Pokud se oprostím od toho, zda se mi zásahy národních bank na měnovém trhu líbí nebo nelíbí, musím konstatovat, že díky tomu je koruna aktuálně imunní vůči volatilitě na měnovém trhu. Dobrá ekonomická data, které naše země v poslední době ukazuje, a příliv dotací z EU mají na korunu posilující vliv a tlačí na kurz EURCZK shora. Naopak neochvějný postoj ČNB zvednout inflaci v ČR ke dvěma procentům tlačí na kurz EURCZK zespodu. Obě síly jsou v současnosti vyrovnané, a proto je kurz koruny takříkajíc mrtvý. Výrazně se doposud nepohyboval ani nahoru ani dolů. Pokud budeme vývoj kurzu vnímat jako zápas ČNB a ostatních účastníků trhu, tak banka v současnosti tahá za ten delší konec. Chuť investorů nakupovat korunu jí hraje do karet. Banka má totiž k dispozici neomezený počet korun, což je velmi silná brzda pro rychlé posílení koruny, které by zcela jistě přišlo, kdyby zde neexistovala hrozba zásahu centrální banky.
Graf č. 1: Denní kurz EURCZK (Zdroj: Bloomberg)
Česká republika je silně orientovaná na export a kvůli slabé koruně jsou české výrobky pro zahraniční odběratele levnější, díky čemuž mohou nakupovat více zboží. Pokud se bude domácí hospodářství nadále zlepšovat, bude tlak na posílení koruny stále větší. A zde přichází již zmiňovaná výhoda ČNB. Banka totiž bude moci, díky tomuto tlaku, nechat posilovat korunu velmi postupně a omezit tak velkou volatilitu kurzu, což opět usnadňuje pozici exportérům, neboť jejich příjmy nebudou volatilitou tolik ohroženy.
Zmíněná intervence ČNB na měnovém trhu přišla 7. listopadu 2013. Devizové rezervy po zásahu meziměsíčně vzrostly o 17,5 %. Od té doby je banka rozhodnuta bránit posílení koruny pod 27 korun za euro zuby nehty.
Graf č. 2: Devizové rezervy České národní banky v miliardách eur (Zdroj: ČNB)
REKLAMA
Toto stanovisko bylo opět potvrzeno při posledním rozhodnutí bankovní rady dne 25.6.2015. Bankovní rada v tomto prohlášení uvedla, že bude užívat kurz měny jako nástroje měnové politiky nejméně do druhého pololetí 2016.
Petr Habiger, portfolio manager, Colosseum, a.s.