CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

24. 02. 2016

0 komentářů

Ceny výrobců potvrzují absenci inflačních tlaků v české ekonomice

 


 

Cenové tlaky ze strany producentů tak na počátku letošní roku byly slabší, než co předpokládala ČNB ve své nedávno zveřejněné prognóze.

Absence inflačních tlaků v tuzemské ekonomice a rizika pro výhled růstu globální ekonomiky tak ve svém souhrnu naznačují, že ČNB bude i nadále ostražitá a v případě potřeby dále uvolní šrouby své měnové politiky.

Ceny průmyslových výrobců v lednu meziročně klesly o 3,4 % a prohloubily tak svůj meziroční propad, zatímco v průběhu závěrečného čtvrtletí loňského roku se propad cen průmyslových výrobců zmírňoval. Údaje Českého statistického úřadu ukazují, že pokles cen se týká velké řady položek, významnou roli v lednu ale sehrály jednak ceny ropy a dalších komodit včetně kovů, a dále také ceny elektřiny a náklady na její distribuci. Pro zajímavost, ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala pro letošní první čtvrtletí meziroční pokles cen průmyslových výrobců v průměru o 2,5 %.

Překvapení přišlo také u cen zemědělských výrobců, jež v lednu nečekaně vykázaly meziroční pokles. Hlavní příčinou je zde zpomalení růstu cen v rostlinné výrobě. Pro připomenutí: ceny zemědělských výrobců meziročně rostly ve všech třech měsících závěrečného čtvrtletí loňského roku, tahounem byly právě ceny v rostlinné výrobě. ČNB pro letošní první čtvrtletí čekala v průměru meziroční nárůst cen zemědělských výrobců na úrovni 0,1 %. Zdálo se být otázkou času, kdy se růst těchto nákladů začne projevovat v růstu cen potravin pro finální spotřebitele. Lednová statistika ale naznačuje, že ceny potravin mohou zůstat velmi nízko a meziročně dokonce dále klesat i v dalších měsících.

Podtrženo a sečteno: lednové údaje potvrzují absenci inflačních tlaků na straně výrobců. Pro připomenutí, v lednu zmírnila svůj růst také jádrová inflace, čili cenové tlaky se nepřehřívají ani na poptávkové straně české ekonomiky. ČNB tak bude i nadále sledovat vývoj v globální ekonomice a s ním související kroky ECB. V uplynulých týdnech ze strany tuzemských centrálních bankéřů opakovaně zaznělo, že jsou v případě potřeby připraveni dále uvolnit otěže měnové politiky: otázkou zůstává, zda podporu napříč bankovní radou v takovém případě dostanou záporné úrokové sazby, anebo zda by ČNB dále upravovala svůj závazek ohledně vývoje kurzu české koruny.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *