CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

03. 09. 2015

0 komentářů

Čína mění dolary za zlato

 


 

Většina světových bank v roce 2015 snižovala úrokové sazby a nebo alespoň udržovala tyto sazby na stejné úrovni. K neustálým spekulacím o zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem se přidala Bank of England, která rovněž zvažuje stejný krok. Je však na to ta správná doba?

V prvním čtvrtletí roku 2015 poklesl hrubý domácí produkt (HDP) USA na hodnotu 0,7%. Vyšší úrokové sazby by utlumily tempo hospodářského růstu. Tento krok tedy může reálně způsobit recesi. (Zdroj: Bureau of Economic Analysis, 29. května 2015).

Federální rezervní systém sám sebe přesvědčoval a uklidňoval, že právě hospodářský růst „přinutí” FED, aby sazby zvýšil. V tomto ohledu je potřeba vzdát hold šéfce FEDu Yellen, která na rozdíl od svých kolegů byla poměrně defenzivní, co se týče optimistického pohledu na vývoj americké ekonomiky. Pokud by přesto došlo ke zvýšení sazeb v období nejistého růstu, mohla by se tato vlna nejistoty projevit v ceně „bezpečného“ zlata.

V minulých dvou týdnech vycházelo mnoho článků o devalvaci čínské měny, o jejich příčinách a důsledcích. Mainstreamová média se zaměřila na údaj, který dělá z této druhé největší světové ekonomiky zemi, která by snad měla začít být pomalu v recesi. Čínská ekonomika nyní roste o 7 %, což je méně než v předcházejících obdobích. Zaměřují se na informace o měnové válce, řízenému odlivu kapitálu, atd. Nikde se nedozvíte, že se Čína snaží o odstartování býčího trhu ve zlatě. Jsme přesvědčeni, že tato situace je začátkem rozvázání juanu a dolaru jakožto rezervní měny a dojde k čínskému příklonu ke zlatu jakožto nové hlavní devizové rezervy.

Jak uvádí agentura Reuters, Čína se snaží o začlenění juanu do SDR měnového koše MMF, čímž by došlo ke zvýšení využívání jüanu v mezinárodním obchodě a došlo by tak k naplnění dlouhodobého strategického cíle, a tedy ke snížení závislosti na dolaru. V této souvislosti se nabízí spekulace, že Čína úmyslně vypustila do světa zprávu, která hovoří o tom, že její devizové rezervy ve zlatě jsou ve výši 1658 tun, neboť by jí to ztížilo vstup do SDR. Rozhodnutí o vstupu se očekává letos na podzim.

REKLAMA

Pro srovnání čínský (přiznaný) zlatý poklad představuje pouze 1,6 % devizových rezerv. Ruské zlato představuje 13,4 % z celkových rezerv. Lze očekávat, že čínská vláda bude zlato i nadále nakupovat a to jak oficiálně tak neoficiálně. Množství importovaného zlata do Číny přes Hong Kong vzrostlo na 2116 tun zlata. Když k této sumě přidáte ještě množství vytěžené v dolech vlastněných Čínou, hodnoty 1658 tun se určitě nedopočítáte.

Od dob finanční krize centrální banky po celém světě dělaly cokoliv pro to, aby došlo k co nejrychlejšímu posílení hospodářského růstu. Investoři ve velkém skočili do akcií a dluhopisů a věřili, že jednotlivé světové ekonomiky budou růst, tím pádem zhodnocovat jejich vklady. Smutnou skutečností je, že značný počet ekonomik prostřednictvím bezprecedentní měnové politiky vytvořil měnové bubliny, jejichž dopad se opět projeví především v období cyklické recese.
Zdroj : Jan Žák, investiční analytik Zlaťáky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

Mýty o akciovém trhu: Centrální banky, zlato, volby…

Minulý týden jsem měla to potěšení přednášet na akci v Colorado Springs. Při zpáteční cestě na letiště jsem si uvědomila, že můj řidič má působivou znalost místních městských legend. Podělil se se mnou o jednu zajímavou informaci: Konspirační teoretici věří, že těla mimozemšťanů nalezená při havárii UFO v Roswellu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 10. 2024

Zlato i stříbro se třpytí dál

Počátkem roku jsme se zaměřili na sektor kovů coby potenciálního vítěze pro letošek i roky příští. Po silném prvním pololetí pokračoval vzestup vzácných kovů pod vedením zlata i ve 3. čtvrtletí. Investoři hledali jistoty v nejistém světě a vše kulminovalo v září, kdy začal centrální bankovní systém Spojených států […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *