Situace na trhu práce se vyvíjí o něco lépe, než očekávala stávající prognóza Fedu – výhled na míru nezaměstnanosti pro tento a příští rok bude asi lepší. Na druhou stranu Fed nebude muset nijak výrazně přepisovat své odhady hospodářského růstu. Současně ho neustále překvapuje klesající inflace. Právě ta dává americkým centrálním bankéřům dost manévrovacího prostoru při ústupných manévrech z QE. Kombinace padající nezaměstnanosti a inflace rozvazuje centrální bance ruce a dovoluje ji utahovat měnové kohouty pouze tak rychle, jak se bude zlepšovat reálný výkon ekonomiky a zaměstnanost.
Od minulého zasedání Fedu (konec dubna), kdy Ben Bernanke naťukl možnost otočení měnového kormidla, se měnové a finanční podmínky v USA utáhly. Výnosy dluhopisů prudce vzrostly (na deseti letech skoro o 60 bps), stejně jako rizikové marže u hypoték a úvěrů. V posledním měsíci přitom ne všechna čísla překvapovala pozitivně. Pro Fed by tedy mohlo být riskantní v tuto chvíli jestřábí rétoriku dál přiživovat.
Zkušený komunikátor Bernanke se pravděpodobně bude snažit trhy uklidnit a ztlumit sázky na konec QE. Opět pravděpodobně vytáhne argument, že jakékoliv kroky budou závislé na nově příchozích datech a že žádný ústup z QE nemusí být definitivní, pokud by se čísla z reálné ekonomiky měla zhoršovat. My s prvním opatrným omezením QE počítáme nejdříve na zářijovém zasedání (17.-18.9.2013).
Jan Bureš, hlavní ekonom Ery