22. 10. 2014
Subjekty:
ČBA: Příští rok vzroste HDP stejně jako letos o 2,4 %. Rizik ale přibývá.
Česká bankovní asociace ve své nejnovější prognóze očekává, že ekonomika v letošním roce dosáhne předpokládaného růstu 2,4 %. Jeho zdroje se budou postupně přesouvat směrem k domácí poptávce. Podstatným očekávaným tahounem bude solidní investiční aktivita podnikového sektoru, postupně výrazněji financovaná i veřejnými zakázkami. Hospodářský růst bude jak po zbytek roku, tak v roce příštím podporovat také poptávka domácností.
„Od minulé prognózy jsme zaznamenali smíšené signály. Na jedné straně byl dosavadní vývoj příznivější, než jsme očekávali, na straně druhé se objevily zprávy ze zahraničí tlumící optimismus jak pro poslední čtvrtletí tohoto roku, tak i pro rok 2015,“ komentuje aktuální pohled ČBA Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. Rizikem prognózy pro zbytek letošního roku je spíše nižší výkon související především s horším než původně očekávaným vývojem zahraniční poptávky. Prognóza růstu HDP eurozóny pro rok 2014 se aktuálně snižuje na 0,8 % z původně očekávaných 1,2 %. „Příznivý vliv čistého exportu na ekonomický výkon bude postupně slábnout, posilovat by měl naopak vliv investiční poptávky jako významného prorůstového faktoru. Extrémně slabá poptávka investic hrála totiž jednu z klíčových rolí během hospodářské recese,“ dodává Pavel Sobíšek.
Oživení se průběžně významným způsobem promítá i do ekonomického chování tuzemských domácností. Jejich spotřeba oživuje již od třetího čtvrtletí 2013 a dále ke spotřebě domácností přispěje mimo jiné i nižší než očekávaná inflace a růst mezd. O optimismu domácností vypovídá i rostoucí objem hypotečních úvěrů, k němuž přispívají stále rekordně nízké úrokové sazby.
V roce 2015 by měl růst HDP setrvat na současných 2,4 %. Zdroje hospodářského růstu se budou posouvat výrazněji k domácí poptávce. „Měnová politika do konce roku 2015 zůstane extrémně uvolněná, ukončení kurzového režimu se odsouvá až na rok 2016. Pro celý příští rok očekáváme stabilitu hlavních úrokových sazeb ČNB. I přesto však očekáváme pro rok 2015 pouze mírné meziroční zrychlení poskytnutých bankovních úvěrů, a to jak domácnostem, tak nefinančním podnikům,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Hlavní nejistotou vývoje je ekonomický výkon eurozóny, především Německa. „U investiční poptávky je dalším rizikem strategie zahraničních investorů, kteří mohou, ale nemusí vysoké zisky z exportního výkonu investovat do domácích podniků v závislosti na kondici hospodářství Německa a dalších zemí. Investice podniků pod zahraniční kontrolou vytvářejí v české ekonomice téměř polovinu investiční poptávky v podnikové sféře,“ uvádí Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka ČBA. Rizikem zůstává také nejistota geopolitické situace v souvislosti se sankcemi vůči Rusku s dopadem na tuzemský export.
REKLAMA
Klíčová data