CZK/€ 25.290 -0,02%

CZK/$ 23.949 +0,15%

CZK/£ 30.335 +0,31%

CZK/CHF 27.076 -0,13%

Text: Petr Novotný

07. 07. 2008

14 komentářů

10 důvodů proč medvěd definitivně porazil býka

 


 

Medvědí trh se narodil již na podzim minulého roku, ale jeho ranné dospívání se býci snažili znepříjemnit snad všemi možnými způsoby. A jelikož vývoj na akciovém trhu odráží s 6 až 9 měsíčním předstihem vývoj ekonomického cyklu, byly to především „makroekonomické býčí pasti“, kterým musel čelit. Ať už prudké snížení úrokových sazeb, koordinovaná infúze desítek miliard dolarů centrálních bank do vyprahlého kreditního trhu (jen FED v těchto operacích rozpustil čtvrtinu svých rezerv),
záchrana investiční banky Bear Stearns nebo štědré daňové rabaty pro americké domácnosti.

Býci dlouho vzdorovali, ale nakonec odchází poraženi. A důvody?

1. Ropa

Dramatický růst ceny ropy (od začátku roku +50 %) nejdříve pomalu nahlodával důvěru domácností a firem v samotnou ekonomiku. Nakonec se však tyto „měkké indikátory“ přenesly do reálných čísel – jako jsou hospodářské výsledky firem (právě začínající výsledkovou sezóna má přinést pokles zisků firem v indexu S&P500 o cca 10 %) nebo do samotného vývoje hrubého domácího produktu.

2. Růst úrokových sazeb  

Šéf FEDu Ben Bernanke začíná po sérii snižování úrokových sazeb otáčet kormidlo a mluví o reálné možnosti jejich zvýšení. Růst inflace mu nyní nedává prostor pro další stimulování ekonomiky pomocí úrokových sazeb a sázky na to, že další krok bude jejich zvýšení stále rostou (aktuální futures kontrakty dávají růstu sazeb o 0,25 procentního bodu osmdesátiprocentní pravděpodobnost s tím, že se to stane do konce letošního roku).

3. Vlna snížených investičních doporučení

Globální makléřské společnosti spustily vlnu snižování investičních doporučení na významné veřejně obchodované akcie. To, že s drahou ropou přišlo zhoršení investičního výhledu výrobců automobilů (mluví se také o tom, že dojde ke snížení kreditního ohodnocení tohoto sektoru) a leteckých společnosti, tolik nepřekvapilo. „Downgrady“ si však od renomovaných analytiků „fasují“ svým byznysem široce diverzifikované společnosti typu General Electric.

REKLAMA

4. Vysoké kreditní spready

Banky mají stále vysokou averzi půjčovat peníze, což potvrzují takzvané kreditní spready, které vyjadřující rozdíl mezi sazbou bezpečných peněz – například na výnosu amerického státního dluhopisu a úrokem, za který si mohu reálně půjčit firmy.

5.  Špatné makro

Index obecných firemních podmínek podle reportu Emiper State byl horší, než se čekalo. Index současných podmínek průmyslu FED – Philadelphie také zklamal očekávání investorů. Tuto nepřerušenou dávku špatných makrodat korunuje ještě statistika z nemovitostní sektoru, která také ani v nejmenším neukazuje náznaky zlepšení (např.květnový S&P/Case SHILLER nejhorší výsledek v historii tohoto indexu, který sleduje cenový vývoj v 20 největších amerických metropolích).

6.  Růst objemu obchodů

Pokles kurzu akcií je na severoamerických akciových trzích provází růst objemu obchodů. Statistika newyorské burzy – NYSE v období od 20. března 2008 až do 20. června 2008
mluví o více než 2 miliardách zobchodovaných akciích, což  výrazně vybočilo z předchozích měsíců podprůměrné aktivity.

7. Další odpisy finančních institucí

Banky nevymetly všechny kostlivce a to, co v posledních týdnech okryly společnosti Lehman Brothers nebo UBS, jen potvrzuje, že úklid po hypoteční smršti ještě zdaleka neskončil.

REKLAMA

8 . „Medvědí rally“

A právě investoři, kteří nakupovali akcie finančních institucí, byly nejsnadněji chyceni do takzvané medvědí rally – tedy velmi krátkého období růstu, které je nedílnou součástí každého medvědí trhu (od cca půlky března do začátku května 2008).

9. Proražená „technická podpora“

Býci neudrželi obrannou linii na grafu akciového indikátoru S&P500 a index poprvé minulý čtvrtek (3/7/2008) uzavřel pod úrovní 1256 bodů. „Nabourání minim“, které index vytvořil v rozmezí ledna až března 2008 mu podle technické analýzy dává  prostor pro další pokles. A to až na úrovně 1135 – 1175 bodů.

10. Potvrzení burzovního přísloví „sell in may and go away“

Někteří investoři po té, co je dvakrát  za sebou zklamal burzovní almanach (říjen 2007 tradičně nejhorší měsíc přinesl velký růst a lednový efekt spojený s růstem kurzů akcií byl naopak letos ve znamení silného poklesu) tentokrát ignorovali historickou statistiku, která přisuzuje květnu roli špatného měsíce pro akciové trhy. Tentokrát se však toto přísloví plně naplnilo.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • OTTO

    8 července, 2008

    Takovyto clanek jsem na icz necekal.
    Jsem velmi mile prekvapen.
    V breznu kdyz vetsina lidi v diskuzich na icz mluvila o dosazeni dna, obratu trendu a ze je idealni cas koupit levne a vstoupit do long pozici jsem napsal ze dna dosazeno nebylo a ze trhy pujdou chvili nahoru aby se pak propadly jeste niz.
    Sklidil jsem za to posmech.
    Tehdy jsem si rikal ze vetsina diskutujicich nejsou aktivni burzovni spekulanti kteri by sledovali peclive trhy a proto jsem jejich posmech bral s rezervou.
    Nabyl jsem dojmu ze icz je zamereno na jinou cilovou skupinu a do diskuzi jsem vstupoval cim dal tim mene.
    Vypada to ze icz se rozhodlo po dubnovem XTB rallye pritahnout i lidi zajimajici se o spekulovani na burze a lidi jiz aktivne spekulujici.
    Tento clanek je toho dalsim dukazem.
    Clanek je velmi kvalitni.

    Odpovědět

  • Anonym

    8 července, 2008

    Ale OTTO, kdo se Vam tady prosim Vas posmival v souvislosti s dosazenim, nebo nedosazenim dna? Jestli jste tu sklidil posmesne reakce, tak pokud si vzpominam, tykaly se APL (k cemuz jsem Vam osobne pouze psal \“Hodne stesti\“) a toho, ze jste se prezentoval jako burzovni makler (coz jste snad i sam pozdeji priznal, ze jste burzovni spekulant, ale ne licencovany makler).
    Vedle toho jsme si spolu (a jeste s par dalsimi lidmi) vymenili nazory, jaky ocekavame dalsi vyvoj akciovych trhu a ropy. Ja jsem tvrdil, ze spekulovat na rust vyrazne nad hranici 100 USD mi prijde zbytecne rizikove, protoze takovou cenu povazuji za fundamentalne nadhodnocenou (coz z meho pohledu stale plati) a ze spise ocekavam korekci (ta zatim neprisla a je samozrejme otazkou jestli prijde, kdy prijde, jak bude rozsahla…). Vy jste tusim tvrdil, ze do pulky roku vyroste ropa na 130 dolaru. A mel jste pravdu. Pokud jde o akciove trhy, tvrdil jste, ze se na chvili nadechnou a pak prijde daleko vetsi pokles. (I v tomto pripade se da rict, ze jste mel castecne pravdu.) Ja jsem Vam oponoval, ze bych na pokles trhu dnes nespekuloval, ze dalsi pokles je sice mozny, ale ze ja osobne neocekavam, ze by hodnoty akcii dale vyrazne propadly. Spekulaci na pokles jsem oznacoval za zbytecne rizikovou a naopak jsem rikal, ze z dlouhodobeho hlediska povazuji aktualni hodnoty akcii za vyhodne k nakupu, idealne formou pravidelnych nakupu. (Mimochodem, na tom se z me strany take nic nemeni.)
    Jen jeste dodam, ze v prubehu cervna se akciove trhy jako celek vyrazne propadly a dostaly se plus minus na hodnoty z brezna. Je mozne, ze pujdeme jeste niz, ale zatim se trhy nijak vyrazne niz nedostaly.
    Myslim, ze o dosazeni dna se nikdo na Investujeme nebavil a ani dnes nebavi. Protoze vsichni vime, ze to nikdo nikdy predem nevi.
    Takze zaverem musim jen zopakovat, co jsem Vam psal uz drive v emailove komunikaci. Nevim proc, ale prijde mi to, ze ctete neco jineho, nez autor pise, respektive ze si vykladate nazory po svem a davate autorovi do ust slova, ktera nikdy nerekl. Nemyslim to zle. Rad si s Vami nekdy vymenuji nazory. Jen prosim davejte pozor na ty \“komunikacni filtry\“. Diky. 😉
    Hezky den

    Odpovědět

  • Anonym

    8 července, 2008

    Ano, situace vypadá velmi vážně, ale domnívám se, že jsem v poslední vlně poklesů. Index volatility VIX (S&P 500), či VDAX-New (DAX 30) je na daleko nižších úrovních než při předchozím low trhu.
    Navíc při pohledu na subsektorové indexy Dow Jones U.S., kterých je cca 100 je vidět, že některé indexy klesly opravdu velmi dramaticky a nacházející se dokonce pod úrovněmi roku 1992. To jsou ale výjimky z celé ekonomiky. U jiných indexů je stále zachován bull trend a pouze došlo ke korekci a přiblížení se k několikaleté růstové trend line. U dalších indexů probíhá korekce zartím v běžném rozsahu. Pominu-li tedy odstrašující vývoj finančního sektoru a dalších pár indexů, tak do současné doby se zase moc tohot nestalo. Po tom, co indexy vzrostly na několikanásobky svých hodnot od low cca 2003 bylo nutné, aby tato ozdravná korekce přišla. Je mi jasné, že svým rozsahem vytváří na tvářích investorů děs a hrůzu.
    Nechci tímto tvrdit, že už žádný pokles nenastane, já stále ještě čekám poklesy, ale nikoliv tak velkého rozsahu, jako dosud, např. na DAX očekávám pokles v rozsahu max. 15%.

    Odpovědět

  • ŠKODOLIBKA DOMÁCÍ

    8 července, 2008

    Koncem roku nebo začátkem příštího už se zase budou pást býci. A doufám, že konečně budou pořádně znát sektorové rozdíly. Když to roste všechno je to nuda ….

    Odpovědět

  • Karel

    8 července, 2008

    At maji 10 duvodu nebo 20 duvodu, krach akcií se nekoná !! Az nekdy po roce 2010, jestli dojde pak k predrazení akcií.
    Velký krach akcií prodelaly jen banky USA a Britanie a zádné jiné západní akcie.
    Krachy akcií zacínaji vzdy euforií a nikdy nezacíná krach akcií pesimismem, jaký je dnes uz pul roku.
    Recese i krach akcií by bylo mozno videt taky u Dow Jones Transportation Average indexu, kdyby padal, ale on za 1. polovinu letosního roku vyrostl +30%.
    Analytici od D.B. a Leh.Bros. a UBS odhadují, ze letos dosáhne index S&P500 nového historického maxima 1600 bodu a z dnesnich 1252 bodu aspon +28% vyroste.

    Odpovědět

  • Anonym

    8 července, 2008

    Mam k tomu jen jednu kosmetickou pripominku… v kvetnu si udelal medved pauzu na kafe, naplno se pustil do prace az v cervnu.

    Odpovědět

  • Anonym

    8 července, 2008

    Zůstávám zatvrzelým zastáncem názoru, že býci nakonec medvěda vydupou z našich hlav a on se stáhne do hor… Za rok bude ropa stále drahá, ale všichni si zvyknou. Civilizace pojede dál. Centrální banky stále budou tisknout nové barevné papíry s čísly, které jsou kryty právě jen důvěrou, že je někdo bude chtít. A medvědí řev bude k smíchu, protože na světě je pořád spousty zemí, které se chtějí rozvíjet… nežijou v blahobytu jako já a vy. Totiž – patříme mezi 10% lidí na Zemi, co žijí v blahobytu. Máme co jíst a víme, že zítra i pozítří máme kde bydlet a v zásuvce je připravena energie. Za 5 let bude období červenec 07 – červenec 09 k smíchu, pouhá výstražná epizoda na vývoji všech indexů. Jen vzpomínka na dva nepříjemné roky, kdy skončilo důvěřivé půjčování každému, kdo chtěl bydlet ve svém a neměl na to příjmy. Nemám rád blbou medvědí náladu, že bude hůř. Ve skutečnosti právě očekávání je to, co táhne trhy dolů. Když si vezmeme statistiky, tak býci většinu doby vládnou… Chtělo by to zakázat si tu blbou náladu. A přestat psát články takového typu, i když tento je velmi přesvědčivý. Bohužel.

    Odpovědět

  • Anonym

    8 července, 2008

    Ale ona ta blba nalada je obcas zdrava. Bez blbe nalady by trhy jen rostly a rostly. Avsak jak zminuje pan Pitak nize, po nekolikaletem rustu trhy tak trochu potrebovaly korekci. Jinak by trhy rostly az prilis vysoko a pak by to mohlo skoncit jeste daleko hur.
    Take je ta blba nalada dobra v tom smyslu, ze dava prilezitost kupovat akcie levneji.
    Pro Cechy je toto obdobi navic velmi poucne. Otazkou vsak je, kolik lidi se na nem necemu nauci a kolik bude jen nadavat, ze je zase nekdo okradl. Treba behem poslednich ctrnacti dnu jsem si uvedomil dve chyby, kterych jsem se od zacatku roku v investovani dopustil. Pritom si ted rikam, ze me to nenapadlo. No ale aspon vim, ze si na to dam priste pozor. Bez toho, co se posledni rok deje na trzich, bych si to neuvedomil. Jsou proste veci, ktere clovek musi poznat na vlastni kuzi, aby pochopil.
    A to se bavime jen o akciich. Kez by podobne blba nalada prisla na komoditni trhy. Na nich je krasne videt, co muze zpusobit prehnane „dobra“ nalada.

    Odpovědět

  • Jan Dvořák

    8 července, 2008

    Já jsem „medvěd“. Zákaz blbé nálady situaci neřeší.
    Obávám se, že stávající problémy neskončí do roka. Banky mají podle mého zaděláno na mnohem hlubší krizi, problémy hlavně odsouvají. Podívejte se na růst aktiv bank klasifikovaných v Level 3. Banky v obavách z jejich přecenění a ztrát s tím spojených je raději vykáží jako Level 3 (už je tam aktiv za 500 mld USD).
    Fed a další centrální banky dělají co mohou. Výsledkem bude v lepším případě stagflace ala 70.léta 20. století.
    Horší scénáře?
    Možnost č. 1
    Bankovní krize, ztráta důvěry v bankovní systém, hrozba inflační deprese v USA (nejen recese). Fed bude pumpovat do systému peníze horem dolem, bude jakž takž úspěšný (zabrání deflaci za cenu větší inflace)
    Možnost č. 2
    Mírná deflace je podle mne možností č. 2. Bankovní problémy bude Fed řešit pumpováním peněz, ale do inflace to nepřetlačí.
    Možnost č. 3
    Deflační deprese ala 30. léta minulého století se mi jeví vzhledem k možnosti neomezené emise peněz jako málo pravděpodobná (doufám).
    Akciové trhy ani jednu z těchto možností zatím v sobě ani zdaleka nediskontují.
    Kroky ke krizi dle profesora Rubiniho mám zde:
    http://www.pro-investory.cz/aktualni_analyza/kroky_k_financni_krizi/
    Na webu jsem našel následující obrázky znázorňujíc průběh klasické recese v minulosti a té blížící se. Doporučuji.
    http://www.pro-investory.cz/aktualni_analyza/prubeh_recese/
    Na závěr bych ještě připomněl výrok Marka Fabera, který mluvil o možnosti SOUČASNÉ inflace a deflace na různých trzích. Obával se zejména inflace cen potravin apod a zároveň deflace cen aktiv (nemovitosti, akcie…). De facto to pomalu nastává. Dopad na spotřebitele by byl velmi neblahý.

    Odpovědět

  • Jan Dvořák

    16 července, 2008

    Jsou US akcie oceněny na hrozící recesi? Jedním slovem: NEJSOU
    Proč? Protože recese by měla srazit jak zisky, tak i P/E. A to je vražedná kombinace. Podrobnosti zde:
    http://www.pro-investory.cz/

    Odpovědět

  • Adraj

    17 července, 2008

    Pane Dvořáku, mrknul jsem na Váš web a mluvíte mi z duše. Zejména oddíl o řízení rozumem je velmi přesný. Je to tak, nikdo dnes není zvyklý na pořádného medvěda (bodejť by taky jo, když trhy už řádku let utěšeně rostou, že … 🙂 ). To je důvod, proč dnešní analytiky ani nečtu, spíš bych jim doporučil, aby si zkusili chvíli obchodovat intraday, tam těch medvědů zažijí dost 🙂 Osobně hodně používám TA a když jsem v listopadu tvrdil, že DJIA může jít na 11 tis., tak se všichni smáli …

    Odpovědět

  • Anonym

    17 července, 2008

    No já v nejbližší době žádnej armagedon nepředpokládám. V jakém časovém horizontu jsou tvé prognozy? Ano, USA má problémy a pokles několika sektorů je toho důkazem
    Př. Flop sektor indexů za 1 rok
    DJ U.S. Forestry & Paper – 46%
    DJ U.S. Automobiles & Parts – 45,5%
    DJ U.S. Home Improvement Retailers – 43%
    DJ U.S. Airlines – 61,5%
    DJ U.S. Gambling – 48%
    DJ U.S. Hotels – 47%
    DJ U.S. Mobile Telecommunications – 51%
    DJ U.S. Banks – 52,5%
    DJ U.S. Full Line Insurance – 60,5%
    DJ U.S. Mortgage Finance -84%
    DJ U.S. Investment Services -50%
    atd.
    Aktuálně jsou ztráty ještě větší, tato data jsou platná k 10.7.2008
    Při pohledu na delší horizont napříč všemi sektory je vidět, že aktuálně je v problémech sektor Financial a Consumer Services, ale celkově zatím stále tvrdím, že se jedná o ozdravnou korekci cca 5-ti letého růstu. U 2 z 10-ti hlavních sektorů se dá tedy říci, že jsou ve vážných problémech + sem tam nějaký subsektor, ale z pohledu tržní kapitalizace nic moc. Celkově i z pohledu tržní kapitalizace má 20% ekonomiky problém. Není to málo, je třeba se mít na pozoru, ale znovu říkám, zatím se neděje žádná katastrofa, která by nyní měla srazit ekonomiku USA do kolen. Zatím se s tím stále dá něco dělat a minimalizovat dopady na celou ekonomiku.
    Když některé indexy vystoupali na 4 násobek, tak se přece nemůžeme divit, že nyní přišla hluboká korekce. Narazil jsem i na sektor, který vystoupal na 11 násobek hodnoty než byl při při svém low – DJ U.S. Home Construction.

    Odpovědět

  • Anonym

    17 července, 2008

    Detailní tabulka zhodnocení indexů Dow Jones U.S. za období 1 týden až 10 let. U hlavních indexů DJIA, S&P 500 a NASDQ 100 jsou údaje i za období 20 let. Tabulka neobsahuje všechny subsektory, protože některé subsektory z pohledu tržní kapitalizace neprošli vstupním sítem.
    Data jsou platná k 10.7.2008

    Odpovědět

  • Anonym

    17 července, 2008

    Ach ta skleroza 🙂 ještě link http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/Statistika_usa_detail.htm

    Odpovědět