Zpráva, vypracovaná respektovaným ekonomem Donem Mitchellem, je založena na dosud nejpodrobnější analýze současné krize a uvádí, že právě rozšíření biopaliv vedlo ke zvýšení cen potravin a potažmo k nynější potravinové krizi.
Prudký růst cen potravin v posledních letech srazil podle Světové banky ve světě pod hranici chudoby asi 100 milionů lidí. Kvůli drahým základním potravinám letos došlo k vlně sociálních nepokojů a hladových bouří v řadě rozvojových zemí Afriky, Asie i Latinské Ameriky.
Zpráva ostře protiřečí tvrzení americké vlády, podle níž biopaliva vyráběná z potravinářských plodin se na nárůstu cen potravin v posledních letech podílela jen necelými 3 %. USA i Evropská unie se nechtějí vzdát náhražky benzinu a nafty z ropy a domnívají se, že tím sníží emise skleníkových plynů a omezí závislost na dovozu ropy. Zemědělská a biopalivová lobby navíc tvrdí, že nárůst cen potravin způsobila rostoucí poptávka bohatých rozvojových mocností, jako jsou Indie a Čína.
S tím však Světová banka nesouhlasí. "Rychlý nárůst příjmů v rozvojových zemích nevedl k prudkému zvýšení světové spotřeby obilnin a v rozsáhlých cenových nárůstech hlavní roli nehrál," uvádí zpráva. Podle ní nefigurovalo mezi významnými příčinami ani často citované sucho v Austrálii.
Zdroj: ČTK
REKLAMA