Přesto investoři ještě předtím než začnou odepisovat i americký růst by si měli počkat, alespoň na únorové číslo přírůstku nových pracovních míst v USA. Statistiky, které vycházejí z jiných dat (např. tzv. ADP report či údaje o nezaměstnanosti), tak výrazné zhoršení tempa růstu nových pracovních míst nezaznamenaly.
Tento týden bude mít dva globální a jeden lokální vrchol. Mezi globální události, jež přitáhnout nejvíce pozornosti trhů v nadcházejícím týdnu nebudou patrně výsledky olympioniků v Soči, ale vystoupení nové šéfky Fedu Janet Yellenové v americkém Kongresu a možná i výsledky HDP eurozóny za poslední kvartál loňského roku a tím vlastně i za celý rok. V případě Yellenové bude zajímavé, zdali bude chtít nějak reagovat na poslední data z trhu práce, jež (jak bylo výše popsáno) nejsou nic moc. Pokud pak jde o růst eurozóny – ten by se měl podle odhadů nepatrně vylepšit a data za poslední kvartál by tak měl stvrdit konec recese.
Co se týká domácí scény, tak zde k makroekonomickým mezníkům týdne budou vedle dat o HDP patřit inflační čísla za leden. Ta považujeme za velmi důležitý údaj, neboť meziroční míra inflace by měla dosáhnout dna, ze kterého bude pozvolna v průběhu roku stoupat. To může být samozřejmě velmi důležitý moment jak pro českou korunu, tak pro korunové pevně úročené instrumenty. Dosažené inflační dno bude podle všech indicií velmi nízko, avšak inflace by přece jenom měla zůstat nepatrně kladná.
Jan Čermák, analytik ČSOB