CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

28. 08. 2014

0 komentářů

Kolik benefitů nabízí váš zaměstnavatel? Nový žebříček

 


 

Kolik benefitů nabízí váš zaměstnavatel? Nový žebříček

Praha – Nejrozšířenějším zaměstnaneckým benefitem zůstává mobilní telefon – jeho využití i k soukromým účelům nabízí 89 procent firem v Česku, ne vždy však proplácí celou provolanou částku. Druhou nejčastější zaměstnaneckou výhodou je příspěvek na vzdělávání, poskytuje jej 81 procent společností.

Vyplývá to z průzkumu mezi 171 tuzemskými zaměstnavateli ze všech krajů, odvětví i velikosti, který uskutečnila ING Pojišťovna se Svazem průmyslu a dopravy.

Mezi nejrozšířenější benefity se letos nově dostaly pravidelné lékařské prohlídky – podle autorů průzkumu jde o prohlídky nad rámec povinných kontrol stanovených zákonem. Zaměstnancům je hradí 78 procent společností.

„Investice“ do zdraví pracovníků jsou obecně čím dál rozšířenější: Tři čtvrtiny firem podporují pitný režim zaměstnanců, 42 procent společností přispívá na sportovní aktivity a 39 procent na vitamíny či rehabilitaci.

Zaměstnanecké benefity v roce 2014

Benefit Podíl firem
Mobilní telefon 89 %
Vzdělávání 81 %
Lékařské prohlídky 78 %
Pitný režim 75 %
Stravenky 74 %
Služební auto 74 %
Věcné dary, jednorázové odměny 68 %
Příspěvek na penzijní připojištění 68 %
Příspěvek na životní pojištění 49 %
Sport 42 %
Třináctý plat 39 %
Zdraví (vitamíny, rehabilitace apod.) 39 %
Kultura 35 %
Zaměstnanecké půjčky 34 %
Očkování proti chřipce 27 %
Příspěvek na dovolenou 27 %
Flexi poukázky 26 %
Dny volna (sick days) 25 %
Příspěvek na cestování do práce 20 %

Průzkum ukázal, že některou z forem zaměstnaneckých benefitů poskytuje 99 procent společností – tedy prakticky všechny tuzemské firmy. V průměru jich přitom nabízejí deset. Více výhod mají lidé ve společnostech s více než 250 zaměstnanci – v průměru jedenáct benefitů , zatímco ve společnostech s méně než 50 zaměstnanci mají v průměru sedm výhod.

Čím dál více vzdělávání

V posledních pěti letech zaznamenaly největší nárůst příspěvky vzdělávání a jednorázové odměny či věcné dary (shodně o 11 procent), o desetinu stoupl počet firem přispívajících na životní pojištění.

Právě vzdělávání ale ukazuje, že benefity nejsou k dispozici všem zaměstnancům ani ve firmách, které je poskytují. Vzdělávací kurzy uvedlo sice jako benefit osm z deseti společností, ale jsou v nich k dispozici zhruba jen třetině zaměstnanců.

Nejčastěji firmy nabízejí jazykové a počítačové kurzy – shodně 76 společností. Jazykové kurzy ale může využít jen 42 procent zaměstnanců, počítačové 32 procent. V průměru firmy za řadového zaměstnance zaplatí okolo 3,5 tisíce korun, za top manažera asi 16 tisíc korun.

Většina firem, ale ne většina zaměstnanců

Na penzijní připojištění přispívá zaměstnancům podle průzkumu 68 procent společností (výrazně častěji – v 87 procentech – jej nabízejí firmy s více než 250 pracovníky). Z čerstvých statistik Asociace penzijních společností, tedy údajů za celý trh, ale přispívá zaměstnavatel jen pětině lidí. Z oficiálních údajů také vyplývá, že průměrný příspěvek zaměstnavatele činil 659 korun měsíčně u „starého“ penzijního připojištění a 804 korun u jeho novější varianty, tedy doplňkového penzijního spoření.

Průzkum také ukázal, že ekonomická situace firem se po krizových letech opět zlepšuje. „Nálada se vrací na úroveň optimistického roku 2011,“ říká Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Meziroční zlepšení zaznamenalo 41 procent společností, zejména větších. Naopak jako horší než loni vidí svou ekonomickou situaci 21 procent společností.

„Nabídka zaměstnaneckých benefitů by v následujících dvanácti měsících neměla zaznamenat větší výkyvy,“ očekává Kateřina Štěrbová, která v ING Pojišťovně vede sekci zaměstnaneckých benefitů.

Společnosti s lepší ekonomickou situací v průzkumu uvedly, že zvýší mzdy a přijmou nové zaměstnance bez omezení délky smlouvy. Naopak firmy, jimž se daří hůře, mzdy nezvýší a plánují častěji propouštět zaměstnance na dobu určitou a s nárokem na předčasný starobní důchod.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *