Amber Gold: Polská pyramida za 500 mil. Kč
Finanční trh je založený na důvěře. Tedy, spíš byl. Všerozpínající se regulace ukolébává klienty do letargického spánku, kteří jsou jako omámení drogou jistoty ochotni a schopni svěřit peníze téměř komukoli – bez jakýchkoli znalostí, kam peníze putují, o prověřování důvěryhodnosti společnosti a investičního podniku ani nemluvě.
Zatím (bohužel zatím) poslední letadlo ztroskotalo v sousedním Polsku. Všichni pasažéři přežili, jen jsou chudší dohromady o přibližně 486 mil. Kč. To je částka, kterou Amber Gold dluží 50 tisícům investorům. Investiční fond měl investovat do zlata, investoval ale do nejrůznějších derivátů – a také do dvou polských leteckých společností OLT Express Regional a OLT Express Poland. Když se z nich fond stáhl, obě vyhlásily bankrot, což vedlo až k prošetřování Amber Gold.
Kolem fondu Amber Gold se rozvíjejí nejrůznější podezření. Podle některých zpráv se měl fon podílet na praní špinavých peněz, ale především měl „investovat“ po vzoru Ponziho systému – tedy klasické pyramidové hry či letadla (což by od majitele leteckých společností zřejmě čekal málokdo; ostatně, není nad dobré krytí).
Pro společnost Amber Gold pracoval i syn polského premiéra Donalda Tuska. Zda o podvodném jednání společnosti věděl i premiér (či jeho syn) lze těžko předjímat. Stejně jako kolik peněz podvedení investoři ještě uvidí. Fond slíbil peníze postupně vrátit, ale bude mít z čeho?
Wall Street Journal v důsledku kauzy je otřesena důvěra v polskou regulaci a dohled. Nabízí se tak pohled do nedávné minulosti, kdy si ve vězení odsedí několik dlouhých životů Bernard Maddoff. Tomu navíc nevěřili jen drobní klienti, ale i renomované finanční instituce.
REKLAMA
Jak se může klient ubránit podobným nástrahám? V prvé řadě je nezbytné spoléhat jen sám na sebe – tedy prověřit si důvěryhodnost jak lidí, kteří s financemi radí, tak finančních institucí, které se o peníze mají starat. Nabízí-li kdokoli podezřele bezpečnou investici s vysokým výnosem, pak se jí raději vyhnout.
Vždyť i v Česku bychom již mohli mít dostatek zkušeností s „nadstandardními nabídkami“. I většina bank nabízejících znatelně vyšší úrokové sazby z vkladů než ostatní skončily bankrotem… nemluvě o nejrůznějších letadlech, která nad českou kotlinou proletěla, a pyramidách vystavěných novodobými faraóny.