CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

Aleš Michl: Nový fond za zvuku Metallicy

 


 

Rozjíždíte nový fond. Můžete nám ho představit?

Na prvním místě, je to fond kam dáme své vlastní peníze. A další unikátnost vám řeknu na příkladu: V Česku mám rád třeba portfolio manažera Hájka ze Spořky, který věří na to, že dokáže klientům vybrat ty správné akcie. Pak máme skupinu RSJ pana Janečka nebo pana Dejčmara, které mám rád ještě víc, a ty sází na algoritmus obchodující v méně než sekundě. Respektuji je všechny. Jsou to borci. Náš fond je jakoby mezi nimi.

Nevěřím na to, že člověk v dnešní době dokáže vybrat přesně ty akcie, které porostou – není to už v lidských silách. Dřív to šlo, všichni znáte třeba Buffeta, teď podle mě, jak je to všechno propojené a rychlé, už to nejde. Strašně rychle se svět mění. Věříme proto na algoritmus, který vybere nikoliv krátkodobou, ale dlouhodobou pozici – jak moc mám mít v portfoliu ETF na S&P 500, nikoliv na Apple. Co já vím, zda bude v budoucnu lepší Apple nebo Samsung nebo Xiaomi. A změna přijde při identifikace bublin nebo naopak podhodnocených trhů. Tak vznikl náš Quant, což je odvozeno od slovíčka kvantitativní. Ve Spojených státech jsou takto označovány fondy, které stojí na modelu, nikoliv na rozhodování člověka.

Jaká je role robota, když se jmenujete Robot Asset Management a pod tím je fond Quant – jste vlastně první v Česku s licencí ČNB…

Podtrhuji, že robot, neboli algoritmus, neobchoduje, ale jasně stanoví portfolio manažerovi, jakou pozici na trhu zaujmout. Fond je obhospodařován investiční společností Amista podle českých právních předpisů, protože chci být v Česku, žádný offshore, žádná Malta, Kypr, Kajmany – proto jsme pod regulací České národní banky, proto peníze tečou přes Českou spořitelnu a naším auditorem je KPMG. Zajišťujeme do korun. Jediné cizí na fondu je, že když jsem to vymýšlel, poslouchal jsem Metallicu.

Jak tedy přesně funguje algoritmus, na jehož základě váš model funguje?

REKLAMA

Algoritmus je dílem dalšího spolumajitele fondu, ekonoma Pavla Kohouta, který na něm pracoval několik let. Jde o dlouhodobý výzkum, který porovnává likvidní množství peněz v oběhu ve Spojených státech versus ceny akcií. Dlouhodobě je mezi těmito proměnnými vztah, který říká, zda jsou akcie podhodnocené či nadhodnocené. Plus k tomu máme potvrzující proměnné. Pokud jsou akcie nadhodnocené, tak jich mám v portfoliu málo a hodně dluhopisů, když jsou podhodnocené, tak jich mám v portfoliu moc.

Je zajímavé, že tohle žádný fond v Česku nesleduje – portfolio manažeři nemají objasněný vztah mezi objemem peněz v ekonomice a mezi cenou investic. Existuje kvantitativní teorie peněz, která popisuje vztah mezi změnou množství peněz a inflací. Za celou dobu existence této teorie však nikoho nenapadlo zobecnit ji i na ceny akcií, nemovitostí nebo investice vůbec. Tak jsme to udělali my, protože vidíme, jak kolem nás centrální banky tisknou peníze…

Jak se tedy liší váš fond od ostatních fondů?

Už jen v tom, že tam dáváme své vlastní peníze, což přesně pan Hájek ve Spořce nebo borci z RSJ dělají také – ale jinde to fakt běžně nedělají. Na to bych se vždycky ptal, hlavně u retailových fondů – pánové z banky, když mi to nabízíte, kolik prachů tam má ten portfolio manažer, co to řídí? Prostě uvažujeme jinak. V těchto heslech: Žádná technická analýza. Žádné jednotlivé vybírání akcií. Minimalizace nákladů. Jen americký akciový trh. Jen bezpečné dluhopisy. Co nejmenší rizika. Dlouhodobá pozice. Identifikace bublin a podhodnocených trhů… Algoritmizace investiční strategie.

Kdo bude moci do vašeho fondu investovat?

Terminus technicus jsme fond kvalifikovaných investorů, takže pro větší investory. „Dobrou“ zprávou je, že minimální investice byla od června snížena ze 125 tisíc eur na jeden milion korun. Cílíme proto na kvalifikované investory od jednoho milionu korun.

Jaký očekáváte výnos?

REKLAMA

Podle výsledků zpětných testů je algoritmus schopen dosahovat zhodnocení přes 5 % p.a., ovšem s poloviční volatilitou než jakou mají srovnatelné akciové fondy. Dlouhodobým cílem je dosažení kladné výkonnosti při jakémkoli vývoji trhů. Zároveň by náklady neměly překročit 1,15 % za rok, to by měl být ten nákladový ukazatel TER, počítaný při objemu fondu kolem 1 miliardy korun – jedno procento je roční poplatek a zbytek je audit, platba bance a administrace fondu. Běžné fondy fungují s poplatkem dvojnásobným.

Proč si myslíte, že počítače jsou lepší než lidé? 

Algoritmus signalizuje, zda je investice atraktivní nebo není, a netrpí chybami lidského faktoru. Představte si finanční trhy jako šachy – Deep Blue, šachový superpočítač postavený firmou IBM, v roce 1997 porazil velmistra Garri Kasparova. Podobně Quant je schopný porážet portfolio manažery, nikoli však hrubou výpočetní silou, nýbrž odolností vůči stresu a emocionálnímu vypětí. Portfolio manažer není imunní vůči politickým událostem a ekonomickým zvratům se značným emocionálním nábojem, algoritmus ovšem ano. V situaci, kdy trhy padají, portfolio manager je ve stresu a není podle mého názoru schopný udělat dobré rozhodnutí a reaguje hodně pozdě. Největší výhodou kvantitativního modelu je disciplína, jasná strategie, odolnost vůči stresu a emocionálnímu vypětí.

Kontrolujete nějakým způsobem model, aby neudělal chybu?

Algoritmus neobchoduje, nemůže tedy udělat nějakou chybu, že koupí, prodá něco špatně. Robot, respektive ten náš algoritmus, jasně stanoví investičnímu výboru a portfolio manažerovi, jakou pozici na trhu zaujmout…

A nemůže se zbláznit?

Upřímně, může nastat nepravděpodobná situace, že algoritmus přestane v budoucnu generovat správně časovací signály v důsledku změn na trhu. Jenže pak to nezpůsobí žádnou ztrátu, spíš lze v takovém případě očekávat výkonnost zhruba na úrovni typických smíšených fondů investující do akcií a dluhopisů – protože v portfoliu budou ETF na americký akciový trh a ETF na nějaký dluhopisový index. Pravděpodobnější je, že se zblázní váš portfolio manažer – ostatně spotřeba antidepresiv se za patnáct let v Česku téměř ztrojnásobila.

REKLAMA

Co vám říká model dnes?

Ač jsou americké akcie teď u maxima, tak stále jsou z dlouhodobého pohledu lepší než dluhopisy. Tedy většina v ETF na americký burzovní index S&P500.

Fond zakládáte společně s investiční společností Amista a Pavlem Kohoutem. Jak máte rozdělené podíly? 

S Pavlem Kohoutem máme každý 35 procent a společnost Amista vlastní zbylých 30 procent.

Jaký je vztah vašeho fondu k Partners?

Zatím žádný. V současné době cílíme na bohaté lidi, nejsme retail. Cílíme na komunitu lidí, kteří nás znají a věří nám, jako my věříme jim. Půjdeme pomalu, krok za krokem. Pro mě je to životní projekt a dám si na tom záležet… produkt pro retail budeme řešit ve chvíli, kdy si vybudujeme značku. Abychom si nezkazili jméno, máte v retailové distribuci pouze jediný pokus. Nechceme skončit jako některé společnosti s pochybnou distribucí, o kterých píšete na Investujeme.cz.

Kolik peněz chcete do vašeho fondu získat?

Základní cíl je jedna miliarda korun. Očekávám, že na začátek dáme dohromady v úzkém okruhu 100 milionů korun a postupně budeme stoupat k miliardě.

Jste poradcem Andreje Babiše. Bude investovat do vašeho fondu?

Zatím jsem ho nelákal , ale třeba až si přečte váš rozhovor, tak dostanu SMS, že chce do našeho fondu investovat. Je to ode mě teď drzost a nadsázka. Náš vztah je profi, a priorita spolupráce Michl – Babiš je makroekonomika, pomoci tomuto státu v ekonomice nahoru, stabilizovat dluh, snižovat deficity, uklidit státní pokladnu…

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů


Související články

Fondy kvalifikovaných investorů? Do jakých vložit peníze?

V posledních letech roste zájem o zhodnocení peněz prostřednictvím Fondů kvalifikovaných investorů (FKI). Co si pod nimi představit?  Na rozdíl od běžného podílového fondu nemůže do fondu FKI investovat každý. Kvalifikovaný investor musí splňovat několik podmínek. Za to získá prostřednictvím FKI širší nabídku investičních možností, protože tyto […]

Text: Filip Kučera

09. 11. 2022

Investice do nové energetiky porostou

Více než 20 let stojí Evropská unie (EU) v čele mezinárodních iniciativ týkajících se boje proti změně klimatu. Vypracovala ambiciózní politiky v oblasti energií a klimatu, jejichž cílem je mimo jiné snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 80 %. I proto se investoři zajímají o […]

Text: Filip Kučera

07. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Dušan

    1 srpna, 2016

    Trochu mi to připomíná C -Quadrat, který je kotovaný na třech burzách.
    Předpokládám, že časem budou velitelé tohoto fondu jistě kotovat na nějaké burze? A přeji jen to nejlepší v jejich myšlenkách. Dušan

    Odpovědět

  • Peppa

    4 srpna, 2016

    Proč ne minimální vklad půl miliardy?

    Odpovědět

  • Petr

    7 srpna, 2016

    Proc p.Kohout nenabidnul algoritmus Partners? Je tam jeste zamestnan?

    Odpovědět

  • Tomáš

    9 srpna, 2016

    Možné důvody:

    1. P.K. nenabídnul algoritmus, má Partners dlouhodobě na háku a bere horentní peníze jen za psaní článků
    2. P.K. nabídnul algoritmus, ale nebylo technicky možné zrealizovat (pravděpodobnost 0 – podle daného algoritmu může investovat libovolný fond, nejen fond kvalifik. investorů)
    3. P.K. nabídnul algoritmus, ale Partners odmítlo, protože mu nevěří (pak hodně štěstí budoucím investorům)

    Odpovědět

  • vasek

    9 srpna, 2016

    podle algoritmu může investovat kdejaký fond, zřídit a efektivně vést standardní fond už je něco jiného

    Odpovědět

  • Zklamaný Karel

    16 srpna, 2016

    Výkonnostní poplatek 35% z výnosu nad 5%??? To si nedovolí ani největší zloději.

    Odpovědět