AXA pročistila finanční zprostředkovatele
Pojišťovna AXA tratila kvůli nesplaceným dluhům finančních zprostředkovatelů 250 mil. Kč. Navíc jí hrozí pokuta 20 mil. Kč od České národní banky.
„Před dvěma lety jsme zavřeli poradenské společnosti vlastní sítě, jejichž poradci nedělali dobře svoji práci. A také jsme přestali spolupracovat s 156 brokerskými společnostmi, které produkovaly nekvalitní pojistky. Před dvěma a půl lety jsme měli velké problémy s kvalitou prodeje. A přicházeli jsme tak o spoustu peněz,“ uvedl Martin Vogl, generální ředitel AXA pro ČR a SR v rozhovoru pro iHNed.cz
AXA životní pojišťovna měla s makléřskými společnostmi i s vlastní sítí několik kontroversních zkušeností. V roce 2011 odvysílala TV Prima reportáž ze školení nováčků AXA Représentants, kde školitel jednoznačně apeloval: „Nic nevymejšlejte, protože kdo bude přemejšlet, nebude mít ani korunu. Zakazuju vám přemejšlet a myslet.“
V reakci na reportáž AXA rozvázala okamžitě spolupráci se šesti lidmi, kteří byli za školení zodpovědní, a začala řešit stížnosti školených.
AXA také skupovala kontroversní finančně zprostředkovatelské sítě. Nejznámějším případem je koupě EF (dříve Eurofinancial), která měla prodej založený na náboru mladých lidí, často ještě středoškoláků, kteří si sami kupovali životní pojistky a spolu s tím se stávali i obchodními zástupci společnosti.
REKLAMA
„Společnost EF CZ již v polovině loňského roku učinila všechny kroky k tomu, aby k podobným stížnostem do budoucna nedocházelo. A to je do budoucna i naším společným cílem,“ uvedla AXA v lednu 2009 k našemu dotazu na obavy z reputačního rizika spojeného s koupí kontroversní zprostředkovatelské společnosti.
AXA byla v oblasti finančního zprostředkování velmi aktivní. Pomáhala např. financovat vznik finančně poradenské společnosti Partners a stála i za společností Maxis, která vznikla odštěpením části poradenské sítě AWD (dnes Swiss Life Select).
„Vedli jsme diskuse s centrální bankou, to nezastírám. Proběhla u nás inspekce na základě stížností klientů z případů z let 2010, 2011. V některých divizích jsme měli více stížností. Případ by se měl uzavřít tento rok. Možná dostaneme pokutu. Může dosáhnout podle zákona až dvaceti milionů,“ připouští Martin Vogl a dodává: „Je to jeden z následků předchozí strategie, plně to přijímáme. ČNB chtěla, abychom zavedli některé změny. Tato diskuse s centrální bankou je jedním z důvodů, ale ne jediným, proč jsme změnili byznys model.“
Tip: Rozhovor s Martinem Voglem na iHNed.cz