V současnosti používají lidé po celém světě platební karty stejně samozřejmě, jako před sto lety bankovky a mince. Platební karta v podobě plastové destičky o velikosti vizitky byla po dlouhá léta symbolem technologického, ekonomického ale i společenského pokroku. Dlouho to vypadalo, že platební karty zůstanou podobným symbolem ještě několik desítek let. Dokonce i během raketového nástupu IT a mobilních technologií se dlouho zdálo, že platební karty na piedestalu nic neohrozí.
V roce 2006 byl uveden na trh telefon Nokia 6131. Jednalo se na tu dobu celkem o nezajímavé zařízení s jedinou výjimkou, ve specifikaci byla uvedena záhadná tři písmena „NFC“, v té době většině neznámá technologie. NFC je zkratka pro Near Field Communication a jedná se o technologii zaručující bezpečnou bezdrátovou komunikaci dvou zařízení na vzdálenost několika centimetrů. V té době si jen pár lidí začalo uvědomovat, co NFC technologie může znamenat v oblasti platebního styku. V následujících letech se i přesto v několika bankách začalo pracovat na výzkumu a použití NFC a dalších podobných technologií.
Raketový nástup chytrých mobilních telefonů způsobil, že si lidé začali zvykat na nové možnosti, které jim nové technologie a aplikace nabízely. Řada chytrých telefonů již v sobě obsahovala technologii NFC a začaly se objevovat i první vlaštovky v podobě speciálních aplikací pro tzv. virtuální mobilní peněženky. Banky samozřejmě překotný technologický pokrok zaregistrovaly, a odhodlaly se k odvážnému kroku – začaly nabízet bezkontaktní platební karty založené na technologii NFC.
Bezkontaktní karty nabízejí zákazníkovi mnohem pohodlnější způsob provádění plateb. Místo zasunování nebo projíždění karty terminálem stačí kartu k terminálu na pár sekund přiložit. Zásadním způsobem se zvýšila i samotná bezpečnost spárování a provedení platby. Během celého procesu platby nemusí dát zákazník platební kartu z ruky a bezdrátová komunikace probíhá pouze na velmi malých vzdálenostech.
Malá vzdálenost zamezuje celé řadě metod tzv. „sniffingu“, neboli tajnému odposlouchávání datové komunikace. NFC technologie navíc umožňuje generovat pro každé spárování karty s terminálem unikátní kód. Pokud třetí strana odposlechem daný kód získá, je pro provedení dalších plateb bezcenný.
REKLAMA
Bezkontaktní platební karty byly přijaty zákazníky k překvapení mnoha odborníků velmi kladně. Zajímavostí je, že Česká republika byla a je průkopníkem v počtu vydaných bezkontaktních karet. Už v roce 2011 začala banka Citibank nabízet zákazníkům první bezkontaktní kreditní karty a ke konci roku 2013 bylo na území ČR vydáno celou řadou tuzemských bank již více než 2,5 milionu kreditních nebo debetních karet, se kterými lze platit přiložením k platebnímu terminálu.
Bezkontaktní platební karty s NFC čipem zažívají velký vzestup hlavně v Evropě. Ve zbytku světa se vkládají naděje zejména do NFC technologií v chytrých telefonech. Na americkém trhu bránila rozvoji bezkontaktních mobilních plateb skutečnost, že jeden z největších dodavatelů chytrých mobilních zařízení na americký trh, Apple Inc., technologii NFC řadu let neimplementoval do svých modelů iPhone. Společnost Apple postup nepřímo zdůvodňovala nedostatečným zabezpečením přístupu do telefonu v případě odcizení. Vše se začalo měnit představením iPhone 5S, který byl osazen senzorem otisku prstů. Apple dokázal touto technologií vytvořit snadno použitelný, velmi robustní a spolehlivý bezpečnostní prvek.
Zbýval tak poslední logický krok, který přišel hned vzápětí, když v roce 2014 Apple představil službu Apple Pay, neboli obdobu mobilní peněženky. Služba Apple Pay nastartovala zájem o bezkontaktní mobilní platby největších řetězců ve Spojených státech, jako je McDonald´s, Foot Locker, Macy’s nebo Chevron a desítky dalších rychle přibývá.
Graf 1: Odhad počtu mobilních transakcí ve Spojených státech
Vývoj ke konci roku 2014 ukazuje, že budoucnost plateb patří technologii NFC. Klasické platební karty nahrazují moderní bezkontaktní karty s NFC čipem a chytré mobilní telefony s NFC nabízejí díky aplikacím celou řadu dosud netušených možností jak platit například za lístek do kina nebo za letenku. Suverénní panování klasických kreditních karet je u konce.