CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

12. 11. 2014

0 komentářů

Potvrzeno. Druhý pilíř penzí skončí, lidé dostanou na výběr

 


 

Potvrzeno. Druhý pilíř penzí skončí, lidé dostanou na výběr

Praha – Vláda oficiálně odsouhlasila plán ohledně zrušení takzvaného druhého pilíře důchodového systému. Zhruba 83 tisíc lidí, kteří si touto formou spoří na penzi, dostanou po zrušení druhého pilíře v roce 2016 na výběr. Buď si nechají naspořené peníze včetně důchodového pojištění vyvedeného ze státního systému poslat na bankovní účet (případně přes poštovní poukázku), nebo převést do třetího pilíře, tedy do „penzijního připojištění“. Návrh připravený ministerstvem práce a sociálních věcí, o němž před týdnem informoval online deník Aktuálně.cz, dnes schválila vláda.

„Tento systém zvýhodňuje jen malou část obyvatel, a větší část dokonce znevýhodňuje. Druhý pilíř v minulém roce odsál ze společného důchodového účtu 250 milionů a tento rok to má být až 750 milionů korun. Apelovala jsem tedy na to, aby byl zrušen co nejdříve,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Zdůvodnila tím mimo jiné, proč se vláda nakonec přiklonila k rychlejší variantě zrušení, když ve hře byl i návrh pro zrušení až od roku 2017.

Hlavní část Nečasovy reformy

Druhý pilíř odstartovala penzijní reforma prosazená koaliční vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Od ledna 2013 si do něj lidé mohou přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů pak musí přidat ze svého.

Druhý pilíř sice měl z počátku odčerpávat několik miliard korun ročně ze státního rozpočtu, v horizontu několika málo desítek let se ale podle propočtů tehdejší vládní koalice měl projevovat v rozpočtu pozitivně, když by snížil vyplácenou sumu peněz na státní důchody.

REKLAMA

Zastánci druhého pilíře také nesouhlasili s kritiky, podle nichž byl systém výhodný jen pro užší skupinu lidí, převážně bohatých. Při spoření v řádu desítek let by podle zastánců byl druhý pilíř výhodný pro většinu lidí a navíc také pomáhal řešit takzvaný princip zásluhovosti. První pilíř (státní důchody) je totiž i po úpravách z roku 2011 stále velmi solidární. Například důchod vyšší jak 18 tisíc korun měsíčně pobíralo ke konci roku 2013 jen necelých 15 tisíc lidí z celkových 1,73 milionu, kteří dostávají starobní důchod.

Peníze se lidem vrátí do konce roku 2016

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí schválený vládou kopíruje doporučení důchodové komise z letošního léta. Počítá s tím, že zhruba 83 tisíc účastníků druhého pilíře dostane zpět všechny naspořené peníze. Lidé se budou moci rozhodnout, jestli do státní pokladny vrátí vyvedené důchodové pojištění, nebo si ho ponechají a sníží si tím o odpovídající díl budoucí důchod ze státního (prvního) pilíře.

Ministerstvo navrhuje, aby od 1. ledna 2016 byly zastaveny platby do druhého pilíře. Do konce března 2016 by penzijní společnosti měly svým klientům ve druhém pilíři poslat informaci o ukončení systému. Lidé by jim pak do konce září 2016 měli dát vědět, kam chtějí poslat peníze. Ty by pak penzijní společnosti poslaly do konce roku 2016.

Ministerstvo nyní začne připravovat legislativní znění zrušení druhého pilíře, poslanci by o zrušení druhého pilíře měli hlasovat zhruba v půlce roku 2015.

REKLAMA

Hrozí žaloby

Návrh také připomíná možnost, že penzijní společnosti budou po státu požadovat kompenzace v řádu stamilionů korun za náklady vynaložené na zavedení i ukončení systému.

Důchodová komise vládě vyplácení kompenzací nedoporučila. Soukromé firmy podle šéfa komise Martina Potůčka musí počítat s riziky podnikání. Tehdejší šéf opoziční ČSSD výslovně firmy varoval, že po převzetí vlády druhý pilíř zruší.

Penzijní společnosti zatím případné požadavky na kompenzace nekomentují. „Ještě jsme se o tom nebavili, každopádně to ale nevylučuji,“ říká například šéf Penzijní společnosti České spořitelny Aleš Poklop.

S rušením druhého pilíře vedle penzijních společností nesouhlasí také pravicová opozice ODS a TOP 09. Byla to totiž právě Nečasova vláda s Miroslavem Kalouskem jako ministrem financí a Jaromírem Drábkem jako ministrem práce a sociálních věcí, která druhý pilíř zavedla.

REKLAMA

Žalobu na stát zvažuje i sám Kalousek. „Jako účastník druhého pilíře jsem připraven bránit se soudní cestou. Politicky a systémově s rušením druhého pilíře nesouhlasím, protože by to ze systému odstranilo potřebný princip zásluhovosti. Ty dvě věci ale nespojujte – první je osobní stanovisko účastníka systému, druhé je stanovisko strany TOP 09,“ shrnul svůj postoj už v květnu v deníku Insider Kalousek.

Další změny důchodů od roku 2017

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se v koaliční smlouvě vedle zrušení druhého pilíře zavázala také k dalším úpravám důchodového systému.

Důchodová komise podle této smlouvy „připraví úpravy zdanění práce a důchodového systému s účinností od roku 2017 tak, aby vláda zajistila výplaty důstojných penzí, posílení principu zásluhovosti, narovnání transferu mezi rodinou a společností a zastropování věku odchodu do důchodu“. Komise své návrhy představí v prosinci.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *