A nejnovější čísla stojí rozhodně za pozornost. Devizové rezervy v eurech totiž za poslední měsíc narostly o 3,6 mld. EUR (za poslední rok dokonce o necelých 12 mld. EUR). Zatím se nedá říct, kolik z posledního nárůstu jde na vrub intervencí a nakolik je zvýšení rezerv dáno konverzí eur přicházejících z EU fondů do ČR. Není ovšem vyloučeno, že nadpoloviční část šla přímo na vrub intervencím namířeným proti posilování koruny.
V každém případě už teď je jasné, že jen v červenci ČNB na trhu nakoupila zhruba 1 mld. EUR. Červenec byl přitom první měsíc, kdy centrální banka musela na devizovém trhu vystoupit proti koruně poté, co v listopadu 2013 zavedla stávající devizový režim. A v srpnu její aktivita téměř jistě ještě narostla. Nejen s ohledem na samotné zvýšení rezerv, ale i s ohledem na chování kurzu koruny, který se poslušně držel v těsné blízkosti 27,01 CZK/EUR.
Devizové rezervy prudce narůstají a jejich hodnota odpovídá zhruba 34 % HDP. Ještě na konci loňského roku to bylo 29 % HDP a před zavedením kurzového režimu to bylo necelých 22 %. Vedlejším efektem kurzového režimu – podobně jako v případě Švýcarska – je soustavný růst devizových rezerv. Na rozdíl od Švýcarska jich však zdaleka nemá ČR tolik, aby si už s nimi musela začít dělat velké starosti. Na druhou stranu je vidět, že jejich růst nabírá na síle a zdaleka není s největší pravděpodobností u konce.
Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.