CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

14. 03. 2012

0 komentářů

Čínský drak ztrácí sílu

 


 

Čínský premiér Wen Jiabao uvedl, že v tomto roce se vláda bude snažit o růst HDP na úrovni 7,5%. V posledních sedmi letech byl cíl 8%. I když je skutečný růst ekonomického výstupu každý rok vyšší oproti cíli, tak se jedná o signál, který znervóznil mnohé investory. Varováním jsou i poslední makroekonomické statistiky.

V prvních dvou měsících tohoto roku se investice do fixních aktiv zvýšily podle údajů Národního statistického úřadu o 21,5 procenta oproti předchozímu roku, což je nejnižší růst od konce roku 2006. Investice jsou tahounem čínské ekonomiky (tvoří přibližně 50% HDP). Vláda se sice snaží podpořit spotřebu domácností, ale tato složka HDP je stále výrazně nižší oproti investicím.

Graf č.. 1: Meziroční růst fixních investic v Číně (zdroj: NBSC)
colosseum-cina-01

Zklamáním jsou i údaje o maloobchodních prodejích spotřebního zboží. Ty se v prvních dvou měsících zvýšily meziročně o 14,7 procenta, což je také nejnižší údaj za několik let. Významný je údaj za leden a únor o nejvyšším deficitu obchodní bilance za posledních 22 let. Důvodem byl přibližně 40procentní růst dovozu. Čína výrazně zvýšila platbu za dovoz ropy a jiných komodit. Současné zdražování ropy na světových trzích pro ni není příznivé, protože její energetická závislost je relativně vysoká.

Graf č.. 2: Meziroční růst maloobchodních prodejů v Číně (zdroj: NBSC)
colosseum-cina-02

REKLAMA

Čínský průmysl bojuje s prudce rostoucími vstupními náklady, kvůli kterým klesá jeho konkurenční výhoda na mezinárodních trzích. Investiční banka Standard Chartered zveřejnila výsledky průzkumu mezi výrobními podniky umístěnými na průmyslově založeném východě země. V tomto roce zatím zvýšily v průměru mzdy o 10%. V posledních letech zde rostou pracovní náklady o 10 až 15% za rok. Oproti USA a Evropě jsou čínští dělníci stále mnohem levnější, ale při současném tempu růstu platů může být tento rozdíl již za 5 let tak malý, že se do země nevyplatí přesouvat výrobu.

Výhled na následující měsíce není pro Čínu příznivý. Ochlazování ekonomickéhoho boomu by mělo nadále pokračovat, i když centrální banka již opět začala s uvolňováním měnové politiky. Investoři by raději měli hledat příležitosti v jiných rozvíjejících se zemích, případně v USA, které překvapují rychlým hospodářským zotavováním.

Boris Tomčiak, Colosseum

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Čínské akcie zůstávají atraktivní i přes nedávnou korekci cen

V posledních týdnech se do popředí mediálního zájmu dostal vývoj na čínském akciovém trhu, který je naprosto bezprecedentní. Od svých minim si hlavní index Hang Seng Index připsal asi už 30% zhodnocení. Akcie táhly nahoru zejména spekulace o fiskální podpoře tamní ekonomiky, která si prochází dlouhodobější deflací.

Text: Redakce

14. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *