CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

01. 07. 2016

0 komentářů

Bude Deutsche Bank další Lehman Brothers?

 


 

V polovině roku 2007 začal špatně fungovat trh s vysoko rizikovými úvěry. Vytratila se likvidita u cenných papírů zajištěnými aktivy (ABS). Na konci roku 2007 bylo stále ještě málo indicií, že Lehmani směřují do „kelu“. Začátkem června 2008 ratingová agentura Fitch Ratings snížila rating Lehmanům na AA-minus, negativní výhled, což se dalo brát za první takový „veřejný“ náznak, že něco je špatně. O 3 měsíce později, během jediného týdne Lehman Brothers vyhlásila obří ztrátu a podala návrh na konkurz.

Může se v podobné situaci ocitnout i Deutsche Bank? 

Akcie Deutsche Bank se obchodují na historických minimech okolo 14 eur za akcii. Od roku 2010 se cena akcií DB zhroutila o 81 %.

Graf: Vývoj akcií Deutsche Bank v eurech (zdroj: Morningstar)
fin

Není žádným tajemstvím, že Deutsche Bank má problémy a výhled do nejbližší budoucnosti není vůbec dobrý. Mezinárodní měnový fond 29. 6. 2016 oznámil, že Deutsche Bank představuje největší riziko pro globální finanční systém. 

REKLAMA

Objem short pozic prudce vzrostl

V posledním červnovém týdnu se objem short pozic na akcie Deutsche Bank podle údajů agentury Bloomberg zdvojnásobil na 2,7 % kapitalizace. Tradeři do značné míry následovali Georgea Sorose. Jeho fond prodal před hlasováním o Brexitu 0,5 % tržní kapitalizace banky. Teď už je jenom otázka, jestli se jim tento obchod vydaří.
fin2

 

Co je ale největší problém?

REKLAMA

Deutsche Bank má nadměrnou páku. Podle jejího účetnictví má cizí kapitál ve výši 1,5 bilionu eur, ale vlastní kapitál je jenom ve výši 63 miliard eur. Celková hodnota všech derivátů na světě byla v roce 2015 přes 550 bilionů USD. Deutsche Bank měla na konci prvního čtvrtletí derivátovou expozici ve výši 72,8 bilionu USD, což představuje 13 % celosvětového objemu. Proto MMF označil Deutsche Bank za systematicky nejrizikovější banku.

V současné době jsou problémem všech bank nízké úrokové sazby. Banky se snaží zvedat objemy poskytnutých úvěrů, nicméně v důsledku nízkých úrokových sazeb jejich úrokové příjmy přinejlepším stagnují, až klesají. Tento faktor se také projevuje i u Deutsche Bank, kde úrokové příjmy v posledních 12 měsících propadly na mnohaleté minimum. Výnosy z poplatků u DB stagnují a výnosy z obchodování s cennými papíry klesají. Tržby zákonitě klesají a jsou v průměru o 10 % nižší oproti předchozím letem. Za 12 uplynulých měsíců dosáhly 31 miliard EUR.

Teď se pojďme podívat na náklady, které jsou vyšší než příjmy. Největší náklady tvoří mzdy a odměny a to 13 miliard eur. Deutsche Bank taktéž hodně vynakládá za technologie a zařízení. Náklady za posledních 12 měsíců činily 37 miliard eur. Nutné je poznamenat, že náklady Deutsche Bank se za posledních 5 let zvýšily o třetinu. 

Deutsche Bank je za poslední rok ve ztrátě 7 miliard eur, přičemž její tržní kapitalizace je jenom 18,9 miliardy. Což znamená, že pokud budou mít ještě 3× takovou ztrátu, tak končí.    

Koho může Deutsche Bank stáhnout s sebou ke dnu podle MMF?
fin3

Eva Mahdalová, analytik, Finlord 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Padne Deutsche Bank, nebo by měla být státem zachráněna? Ekonomické argumenty pro a proti politice „Too big to fail“

Pád největší německé banky, nevídaná situace je nyní až strašidelně reálná. Finanční krize z roku 2008 ukázala, jak propojený je finanční svět, a je třeba si uvědomit nesmírné riziko, které evropskému finančnímu trhu hrozí. Analytici varují, že pád Deutsche Bank s sebou může vzít ke dnu nejen německou kancléřku Merkelovou, ale dokonce i celé EURO. Není tedy pochyb, že případné uplatnění či neuplatnění politiky Too Big to Fail má přímý vliv na finanční trhy, a tedy i investování.

Text: Marek Belza

24. 11. 2016

Čeká letos zlato stejný růst jako loni Bitcoin?

Na trhu se zlatem se něco děje – kromě toho, že západní investoři se již několik měsíců zbavují papírových nástrojů a Čína vykupuje všechno zlato, co jí přijde pod ruku. O manipulaci s cenou se mluví již nějakou dobu, stejně jako o tom, že Fed, nebo komoditní burzy nemají tolik zlata, kolik deklarují. A teď si k tomu přisadila německá Deutsche Bank, která se rozhodla, že se nebude podílet na fixingu zlata a stříbra, čímž ještě více rozvířila spekulace ohledně manipulace s cenami drahých kovů.

Text: Daniel Kuchta

20. 01. 2014

Kdepak lež… pouze záměrná mystifikace

Čas plyne a my lidé rychle zapomínáme. Až příliš rychle. Zapomínat je lidská vlastnost a na to také mnohé skupiny, spolky, strany spoléhají. Stejně jako na přirozenou vlastnost myslet si, že bude lépe. Vizi lepšího, toho, že se stav zlepší. Zřejmě proto lidé snáze zapomínají a mají stále snahu věřit omšelým sloganům, prohlášením. Zářným příkladem budiž volby, volební sliby. Nebude od věci se tedy poněkud ohlédnout zpět finančním směrem. 

Text: Miloslav Šimek

06. 03. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *