Praha – Miliony Čechů, kteří si nyní snižují daňový základ o investiční životní pojištění, čeká zřejmě od příštího roku změna k horšímu. Ministerstvo financí chce v rámci novely zákona o daních z příjmu tuto daňovou výhodu výrazně omezit.
U investičního životního pojištění je nyní možné z daní odepsat až 12 tisíc korun ročně. Podle ministerského návrhu by si bylo možné snížit daňový základ jen o peníze zaplacené na krytí pojistných rizik. Nikoli již tedy o peníze na takzvanou spořicí složku investičního životního pojištění, které jsou určeny na investice. Ty často tvoří většinu z uhrazeného pojistného.
Ministerstvo si od změny slibuje vyšší výběr daní řádově o miliardy korun. Návrh bude v nejbližší době posuzovat vláda a po ní Parlament.
Výhodnější než zvýšit plat
Podle ministerstva mimo jiné firmy využívají investiční životní pojištění ke zvýšení příjmů svých zaměstnanců, místo aby jim zvedly plat. Pro firmy je to výhodnější než zvyšování platů – z nich by musely platit větší odvody.
REKLAMA
Změna se má týkat investičního životního pojištění, které platí za zaměstnance firmy, ale i fyzických osob, které si tuto pojistku platí samy.
Zatím není jasné, jestli se navrhovaná změna dotkne jen nových, nebo také již uzavřených smluv.
Z údajů České asociace pojišťoven vyplývá, že Češi koncem března sjednáno 6,13 milionu životních pojistek s předepsaným pojistným ve výši 11,73 miliardy korun. Většinu tvoří investiční životní pojištění.
Není to dlouhodobé spoření
Představitelé pojišťoven jsou pochopitelně proti a obávají se poklesu zájmu o tento produkt. Investiční životní pojištění by podle nich bylo proti jiným dlouhodobým spořicím produktům znevýhodněné – především vůči penzijním fondům působícím ve třetím pilíři, v nichž si bude možné dál ročně odepsat na daních až 12 tisíc korun.
REKLAMA
„Předložený návrh jde proti slibům vládních politiků, podle nichž chce díky daňovým úlevám podpořit úspory na důchod,“ říká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.
Michal Žurovec z tiskového odboru ministerstva financí ale tento argument odmítá. Podle něho je nyní možné vybrat výnosy z investičního životního pojištění průběžně nebo již po několika letech. Podle Žurovce to tak dělá mnoho lidí, a je proto zpochybněn dlouhodobý charakter této investice jako formy úspor na stáří.
Zkuste to jinak
Síkora upozorňuje na to, že možnost odečítat si z daní pouze rizikovou složku investičního životního pojištění nemá v praxi žádný význam. Sama o sobě totiž žádný výnos navíc nepřináší, a nikoho proto možnost odepsat si tuto část daní nepřesvědčí, aby si spořil na penzi sám. Pokud tedy bude ponecháno daňové zvýhodnění u této rizikové složky, postrádá to podle Síkory smysl.
Domnívá se také, že snahu firem vyhnout se díky příspěvku na pojištění vyšším daním je možné řešit efektivnějším způsobem. Navrhuje například omezit určitý typ výplat nebo zavést specifické sankce – například vyšší srážkové daně při předčasných výběrech výnosů.