Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly – historická práce z roku 2025
2016 – 2018
V březnu 2016 došlo k teroristickým útokům v Belgii. Výsledkem bylo, že v letech 2016 – 2018 se podařilo pod záminkou boje proti terorismu prosadit zákaz používání hotovosti. Prvním signálem byly debaty o zrušení 100dolarových bankovek ve Spojených státech, následovala celá řada dalších událostí.
Po celém světě začal být využíván nápad ministra financí České republiky a zaváděla se elektronická evidence tržeb. Česká republika byla dávána za vzor boje s šedou ekonomikou.
Ve všech evropských zemích následovala masívní státem financovaná kampaň proti používání hotovosti. Aby stát přesvědčil všechny o výhodách karet, začaly nabízet odměnu za každou platbu provedenou kartou a zakázal bankám účtovat za vydání karty a karetní transakce jakékoliv poplatky. Díky kartám zdarma a odměnám za jejich používání si platební karty pořizovali i lidé, kteří je dosud odmítali.
Používání hotovosti bylo vydáváno za něco nemravného, něco, co používají hlavně kriminální živly. Kampaň byla vedena ne stylu: Kdo používá hotovost, když je to nevýhodné? Jenom ti, co potřebují zatajit, co kupují, a přijímají ti, co mají nelegální příjmy. Těch pár jedinců, co se vzepřeli, byli označování na podporovače terorismu a nepřítele demokratické společnosti.
Většina lidí tak získala pocit, že jim samotných zrušení hotovosti nemůže nijak ublížit a podcenili další dopady, které samozřejmě nebyly nijak prezentovány. Neuvědomovali si ani své postavení vůči bance. Ústavní zákon o zrušení hotovosti proto byl schválen relativně snadno téměř 100 procenty hlasů. Podpořila ho i opozice.
Pod stejnou záminkou nastoupil Velký bratr do automobilového průmyslu. Všechna auta vyrobená po roce 2018 musela být vybavena čipem pro automatické sledování polohy a hlásičem jakékoliv, byť sebedrobnější dopravní nehody.
REKLAMA
Zároveň byl zakázán provoz aut starších pěti let, protože výše zmíněna implementace čipu vyvolala obrovskou vlnu zájmu o starší automobily. Dnes tak po Evropě a Spojených státech jezdí pouze auta vybavená touto sledovací technologií, systémem automatického hlášení nehod a možností dálkově vypnout motor automobilu.
Skutečný význam lidé pochopili až o pár let později. To už ale bylo pozdě. Dnes se bez souhlasu a vědomí vlády nikam nedostaneme.
Jediné aktivum, které neztratilo svoji hodnotu, byly umělecké sbírky, nemovitosti a drahé kovy.
2019 – 2020
Tištění peněz po celém světě (Spojené státy, Evropa, Japonsko a Čína) neneslo žádné výsledky. Naopak. V roce 2019 došlo ke globální panice na finančních trzích, kvantitativní uvolňování přestalo definitivně fungovat. Protože lidé neměli možnost držet „zdarma“ doma hotové peníze, banky si začaly účtovat úroky za uložení jakéhokoliv množství peněz. Čím na delší dobu, tím větší záporný úrok. Začaly se připomínat paralely s téměř sto let starými událostmi v Německu.
Jako po událostech 11. září 2001 byly akciové a obligační trhy dočasně uzavřeny, aby se zabránilo ještě horší panice. Akcie přesto, nebo právě proto, ztratily většinu své hodnoty.
REKLAMA
Paralely s Německem dvacátých let dvacátého století se naplnily v roce 2020 a svět postihla hyperinflace. Obligace, které v minulém roce získaly ještě více na hodnotě a přinášely investorům mnohaprocentní záporné výnosy, ztratily téměř 100 procent své hodnoty.
Finanční trhy byly v tomto okamžiku zavřené, pouze dočasně. Od té doby však až do dnes nebyly otevřeny.
Po celém světě jsme byli svědky vlny znárodňování prakticky všeho, konfiskace majetku, bylo vyhlášeno moratorium na dluhy. To bylo možné jenom díky tomu, že se v letech 2016 – 2018 podařilo pod záminkou boje proti terorismu prosadit zákaz používání hotovosti. Teď se ukázal pravý důvod.
Prakticky přes noc přišli lidé o aktiva, o kterých byly pouze elektronické záznamy. Pouhým stisknutím tlačítka jste mohli přijít o veškerý majetek.
Pod hrozbou vězení byla vyhlášena i konfiskace drahých kovů, s výjimkou památečních předmětů. Lidé proto začali houfně tavit zlaté mince a slitky a vyráběli z nich „památeční“ šperky.
REKLAMA
V rámci černého trhu se pak těmito šperky platilo.
I když tato opatření byla prezentována jako dočasná, jenom za účelem získání času, vůbec tomu tak nebylo. Byla asi stejně tak dočasná, jako usazení sovětské armády v Československu roku 1968.
Od roku 2021 do dnes
Jakékoliv protesty či pokusy o demonstrace byly potlačeny silou, za ilegální používání hotovosti byli lidé odsouzeni do vězení.
Výsledkem toho všeho byl návrat k barterové ekonomice, mezi lidmi se stále častěji platilo protislužbami – ty mi opravíš auto, já ti za to zase udělám něco jiného. Výsledkem přechodu ekonomiky na barterovou byl neočekávaný pokles výběru daní – jak z příjmu, tak i daně z přidané hodnoty.
Státy hledají možnosti, jak rozvíjející se barterovou ekonomiku omezit. Mluví se o povinné o propojení pojistných smluv na majetek s daňovými přiznáními a podobně. V jednání je i nápad na registraci veškerého majetku v hodnotě nad 100 euro.
Cesta do pekel je zkrátka dlážděna dobrými úmysly, kterým důvěřivý lid k vlastní škodě rád zatleská…
P. S.
Věřím, že výše publikovaná práce nebude nikdy sepsána a že dividendové akcie zůstanou jedním z nejlepších nástrojů k zajištění vlastní budoucnosti.
Autor je vydavatelem investičního serveru Proinvestory.cz