Praha/Riga – Na prioritách investic z evropských fondů, které mají řešit zejména největší problémy měst jako například dostupnost bydlení, se v úterý na jednání v lotyšském hlavním městě Rize dohodli ministři členských zemí EU zodpovědných za kohezní a urbánní politiku.
Ve středu o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Právě ministryně Karla Šlechtová (za ANO) na jednání Česko zastupovala.
Ministři se shodli na tom, že v dotační politice je nutné zohledňovat místní specifika a zdůrazňovat roli a odpovědnost měst za rozvoj jejich území.
„K naplňování cílů EU a měření přínosů projektů podpořených z fondů EU je nutné silné partnerství měst. Na jejich největší problémy musíme reagovat globálně,“ řekl Vilém Frček z odboru komunikace MMR.
REKLAMA
Starnutí populace a dostupnost bydlení
Jako největší úskalí evropských měst politici vidí demografickou změnu, tedy stárnutí populace, dostupnost bydlení, energetickou náročnost, migraci a připravenost na ekonomické změny z toho plynoucí.
Právě na tyto oblasti by se měly státy podle ministrů zaměřit při přípravě projektů financovaných z evropských zdrojů v novém programovém období.
Ministři také požadují zjednodušování pravidel pro čerpání evropských fondů a uvítali by lepší sdílení zkušeností mezi členskými státy a Evropskou komisí.
„Dobrá komunikace je základem fungování lidské společnosti a v oblasti evropských fondů je více než žádoucí spolu mluvit a vyměňovat si zkušenosti,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Setkání vyvrcholilo podepsáním společného memoranda k podpoře územního rozvoje a rozvoje měst.
REKLAMA
Nejhůře čerpající země
Před setkáním s ministry Šlechtová bilaterálně jednala s eurokomisařkou pro regionální politiku Corinou Cretu. Řešily spolu hlavně efektivní dočerpání peněz v končícím programovém období 2007 až 2013. Česko v něm patřilo k nejhůře čerpajícím zemím.
V novém programovém období 2014 až 2020 může Česká republika z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm.
Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.