04. 01. 2013
Americký trh práce hraje do not dolaru, chování může změnit i koruna…
Ta mohou překvapit opět lehce pozitivně a payrolls (přírůstek pracovních míst mimo zemědělství) pravděpodobně znovu překoná hranici 150 tisíc pracovníků. Ukazuje na to řada předstihových ukazatelů. Žádosti o dávky v nezaměstnanosti v posledních týdnech vytrvale klesaly a důvěra spotřebitelů v dostupnost pracovních míst se postupně dál vylepšuje.
Zlepšila se také nálada v průmyslu a sázky průmyslníků na tvorbu nových pracovních míst. V případě prosincového čísla může také hrát roli normalizace podmínek po Hurikánu Sandy. New York a New Jersey zaznamenaly v listopadu prudký pokles payrolls. Pokud se v prosinci vše vrátí k normálu, mohlo by se číslo za celé Spojené státy vyhoupnout i nad 200 tisíc pracovníků.
Pozitivní zprávy z trhu práce mohou začít pomáhat americkému dolaru a trochu tak narušit zaběhlé vazby – dobrá čísla = silné akcie = globální optimismus = ztráty super-bezpečného a nízko-úročeného dolaru. Proč by měla najednou dobrá americká čísla znamenat silný dolar? Nejedná se v zásadě o nic jiného než o návrat tradiční, ale v krizi zapomenuté vazby.
Dobrá čísla by měla znamenat sázky na vyšší nominální i reálné sazby a vylepšování úrokového diferenciálu vůči euru. Investoři v tuto chvíli předpokládají, že Fed se sazbami do roku 2015 nebude hýbat, a proto dolar lepší čísla nebyl schopen ocenit. Centrální bankéři ale také řekli, že pokud nezaměstnanost klesne pod 6,5 % (nyní je 7,7%), začnou měnové kohouty utahovat. Dobrá čísla z trhu práce mohou takové sázky časem oživovat.
V takovém případě by to mělo dopad i na chování české koruny. Globální optimismus a zisky akciových trhů tradičně znamenaly zisky vůči euru a dvojnásobné zisky vůči dolaru. Karta se ale může obrátit. Realitou může být překvpivá kombinace zisků koruny vůči euru a ztrát vůči americkému dolaru.
REKLAMA
Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny