07. 11. 2012
Barack Obama byl podruhé zvolen do prezidentského křesla, ovšem obrovský americký fiskální útes vyvolává obavy, protože Kongres zůstává rozpolcený
Téma fiskálního útesu je nyní vnímáno jako největší hrozba globálního hospodářského oživení a zastínilo i dluhovou krizi v eurozóně. Hrozí, že navýšení daní o celkových 600 mld. USD a škrty ve výdajích srazí americké HDP o celá 4 %, čím by se USA prakticky propadly hluboko do recese. To by mělo v následujících několika letech dopad nejen na USA, ale i na řadu dalších zemí, které by se také dostaly do recese, takže americký fiskální útes vyvolává obavy po celém světě.
Z toho vyplývá, že čím více se budou jednání protahovat, tím větší nejistota bude na trzích panovat. Z minulosti víme, že tento problém rychle odstraněn nebude a na řešení se bude pravděpodobně čekat až do poslední chvíle. To bude v příštích několika měsících vyvolávat obrovskou nejistotu, takže další růst na akciových trzích bude jen velmi obtížný. Namísto toho bychom na trzích měli očekávat úprk do bezpečí. Investoři budou tedy dávat přednost bezpečným aktivům včetně dluhopisů.
Dnes také proběhne klíčové hlasování v Řecku. Řecká vláda bude hlasovat o tom, zda přijme úsporná opatření dojednaná s Trojkou, aby získala další část finanční pomoci, než Řecku dojdou na konci listopadu peníze. Ohledně tohoto hlasování panuje velká nejistota, protože koaliční ministři veřejně prohlašují, že budou hlasovat proti. Z tohoto důvodu není výsledek ani zdaleka jistý, což znamená, že eurozónu zřejmě čeká několik těžkých týdnů, protože se bude znovu diskutovat o odchodu Řecka. Opakování tohoto scénáře způsobí na trzích ještě větší nejistotu, takže další zisky jsou velmi nepravděpodobné.
James Hughes, Chief Market Analyst společnosti Alpari