V české republice pobírá minimální mzdu 2,3 procenta občanů. V programovém prohlášení vlády bylo slíbeno postupné přiblížení ke 40 procentům průměrné mzdy. Z toho vyplývá, že pokud bude minimální mzda každým rokem růst o 700 korun, pak podle odhadů ministerstva v roce 2020 bude minimální mzda na 38,1 procenta.
Minimální mzda pro pracovníky v invalidním důchodu se však dočká razantnějšího zvýšení. Ze současných 8000 korun bude jejich minimální mzda 9300 korun. Vláda také rozhodla, že k úplnému vyrovnání mezd dojde v roce 2017. Zaměstnavatelé s navýšením minimální mzdy souhlasí. Požadují však od státu vyšší příspěvky na handikepované zaměstnance.
Odboráři chtějí navyšovat mzdy o 1000 korun ročně, aby její poměr postupně dosáhl 40 procent průměrné mzdy. „Tato hodnota není nereálná ani nijak vysoká, zvláště v porovnání s jinými státy Evropské unie,“ tvrdí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hranice chudoby je v Česku vyšší než minimální mzda. Proto to není férové vůči lidem, kteří chodí do práce a nespoléhají jen na sociální dávky. Podle Středuly firmám loni rostly zisky, měly by to proto promítnout i do odměňování. „Česká minimální mzda je nižší, než dostanete na dávkách. Ne že by byly špatné dávky, ale je špatná mzdová politika v ČR,“ řekl.
Zdroj : Tisková zpráva Ministerstvo práce a sociálních věcí