Zatím to ovšem vypadá tak, že mnozí z těch, co v posledním kvartále minulého roku radili “kupujte, levnější to již nebude”, musí dále přehodnocovat svoje odhady pro ceny ropy směrem dolů, přičemž těm co je poslechli se “krátkodobá spekulace stala dlouhodobou investicí”. Pokračující propad cen ropy se však stává výzvou nejen pro ropné analytiky a subjekty obchodující na komoditních trzích. Zásadní otázkou pro tvůrce makro i mikro strategií je totiž to, zdali na kolaps cen ropy pohlížet jako na dočasný či permanentní cenový šok. Podle interpretace šoku pak musí záviset i reakce na něj, neboť špatný úsudek může přinést velké ztráty. To může platit jak pro trh s dlouhodobými vládními dluhopisy, tak například pro automobilky investující do “zelených” technologií jako jsou třeba elektromobily.
Pravdou však je, že dlouhodobé investice (ne)učiněné dnes jako jsou právě například nákupy dlouhodobých dluhopisů v důsledku toho, že věříme, že inflace bude díky (trvale) levné ropě nízká, mohou skrze vyšší poptávku (hnanou nižšími úroky) zpětně ovlivnit ceny ropy v budoucnu. Totéž však platí o zelených investicích automobilek – čím více se dnes omezí v důsledku nízkých cen benzínu a nafty, tím větší šance na to, že masivní prodeje neúsporných automobilů vytlačí ceny ropy v budoucnu výše.
Aneb dokud lidstvo jako celek zcela nezavrhne fosilní paliva jako neakceptovatelný energetický zdroj, bude stále platný slogan, že “nejlepším lékem na nízké ceny ropy jsou nízké ceny ropy (a naopak)”.
Jan Čermák
Analytik ČSOB