CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

12. 01. 2016

0 komentářů

Česká inflace se drží u nuly

 


 

Meziroční inflace sledovaná centrální bankou dosáhla stejně jako v listopadu 0,1 %. Ještě více se tak rozšířila odchylka skutečné inflace od poslední (listopadové) prognózy centrální banky. Jestliže v listopadu to bylo pět desetin procentního bodu, tak v prosinci už dokonce sedm. A to ještě zdaleka není zlevňování nafty a benzínu na českém trhu u konce.

Nízkou inflace hodnotíme jako pozitivní záležitost, protože jde na vrub především již zmiňovaným pohonným hmotám. Díky levné ropě tuzemské firmy a domácnosti mohly v loňském roce ušetřit více než 30 mld. korun, které mohly utratit či investovat jinde. A pokud se situace na trhu s ropou dramaticky nezmění, tak letošní „úspora“ v tomto směru může překonat přibližně 20 mld. korun.

Inflace nevzniká ani na trhu spotřebního zboží. V prosinci sice část elektroniky podražila, ale šlo spíše o efekt vánoc, který znegují následné slevy v lednu a v únoru. Navíc v době nadbytku zahraničních výrobních kapacit v oblasti spotřebního zboží a nakonec i automobilů, se ceny příliš zvyšovat nedají. Zvláště když navíc boj o zákazníka se přesouvá do oblasti internetových obchodů, které stírají hranice jednotlivých států.

Ani rok 2016 s největší pravděpodobností žádnou velkou inflaci nepřinese. Inflace se bude s největší pravděpodobností po většinu roku držet pod jedním procentem a teprve ke konci se alespoň dostane do tolerančního pásma ČNB. Vyšší mzdy sice mohou začít po letech vytvářet poptávkovou inflaci, nicméně nepůjde o žádný extra viditelný proces. Ceny v tak malé ekonomice, jako je ta naše, jsou totiž stále do značné míry ovlivněné vývojem inflace v Evropě.

Centrální banka by však ani tak nemusela být vývojem spotřebitelských cen zklamaná. Nízká inflace jde a nadále půjde na vrub především levným pohonným hmotám, které jsou zcela mimo vliv měnové politiky a navíc je možné na ně uplatňovat výjimku z inflačního cílování. Proto nepředpokládáme ani zavedení záporných úrokových sazeb nebo další devalvaci koruny. Jako nepravděpodobnější scénář se nám jeví posunutí exitu z intervenčního režimu o několik měsíců až do roku 2017. 

REKLAMA

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *