24. 03. 2016
Čína na prahu nové pětiletky rekordně investovala v zahraničí i rekordní investice přitáhla
Třináctá čínská pětiletka pro roky 2016 až 2020 má za cíl udržet hospodářský růst Číny v tempu 6,5–7 % ročně. Mezi stanovené priority vlády pak patří:
- inovace, které mají zemi zvýšit přidanou hodnotu tamního průmyslu a zajistit trvalejší růst;
- regionální rozvoj, který má pomocí investic do infrastruktury a podpory místních trhů snížit výrazné rozdíly mezi venkovem a hospodářskými centry;
- ekologie, kam patří investice do snižování emisí čínského průmyslu a zvyšování efektivity;
- větší otevřenost, ať již jde o větší zapojení do globálních obchodních struktur nebo zmírnění pravidel pro zahraniční investory
- a inklusivní rozvoj, který má zajistit, že z hospodářského růstu budou těžit všechny společenské vrstvy – sem patří především rozsáhlý program na odstranění chudoby.
Přímé čínské investice v zahraničí se zaměřují na zdravotnictví
K podpoře udržitelného růstu patří i přímé investice v zahraničí, které se v roce 2015 dostaly na novou rekordní úroveň. Při podrobnější analýze ročních nárůstů investic lze vysledovat, že pozornost Číny se zaměřila na zdravotnictví a sociální péči (meziroční nárůst o 800 %) a na společnosti, které se věnují vodohospodářství, ekologii a životnímu prostředí (meziroční nárůst o 200 %). Na třetím místě se pak s největším meziročním růstem investic umístil sektor hotelnictví a stravování.
„Pokud se na vývoj čínských zahraničních investic podíváme už od roku 2011, vede v růstu investic ze všech sektorů opět zdravotnictví a sociální péče. Na druhém místě je pak zábavní a kulturní průmysl, na třetím ICT,“ říká Martin Kocík, Director KPMG Česká republika. „Zajímavé je i srovnání zemí, do nichž čínské investice směřovaly. Největší nárůst čínských investic v posledních letech zaznamenaly Spojené státy, Austrálií, Singapurem a Velkou Británií,“ dodává.
Čínské firmy v zahraničí projevovaly největší zájem o koupě a investice do společností z oblasti finančních služeb (včetně pojišťoven) – proinvestovaly přes 18 mld dolarů, 11,8 mld pak činily vstupy do výrobců počítačů a elektroniky. 10,2 miliardy směřovalo do energetických společností a utilit, přes 9,5 miliardy dolarů do firem z automobilového průmyslu.
REKLAMA
Zahraniční investice v Číně směřují čím dál méně do výroby. Vedou finance a doprava
V meziročním i ve víceletém srovnání směřuje nejvíce zahraničních investic v Číně do finančního sektoru a roste objem investic do zdravotnictví. Naopak klesl objem investic do zpracovatelského průmyslu a to meziročně o celých 12 %.
V oblasti akvizic a transakcí pak byly v Číně v loňském roce nejvíce aktivní japonské firmy, které investovaly do čínských společností přes 10 miliard dolarů, na druhém místě se v objemu investic umístil Katar a na třetím Spojené státy. Z evropských pak byly nejaktivnější francouzští a belgičtí investoři.
Tisková zpráva: KPMG China Global Practice