12. 07. 2013
Bernankeho rajská hudba vyhnala americké akcie na historická maxima
Přesto, ani po tak výrazných ziscích nepřestává řada analytiků a potažmo i bank věřit, že americké akcie mají potenciál dosáhnout ještě vyšších hodnot. Vede je k tomu přesvědčení, že makroekonomická situace v USA se dále zlepšuje a tudíž zde stále bude prostor na růst zisků. Ty by měly potlačit strach z toho, že akcie jsou příliš nadhodnocené a tudíž bude třeba zajímavější přestoupit do dluhopisů, které jsou přece jenom atraktivnější, než tomu bylo před dvěma měsíci.
Na relativní atraktivitu amerických akcií se přitom lze dívat z různých úhlů. Pokud vezmeme údaj zisku na akcii u takového indexu S&P500 pak vidíme, že dnešní úroveň zisků (kumulativně za 4 kvartály) je výrazně vyšší, než tomu bylo při maximech v roce 2007. Naopak pokud se například podíváme na průměrný dividendový výnos, tak ten klesl v tomto roce z úrovně 2,4 % na 2 %, přičemž např. výnos (p. a.) desetiletého amerického vládního dluhopisu vzrostl z úrovně 1,6 % na 2,6 %.
Jinak řečeno ti co chtějí investovat do akcií, musí sledovat dvě základní proměnné – úroveň bezrizikového výnosu a očekávaný vývoj zisků firem. Nyní s ohledem na rozjíždějící se kvartální ziskovou sezónu jsou na tahu zisky. Trh přitom počítá s tím, že zisky firem (v indexu S&P500) rostly o 2,5 % meziročně. Již během dvou tří týdnů budeme mít jasno, zda se tento odhad podaří překonat…
Jan Čermák
Analytik ČSOB