důvěryhodných zdrojů chce zcela opustit oblast financí, a to přesto, že odmítá jakékoli pochybení.
Pochybení odmítal i první vyloučený člen AFIZ – Lukáš Štork. Ten nicméně i po šesti letech dál ve finančním zprostředkování působí. Jeho práce se ale podle slov jeho nadřízených měla významně zlepšit, což potvrdil jak někdejší generální ředitel OVB Allfinanz Pavel Uzel, tak jeho nástupce Miroslav Řezník, stejně tak i zemský ředitel Petr Křen, v jehož struktuře Lukáš Štork působil a který se nakonec s OVB rozešel s nedořešeným sporem. A stejným hlasem hovořil též Jan Lener, ředitel komunikace a PR společnosti Broker Consulting, kam na sklonku roku 2012 Lukáš Štork zamířil.
Aktualizace 15:30 – odpovědi na dotazy společnosti Broker Trust
Nastoupil Lukáš Bergmann Čovban přímo pod Broker Trust, nebo do některé ze spolupracujících společností?
Pan Bergmann Čovban na začátku spolupráce nastoupil přímo pod Broker Trust.
Byla známa společnosti Broker Trust historie poradce před podpisem smlouvy?
Při zahájení spolupráce jsme ověřovali profesní historii standardními způsoby a nenašli jsme žádné dostupné informace, které by indikovaly problematickou historii nebo činnost potenciálního partnera.
Má Broker Trust možnost reagovat na oznámení AFIZu o vyloučení poradce z důvodu porušení etického kodexu?
Možnosti jsou různé. Zveřejněnou informací se vážně zabýváme, požádali jsme AFIZ o bližší informace. Nyní je to v pozici tiskové zprávy, která toho moc nevysvětluje a neznáme podrobnosti. Není nám aktuálně známa historie případu a co předcházelo rozhodnutí o vyloučení. Je potřeba se podívat také na argumentaci protistrany, tedy pana Čovbana. V této souvislosti jsme jej kontaktovali a požádali o vyjádření.
Vyjádření Lukáše Bergmanna Čovbana (27. 3. v 8:30)
„Rozhodnutí a postup AFIZ považuji za protiprávní. Proti jednání AFIZ se budu dále bránit. Nevylučuji řešení soudní cestou,“ uvedl pro server Investujeme.cz Lukáš Bergmann Čovban.