Zpráva dovysvětluje prudké pohyby sazeb na čínském mezibankovním trhu v minulém týdnu a také poslední poklesy průmyslových komodit.
Cena mědi poklesla na téměř tříletá minima ke 3 dolarům za libru v USA a 6567 dolarům za tunu v Londýně. Svůj díl viny na medvědím sentimentu mají na průmyslových kovech také zásoby mědi na desetiletých maximech v Londýně. Závazky velkých spekulantů – sázky na růst se v minulém týdnu přiblížily nadosah nejnižších hodnot minimálně od roku 1995. V problémech je také hliník. Tento kov si prochází nejdelší sérií poklesů alespoň od roku 1987, když dnes klesal už třináct seancí v řadě.
Graf: Vývoj čtvrtletních cen mědi v Londýně od konce roku 2000. (v %)
Zdroj: Bloomberg
REKLAMA
Od konce března klesá měď v Londýně o 7,1 % a vážně ji hrozí zakončení aktuálního kvartálu v červených číslech. Měď by navázala na poklesy v prvním kvartálu tohoto roku a v posledním kvartálu roku minulého. Tři kvartály po sobě klesala měď naposledy v roce 2001. Pokud si čínská centrální banka a hlavně americký Fed nerozmyslí svoji politiku klesajícího tempa měnové expanze, nemuselo by se v případě mědi zdaleka jednat o poslední kvartál poklesu. Zvláště když čínská ekonomika snižovala tempo růstu v minulých čtvrtletích i s podporou nových peněz.
Jiří Tyleček, analytik XTB