CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

22. 12. 2014

0 komentářů

Jen účetní trik, říká Mach ke snížení státního dluhu

 


 

Jen účetní trik, říká Mach ke snížení státního dluhu

Praha – Snížení státního dluhu České republiky v letošním roce byl jen účetní trik, upozorňuje europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. Ve skutečnosti podle něj ministerstvo financí čerpalo z rezerv na horší časy.

Mach reaguje na nedávné prohlášení ministra financí Andreje Babiše, že se letos poprvé od roku 1995 podařilo absolutně zredukovat státní dluh. Ten má podle Babiše klesnout o dvacet miliard na 1663,3 miliardy korun.

Ministerstvo ale takové nařčení odmítá. Stát podle něj nyní lépe hospodaří a na účtu u centrální banky má peníze více institucí než v minulosti.

Vyčerpané rezervy

„Ministerstvo nezodpovědně čerpá státní rezervy,“ tvrdí Mach. Upřesňuje, že vysoké rezervy se podařilo nakumulovat zejména v roce 2005 a 2008, kdy byl skutečný schodek rozpočtu nižší než plánovaný, a vláda tak neutratila všechny peníze, které si půjčila.

REKLAMA

Rezervy se podle něj povedlo zvýšit i v roce 2012, kdy ministerstvo využilo nízkých úrokových sazeb. „Vláda vydávala dluhopisy, aby si nemusela půjčovat v budoucnu, až bude úrok činit třeba pět procent,“ vysvětluje Mach. Kabinet podle něj počítal s tím, že celou vypůjčenou částku nevyužije a část si „schová“, aby si v budoucnu nemusel půjčovat dráž.

Babišovo ministerstvo ale podle Macha místo toho peníze využilo na snížení stávajícího dluhu. „Ta rezerva je prakticky vyčerpaná, případně bude v roce 2015. Myslím si, že vláda tím Česku způsobila ekonomickou škodu,“ říká šéf Svobodných.

Pomohly i cizí zdroje

Rezervy podle Macha nebyly jediným místem, kam ministerstvo „sáhlo“. Kromě toho využilo ještě prostředky z účtu státní pokladny u České národní banky (ČNB), konkrétně takzvané „cizí zdroje“ – to ostatně připouští i samotné ministerstvo ve své Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2015. Sem podle Macha spadají například peníze obcí, krajů či Národní fond, který spravuje peníze pro výplatu dotací z EU.

Podle europoslance je problém v tom, že tyto peníze ministerstvo nevykázalo jako dluh. Zároveň není jasné, o jaké zdroje se přesně jedná. „Tvrdí ale, že nejde o peníze obcí a krajů,“ uvádí Mach a upozorňuje, že až si tyto peníze bude chtít původní majitel vybrat, vláda je bude muset vrátit.

REKLAMA

„Konzultoval jsem tento problém i s lidmi z ČNB a i ti se pozastavovali nad tím, že to nikdo neřeší. S ministerstvem jsem několik měsíců zpátky komunikoval na téma, jaké cizí zdroje chtějí využít. Odmítli mi to sdělit, slíbili, že to bude uvedené ve strategii, a tam to není,“ popisuje Mach.

Standardní moderní postup

Ministerstvo financí si však za svým postupem stojí. „Státní dluh mohl poklesnout zejména díky efektivnějšímu řízení likvidity v rámci jednotlivých souhrnných účtů státní pokladny vedených v ČNB,“ reaguje na Machovo prohlášení Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva.

Snížit dluh se podle ministerstva podařilo proto, že se do systému státní pokladny zapojilo více klientů, například státní fondy. „Nedochází tedy k situaci, že povinní klienti státní pokladny mají své prostředky uložené u komerčních bank a centrální vláda o těchto prostředcích neví,“ doplňuje mluvčí.

Nejde podle něj o žádný účetní trik, ale o standardní moderní řízení peněžních toků státu v souladu s nejlepší mezinárodní praxí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *