Vyslovení nedůvěry vládě může mít v době hospodářské krize negativní dopad na českou ekonomiku. Podle ekonomů politická nestabilita maří úsilí vlády a České národní banky odlišit Česko od krizí nejvíce postižených zemí, jako je Maďarsko, Lotyšsko nebo Island. Před několika týdny kvůli takovému pohledu na celý region prudce oslabovala česká koruna, i když česká ekonomika je v mnohem menších problémech než třeba maďarská.
„Obchodní úspěchy jsou do značné míry odvislé od toho, jak je obraz Česka vnímán. Jakékoli změny vlády a politické otřesy v době českého předsednictví jsou z hlediska podnikatelského a obchodního vnímány v zahraničí negativně, protože to vyjadřuje nestabilitu a nejistotu,“ říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
„Parlament dal přednost malichernému domácímu hašteření před tématy, která přesahují hranice České republiky. Oslabil výrazně pozici vlády na evropské i světové úrovni,“ dodává Petr Zahradník.
Ekonom Patria Finance David Marek potvrzuje, že pád české vlády není pozitivní zpráva pro ekonomiku a zahraniční investory. „Česko mělo zatím výhodu, že nemělo na rozdíl od jiných zemí slabé místo. Teď je má, je to politická nestabilita,“ vysvětluje. Pád vlády podle něj může zkomplikovat přijetí opatření proti dopadům krize, která procházejí legislativním procesem, i dalších, která by vláda prosazovala operativně ve vztahu k vývoji hospodářství. Nejistý je podle něj i další osud privatizace ČSA a Letiště Praha. „Do příprav se vložilo mnoho investic i času, o to možná přijdeme. Navíc je možné, že zahraniční investoři, kteří se o koupi ucházeli, se už příště nepřihlásí,“ soudí Marek.
S koncem Topolánkovy vlády definitivně padá naděje na další reformy. „Poslanecká sněmovna si neuvědomila důsledek svého rozhodnutí,“ je přesvědčen člen Národní ekonomické rady vlády a ekonom České spořitelny Petr Zahradník.
Firmy: vláda neměla padnout
Pád vlády Mirka Topolánka označily za negativní zprávu téměř tři čtvrtiny českých podniků. Vyplývá to z bleskového průzkumu Hospodářské komory, kterého se zúčastnilo 2026 firem. Oslovené firmy cítí teď velkou nejistotu ohledně dalšího politického a ekonomického vývoje země, zpomalení či zastavení kroků odvracejících krizi a poškození českého hospodářství kvůli nárůstu nejistoty. REKLAMA
„Podnikatelé jsou zděšeni. Místo životně důležitých opatření k oživení ekonomiky a uvolnění dopadů krize očekávají kvůli pádu vlády její prohloubení a zastavení stabilizačních a prorůstových opatření,“ říká Kužel. Podle něj se Česko stává nestabilní pro příliv nových zahraničních investic.
Za negativní signál celé Evropské unii a za událost zhoršující image naší země považuje pád vlády také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Tímto hlasováním Česká republika podpořila argumenty francouzského prezidenta Sarkozyho, který poukazuje na to, že malé země jsou nestabilní a nestačí na roli vést Evropu. Špatné jméno, které jsme si tím udělali, budeme napravovat dlouhou řadu let,“ říká. Pokud podle něj chtěla opozice vládu shodit, měla to udělat až 1. července, tedy po skončení českého předsednictví, a ne v jeho průběhu.
Co bude s Lisabonem? Co s eurem?
Dopad na obraz České republiky a na Evropu bude nyní podle Míla značný už z toho důvodu, že se mohou zastavit jednání o Lisabonské smlouvě a zabrzdí se veškerá jednání o přijetí eura v Česku. „Málokdo si uvědomuje, že současná nestabilita povede k dalšímu oslabení koruny,“ dodává. Už minulý týden, vzápětí po pádu vlády, koruna reagovala oslabením vůči oběma hlavním světovým měnám. Během několika hodin smazala velké zisky z předešlých dní. Potvrdil to analytik Komerční banky Jiří Škop. A oslabení může dál pokračovat. „Londýnští hráči budou vyplašeni než se v situaci zorientují, a raději budou korunu prodávat,“ míní analytik Next Finance Vladimír Pikora.
Podle odborníků je totiž mimo rozlišovací schopnost zahraničních investorů oddělit českou korunu od zbytku středoevropského regionu. Nedůvěra české vládě tak vrhá větší stín na politickou stabilitu celého regionu.
Více čtěte včetně grafické přílohy v článku Libuše Frantové " Anketa mezi podnikateli: Pád vlády odskáče ekonomika " na serveru Profit.cz