Jako první dnes zveřejní zprávy Anglická centrální banka (BOE). Zde však v monetární politice tento měsíc nepředpokládáme žádné převratné změny. Banka vyčkává do příštího měsíce, kdy budou známé výsledky, jestli se Spojené království dostane ve třetím čtvrtletí z recese. Dokud nebudou mít zákonodárci tyto potřebné informace, je nepravděpodobné, že by byli ochotni učinit rozhodnutí o dalším odkupu aktiv.
Po jednání představitelů BOE rozhodne ECB o úrokových sazbách a pak bude následovat tisková konference. Předpokládá se, že úroková sazba zůstane na úrovni 0,75 %. V této souvislosti se španělský premiér Mario Draghi nevyhne otázkám na vývoj od posledního setkání, kdy oznámil nový plán odkupu dluhopisů.
Zejména investoři se budou zajímat, kdy Španělsko podá žádost o finanční pomoc, a za jakých podmínek mu bude přidělena. Otázkou je, jestli opatření, které vláda promítla do rozpočtu na rok 2013 za účelem dosažení fiskálních cílů, zmírní podmínky týkající se finanční pomoci.
Pokud Draghi naznačí, že Španělsko o pomoc požádá nebo že podmínky nebudou tolik přísné, jako byly v případě finanční pomoci jiným zemím, měla by se situace na trzích zlepšovat. Tato dohoda by mohla naznačit opravdový pokrok v eurozóně, který by se nepochybně na trhu projevil větší ochotou investorů riskovat.
Den završí zveřejnění závěrů z jednání americké centrální banky (Federal Reserve) z minulého měsíce. Její šéf, Ben Bernanke, v srpnu oznámil třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3). Velká pozornost bude věnovaná dalším bodům na programu. Očekáváme klíčové informace o tom, jaké změny v ekonomice by mohly vyvolat rozhodnutí o dalším odkupu aktiv a jaká bude očekávaná mezní hranice pro míru inflace.
REKLAMA
James Hughes, Chief Market Analyst společnosti Alpari