Praha – Zájem českých firem o přesun sídla do takzvaných daňových rájů znatelně ochladl. Počet vlastníků českých firem, kteří pocházejí ze zemí považované za daňové ráje, vzrostl za letošní první pololetí o 154, zatímco v celém loňském roce jich bylo 740. Vyplývá to z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury (ČEKIA).
„Za poklesem zájmu stojí zřejmě finanční krize. Podnikatelé se spíše starají o přežití než o daňovou optimalizaci,“ říká analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová. Svou roli, i když zatím hlavně psychologickou, hraje i snaha Evropské unie a USA bojovat proti těmto rájům. K výraznějšímu úbytku oproti loňskému roku došlo u Britských Panenských Ostrovů („odhlásilo“ se osm procent firem z Česka) a Nizozemských Antil (sedm procent).#obj_3880
Agentura však očekává, že v druhé polovině roku – pokud se zlepší kondice české ekonomiky a k tomu navíc levice vyhraje předčasné parlamentní volby – se zájem firem o přesun do daňově přívětivějších destinací opět mírně zvýší.
Počet vlastníků českých firem, kteří pocházejí z destinací považovaných za daňové ráje, tak ke konci prvního pololetí činil přinejmenším 9144. To představuje kolem tří procent ze všech společností působících v Česku. Petra Štěpánová ale upozorňuje, že jde jen o špičku ledovce. „Čerpáme totiž výhradně z veřejně dostupných zdrojů, které nezahrnují firmy založené v daňových rájích mnohdy pro účely fiktivního snižování daňového základu jiných, na první pohled nespřízněných firem,“ vysvětluje.