CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

09. 01. 2015

0 komentářů

BIG EXPERT – Jaký bude rok 2015 na pražské burze?

 


 

České akcie

Karel Kabelka, GRANT CAPITAL

Jaký bude rok 2015 na pražské burze?

Rok 2014 je minulostí a poslední zbytky investorů na pražském burzovním parketu si na začátku roku nového kladou dozajista otázku, jakýže bude burzovní rok 2015? Jsem přesvědčen, že i nadále bude tuzemská burza ve vleku evropských, resp. globálních událostí. Již třetím rokem (poté, co z pražské burzy začala likvidita odtékat západním směrem) jsem zastáncem striktní dividendové strategie zahrnující kvalitní české „blue chips“ jako např. Pegas Nonwovens, Philip Morris, Fortuna, případně ČEZ a Komerční banka. Ostatní akciové tituly příliš potenciálu nenabízí a trpké zkušenosti s ORCO, NWR, Kit digital a koneckonců i Telefonikou O2 nám bohužel příliš nové likvidity nezajistí.

Hned v úvodu letošního roku se místo populárního „lednového efektu“ dočkáme spíše ledové sprchy v podobě možného vítězství řecké politické formace SYRIZA. Energický Alexis Tsipras velmi poctivě sbírá unavené a krizí zdecimované řecké voliče napříč celým Řeckem. Holt, pokud někdo přijde o práci, novou sehnat nemůže, protože zkrátka není, dále přijde o dům, o auto, o veškeré sociální jistoty nemůže se nikdo divit, že se volební preference této strany šplhají k 30%.

Výsledkem tak může být z pohledu mezinárodních věřitelů Řecka velmi peprný koktejl, který může po 25. lednu tohoto roku nepříjemně „zatéct do nosu“. A možná se také dočkáme „mezinárodní sebereflexe“ že se vlastně v Řecku mohlo postupovat šetrněji atd. Ovšem pozdě bude „bycha honiti“.

Zprostředkovanou negativní reakcí by na tuzemském trhu byly zřejmě postiženy nejvíce akcie VIG, Erste Bank a Komerční banky. Tento eventuální pokles bych však vnímal jako výbornou nákupní příležitost, zejména u „komerčky“.

REKLAMA

Fatální kolaps cen ropy se podle mého soudu české ekonomiky resp. českých akcií nijak zásadně nedotkne. A pokud ano, tak spíše pozitivně (pokles ceny vstupů – např. u společnosti Pegas zásadní položka).

Pokud vše sečteme a podtrhneme, musíme dojít k závěru, že rok 2015 bude extrémně volatilní. O zásadní překvapení nebude nouze neboť seznam možných problémů je velmi, velmi dlouhý. Černá labuť se může skrývat např. v podobě kolapsu ruského rublu, možného kolapsu ruské ekonomiky, eskalace rusko-ukrajinského konfliktu, opět vyhrožující Severní Korea, islámský stát, zpomalující evropská ekonomika, možný řecký exit, „brutálně“ posilující americký dolar, neoživující čínská ekonomika, problémy v Jižní Americe a tak dále a tak dále.

Inu, nezbývá než všem býkům (i těm v České republice) popřát letos hodně štěstí!

Zahraniční trhy

Radek Pavlíček, Roklen360

Ropa a co dál? 

Zisk ropných podniků závisí na nákladech, které potřebují na výrobu jednoho barelu ropy nebo ekvivalentu jednoho barelu.  

Cena ropy zaznamenala nejprudší pokles od roku 2008. WTI je pod 50 dolary za barel poprvé od roku 2009 a je to už o více než polovinu od začátku roku 2014, takový vývoj očekávalo minimum lidí. To vyvolává otázku: Kam až může ropa spadnout? 

REKLAMA

Jednou z odpovědí, což bude děsit země na ropu závislé jako Rusko nebo Venezuela, je to, že ropa již v minulosti stála i 20 dolarů za barel. Při ceně ropy 50 dolarů za barel si ruský rubl prošel výrazným výprodejem a celý národ prochází hospodářskou krizí. Venezuelu zasáhla také politická a hospodářská krize. Nízké ceny ropy mohou do budoucna poslat do deflace také eurozónu, pokud by se nekonal obrat ropy nebo pokud by nespustila plnohodnotné kvantitativní uvolňování. Na druhou stranu nižší cena ropy by měla pomoct zvýšit spotřebu, podniky pravděpodobně dosáhnou vyšších marží, díky nižším nákladům za dopravu. 

Edward Morse ze Citi očekává, že cena ropy brent by se mohla usadit na 80 dolarech za barel v roce 2015.  

Své tvrzení si obhajuje následujícími výroky: 

Nigerijské volby: „Nigérie vstupuje do kritické fáze, do doby, kdy se tradičně přerušují dodávky ropy.“ 

Chaos v Libyi: Libyijské pochmurné podmínky veřejné správy začaly již dříve, před výrazným nárůstem výroby v druhé polovině roku 2014. Citi nepředpokládá žádný růst produkce. 

Venezuela: Venezuela se potýká s rostoucí politickou nestabilitou a rostoucími obavami z nízkých cen ropy. Citi odhaduje 200 000 barelů za den a menší produkci do konce roku 2015. 

Ruská recese: Ruská těžba ropy by mohla spadnout na 200 000 barelů denně do konce roku 2015 díky nižším cenám ropy a západních sankcí na financování technologií na vrtání, což může začít brzdit růst nabídky.  

REKLAMA

V každém případě, v novodobé historii se po takovém prudkém poklesu cen ropy, ceny vrátily zpět. Tentokrát jsou nové skutečnosti, snížení produkce ze Saudské Arábie a dalších států Perského zálivu by pravděpodobně obnovilo růst ropy nahoru, ale země OPEC již nemají takovou kontrolu, jako kdysi. Břidličná ropa a produkce plynu v USA a jinde narušuje podíl OPECu na trhu. 

Anatole Kaletsky na Reuters tvrdí, že nárůst výroby a pokles poptávky může stlačit ropu až na 20 dolarů za barel. Mnoho zemí, které produkují ropu, jsou nestabilní, náhlá stabilita by mohla vyvolat nižší ceny.  

Existuje několik důvodů, proč očekávat rozmezí 20 dolarů až 50 dolarů. Dodatečné tlaky na nízkou cenu ropy v dlouhodobém horizontu jsou možné díky zrušeným sankcím proti Iránu a Rusku a ukončení občanských válek v Iráku a Libyi, které by mohlo uvolnit navýšení ropných zásob.
clipboard0410

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období. 

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *