CZK/€ 25.205 +0,16%

CZK/$ 24.157 -0,25%

CZK/£ 30.337 +0,01%

CZK/CHF 26.821 -0,51%

Dušan Šídlo: Jak nás podvádějí

 


 

„Finanční instituce nejsou charitativní organizace. Jejich cílem je dosahovat co největšího zisku, a to na úkor klientů,“ uvádí motto nové knihy Dušana Šídla „Jak nás podvádějí aneb Pravda o finančním trhu a penzijní reformě“.

Dušan Šídlo si ve své knize nenechává na finančních institucích nit suchou. Otevřeně píše o současných a zmiňuje se i o minulých prohřešcích finančníků, kterých se dopouštějí na klientech. Neváhá jmenovat konkrétní instituce a kritizuje jejich postup.

Jmenovitě je kritizována např. Česká pojišťovna. A to hned několikrát. Svého času nabízela jednorázové investiční životní pojištění Garance, které slibovalo v reklamě růst investované částky o 4,5 % ročně. Ve skutečnosti ale pojištění nic negarantovalo a slibovaný výnos nepřineslo. Stejně tak u nejprodávanějšího životního pojištění nezveřejňovala kompletní sazebník poplatků. Prý jí to zákon nenařizuje. A dopustila se „pochybného“ jednání, když vyslala své agenty přesmlouvat pojistky, které pro ni přestaly být výhodné.

Kritice se nevyhnuly ani banky. Zejména úrokové konstrukce, které spíše mlží a znesnadňují srovnání. Černý puntík si vysloužila Česká spořitelna se svým „Šikovným spořením“, na němž autor ukazuje, jak je šikovné – ale pouze pro banku.

Netransparentní a pro klienty nevýhodné jsou i zajištěné fondy, kde si na své vždy přijde pouze banka a investiční společnost. Za příklad autor uvádí zajištěný fond ČSOB Vodního bohatství 1, který přes výborný výhled dosáhl zhodnocení pro klienty 0,83 % ročně. A podobných případů je víc. Banka u zajištěných fondů láká zpravidla na maximální možné zhodnocení, které vypadá lákavě, ale jeho dosažení je zpravidla značně nepravděpodobné. Navíc u zajištěných fondů je garantována návratnost vkladu, ale až po zaplacení vstupního poplatku. Takže ztráta.

REKLAMA

V oblasti investic mohou klienti dopadnout ještě mnohem hůř. Kromě netransparentních bank a jejich investičních programů se mezi námi pohybují podvodníci. Zpravidla nabízejí stabilní vysoké výnosy, jejichž dosažení za přislíbených garancí není reálné. Takto autor udává příklad KPT Quantum, kde roční garantovaný výnos dosahoval až 14,4 %. Na něj společnost nalákala přibližně 28 tisíc klientů a vytáhla jim z kapes 1,5 mld. Kč. Společnost se zaštiťovala Garanční fondem obchodníků s cennými papíry a dokázala svůj podvod táhnout rovných 7 let.

Dušan Šídlo varuje i před pochybnými společnostmi, které v Česku stále působí. Jednou z nich je Double Investments Limited, která nabízí garantovaný výnos až 9 %. Klienty láká i na jakousi pojistku, která má nahrazovat pojištění vkladů, ovšem v níž jsou veškeré finanční škody z plnění vyloučeny. Před společností DBI varovala již v roce 2010 i Česká národní banka, ale i v roce 2012 stále na trhu působí. „Ruce pryč, tohle nemusí dobře skončit!“ varuje autor.

Nemusíme ale chodit ani na kapitálový trh. Svou troškou do podvodného mlýna přispívají i lidmi stále oblíbené stavební spořitelny.

Varování se dostává i před pochybnými společnostmi těžícími ze současné zlaté horečky. Mnohdy prodávají zlato s tak vysokými přirážkami, že se jeho nákup nemůže vyplatit. V tomto směru se dostalo uznání České spořitelně, která začala na vybraných pobočkách prodávat i desetigramové zlaté slitky s rozumnou přirážkou, a tak mají zájemci o žlutý kov levnou alternativu k jeho pořízení.

REKLAMA

Pojistky k zajištění ve stáří jsou legální podvod. Uvádí to v knize citovaný Hans Dieter Meyer: „Životní pojistka k zajištění ve stáří je legální podvod. Tato kapitálová životní pojistka není z devadesáti procent žádné pojištění, ale dlouhodobá smlouva o pravidelném spoření s výnosem, ležícím částečně pod mírou inflace a později rovnající se nule.“

Pojišťovny ovšem dokáží šidit i na rizikovém pojistném. Stačí nepoužívat aktualizované úmrtnostní tabulky. O zbytek se postará prodlužující se délka života.

Kniha Dušana Šídla „Jak nás podvádějí aneb Pravda o finančním trhu a penzijní reformě“ varuje před mnohem širší paletou triků. Je psána stylem více bulvárním, nadlehčeným a snadno srozumitelným, tudíž si z ní mohou odnést užitečné varování i lidé, kteří nejsou v oblasti financí zcela zběhlí. To je obrat od první autorovy knihy Život jako riziko, v níž se obrací na odbornou veřejnost.

Knize bych vytkl jediné: Všude, kde hovoří o prohřešcích při zprostředkování finančních produktů, hovoří pouze o pojišťovacích agentech či obchodních zástupcích stavebních spořitelen, přestože stejných prohřešku se dopouští i někteří finanční poradci. Ty naopak vyzdvihuje jako jedno z řešení pro lepší orientaci na finančním trhu. Na druhou stranu i jim následně v samostatné kapitole věnuje „varování“ před nekalými praktikami, kterých se dopouštějí.

Poznámka: Kniha Dušana Šídla „Jak nás podvádějí aneb Pravda o finančním trhu a penzijní reformě“ je v distribuci na serveru ProduktovéListy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 11 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Karel

    12 března, 2014

    Specialisté na vytřískání peněz jsou poradci z Fincentrum. V životě si je do baráku nepustím!

    Odpovědět

  • Radek

    12 března, 2014

    Copak vám provedli?

    Odpovědět

  • hoogan

    20 března, 2013

    …si zase zapíchal…nejdříve jsem si myslel, že je to knížka o tom, jak to chodí v Partners…..a propos já být v představenstvu Partners, tak jej vykopnu na hodinu, protože pomlouvá moje obchodní partnery…

    Odpovědět

  • Martin

    12 prosince, 2012

    Neplaťme poplatky bankám! http://www.jde­to.de/

    Odpovědět

  • Compliance

    12 prosince, 2012

    Vzpomínáte si na dobu, kdy jste dostali porcelánové spořící prasátko? To byl začátek, kdy vás začali učit dávat peníze sviním.

    Odpovědět

  • Radek

    12 prosince, 2012

    :-D

    Odpovědět

  • vasek

    12 března, 2014

    hezké…

    Odpovědět

  • vasek

    12 prosince, 2012

    Nějak jsem nepochopil výtku p.Zámečníka v posledním odstavci u těch fin. poradců. Je špatně, že nejsou jmenovaní v celé knize nebo že mají „vlastní“ kapitolu? :-)

    Odpovědět

  • Doplněk MLM

    12 prosince, 2012

    Finanční poradenství zbastardil nejmenovaný pán ze Slovenska, který si to popletl s Klondike a zblbnul vše ve svém okolí, zbastardil i důchodovou reformu Slovenska, AFIZ /souvislost s ČP/, pojišťovny, a jeho nemorální a nezákonné aktivity kopírují ostatní MLM, když dostal tak směšnou pokutu. Takže hurá na Čechy.

    Odpovědět

  • Michal

    12 prosince, 2012

    Diky za knizni tip, uz mam objednano :-)

    Odpovědět

  • Petr

    15 prosince, 2012

    Super kniha!

    Odpovědět