CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Akciové fondy: Pohroma jménem Trump?

 


 

Růst akciových podílových fondů se nezastavil ani v listopadu. Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů si připsal 2,63 %. Za posledních pět měsíců nepřetržitého růstu posílil index již o téměř 9,5 %. Od svého minima v lednu 2016 zhodnotil dokonce o 18 %. V meziročním srovnání to již tak slavné není. Oproti listopadu 2015 se může Index ICZ pochlubit zhodnocením pouze o necelé procento.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

icz

Zdroj: Investujeme.cz

Nečekané vítězství Donalda Trumpa zprvu trhy mírně znepokojilo, jeho následný projev však dal trhům naději na lepší zítřky, a to především těm americkým. Prvenství si v listopadu odnáší podílový fond Parvest Equity USA Mid Cap zaměřený na americké středně velké společnosti.

Desítku nejvýkonnějších obsadila šestice fondů investujících do amerických akcií. Mezi nejúspěšnější podílové fondy posledního měsíce se zařadily také fondy zaměřené na biotechnologie, finanční a bankovní sektor opět převážně v zámoří.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 10. 2016 a 20. 11. 2016

Parvest Equity USA Mid Cap

12,58%

ESPA Stock Biotec

12,25%

Parvest Equity World Finance

10,80%

Franklin Biotechnology Discovery

10,59%

Parvest Equity USA Small Cap

10,58%

Raiffeisen US-Aktien

9,62%

NN (L) Banking & Insurance (USD)

9,12%

Pioneer Funds – U.S. Research Value

7,97%

CS EF USA Value B

7,72%

HSBC GIF US Equity A USD

7,61%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Těsně po zvolení Donalda Trumpa nabralo druhý dech zlato, které si přes noc připsalo téměř pět procent. Probuzení však již tak růžové nebylo a následoval rychlý pád. Listopad tak nebyl nakloněný především fondům zaměřeným na akcie těžařů zlata, jejichž ztráty se prohlubují již třetí měsíc v řadě. Nejhůře si vedl fond Amundi Funds Equity Global Gold Mines, který ztratil více než 15 %.

Nový americký prezident nepotěšil ani Latinskou Ameriku. Z deseti nejztrátovějších podílových fondů se do žebříčku v listopadu dostaly čtyři latinsko-americké. Dva nejméně úspěšně z nich jsou brazilské, které poklesly o více než 12 % i vlivem domácích nepokojů a protestů proti vládě.

Nečekané rozhodnutí indické vlády na začátku listopadu zrušit 86 % hotovosti paralyzoval celou Indii. Indický infrastrukturní fond zatím ztrácí přes 11 %, ale rychlé vyřešení situace v zemi přitom zřejmě zatím není v dohledu. Na chaos by mohl doplatit i růst HDP.

Neklidem zmítající se Turecko a vláda tvrdé ruky premiéra Recepa Tayyipa Erdogana nepřidala tureckému podílovému fondu HSBC GIF Turkey Equity, který se propadl o téměř 11 %, a fond ESPA Stock Istanbul dokonce o 11,34 %.

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 10. 2016 a 20. 11. 2016

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

–15,13%

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

–14,20%

HSBC GIF Brazil Equity A USD

–12,12%

Aberdeen Global – Brazil Equity (USD)

–12,09%

ESPA Stock Istanbul

–11,34%

AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA INFRASTRUCTURE

–11,09%

AMUNDI FUNDS EQUITY BRAZIL

–11,08%

HSBC GIF Latin American Equity A USD

–11,02%

HSBC GIF Turkey Equity A EUR

–10,90%

AMUNDI FUNDS EQUITY LATIN AMERICA

–10,84%

 Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Nadcházející měsíc se událostmi, které ovlivní trhy, bude jen hemžit. Dnes zasedá ve Vídni OPEC, aby jednal o snížení produkce ropy na 32,5 milionů barelů denně. Ropu i přesto výraznější růst v nejbližší době zřejmě čekat nebude.

V neděli čeká trhy italské referendum o změně vlastní ústavy, jehož výsledky se dotknou Itálie i celé Evropy. Poslední průzkumy se přiklánějí spíše na stranu „Ne“, což by mohlo znamenat konec vlády premiéra Mattea Renziho. Stejné to ale bylo i při průzkumech v případě amerických prezidentských voleb a brexitu. Pětina obyvatel Itálie navíc ještě není rozhodnuta a výsledek referenda je tak stále nejistý.

V prosinci bude také zajímavé sledovat, jak se trhy vypořádají s překážkami, které mohou přinést rozhodnutí o úrokových sazbách Evropské centrální banky (ECB) i amerického Fedu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

Mýty o akciovém trhu: Centrální banky, zlato, volby…

Minulý týden jsem měla to potěšení přednášet na akci v Colorado Springs. Při zpáteční cestě na letiště jsem si uvědomila, že můj řidič má působivou znalost místních městských legend. Podělil se se mnou o jednu zajímavou informaci: Konspirační teoretici věří, že těla mimozemšťanů nalezená při havárii UFO v Roswellu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *