10 důvodů proč medvěd definitivně porazil býka
Medvědí trh se narodil již na podzim minulého roku, ale jeho ranné dospívání se býci snažili znepříjemnit snad všemi možnými způsoby. A jelikož vývoj na akciovém trhu odráží s 6 až 9 měsíčním předstihem vývoj ekonomického cyklu, byly to především „makroekonomické býčí pasti“, kterým musel čelit. Ať už prudké snížení úrokových sazeb, koordinovaná infúze desítek miliard dolarů centrálních bank do vyprahlého kreditního trhu (jen FED v těchto operacích rozpustil čtvrtinu svých rezerv),
záchrana investiční banky Bear Stearns nebo štědré daňové rabaty pro americké domácnosti.
Býci dlouho vzdorovali, ale nakonec odchází poraženi. A důvody?
1. Ropa
Dramatický růst ceny ropy (od začátku roku +50 %) nejdříve pomalu nahlodával důvěru domácností a firem v samotnou ekonomiku. Nakonec se však tyto „měkké indikátory“ přenesly do reálných čísel – jako jsou hospodářské výsledky firem (právě začínající výsledkovou sezóna má přinést pokles zisků firem v indexu S&P500 o cca 10 %) nebo do samotného vývoje hrubého domácího produktu.
2. Růst úrokových sazeb
Šéf FEDu Ben Bernanke začíná po sérii snižování úrokových sazeb otáčet kormidlo a mluví o reálné možnosti jejich zvýšení. Růst inflace mu nyní nedává prostor pro další stimulování ekonomiky pomocí úrokových sazeb a sázky na to, že další krok bude jejich zvýšení stále rostou (aktuální futures kontrakty dávají růstu sazeb o 0,25 procentního bodu osmdesátiprocentní pravděpodobnost s tím, že se to stane do konce letošního roku).
3. Vlna snížených investičních doporučení
Globální makléřské společnosti spustily vlnu snižování investičních doporučení na významné veřejně obchodované akcie. To, že s drahou ropou přišlo zhoršení investičního výhledu výrobců automobilů (mluví se také o tom, že dojde ke snížení kreditního ohodnocení tohoto sektoru) a leteckých společnosti, tolik nepřekvapilo. „Downgrady“ si však od renomovaných analytiků „fasují“ svým byznysem široce diverzifikované společnosti typu General Electric.
REKLAMA
4. Vysoké kreditní spready
Banky mají stále vysokou averzi půjčovat peníze, což potvrzují takzvané kreditní spready, které vyjadřující rozdíl mezi sazbou bezpečných peněz – například na výnosu amerického státního dluhopisu a úrokem, za který si mohu reálně půjčit firmy.
5. Špatné makro
Index obecných firemních podmínek podle reportu Emiper State byl horší, než se čekalo. Index současných podmínek průmyslu FED – Philadelphie také zklamal očekávání investorů. Tuto nepřerušenou dávku špatných makrodat korunuje ještě statistika z nemovitostní sektoru, která také ani v nejmenším neukazuje náznaky zlepšení (např.květnový S&P/Case SHILLER nejhorší výsledek v historii tohoto indexu, který sleduje cenový vývoj v 20 největších amerických metropolích).
6. Růst objemu obchodů
Pokles kurzu akcií je na severoamerických akciových trzích provází růst objemu obchodů. Statistika newyorské burzy – NYSE v období od 20. března 2008 až do 20. června 2008
mluví o více než 2 miliardách zobchodovaných akciích, což výrazně vybočilo z předchozích měsíců podprůměrné aktivity.
7. Další odpisy finančních institucí
Banky nevymetly všechny kostlivce a to, co v posledních týdnech okryly společnosti Lehman Brothers nebo UBS, jen potvrzuje, že úklid po hypoteční smršti ještě zdaleka neskončil.
REKLAMA
8 . „Medvědí rally“
A právě investoři, kteří nakupovali akcie finančních institucí, byly nejsnadněji chyceni do takzvané medvědí rally – tedy velmi krátkého období růstu, které je nedílnou součástí každého medvědí trhu (od cca půlky března do začátku května 2008).
9. Proražená „technická podpora“
Býci neudrželi obrannou linii na grafu akciového indikátoru S&P500 a index poprvé minulý čtvrtek (3/7/2008) uzavřel pod úrovní 1256 bodů. „Nabourání minim“, které index vytvořil v rozmezí ledna až března 2008 mu podle technické analýzy dává prostor pro další pokles. A to až na úrovně 1135 – 1175 bodů.
10. Potvrzení burzovního přísloví „sell in may and go away“
Někteří investoři po té, co je dvakrát za sebou zklamal burzovní almanach (říjen 2007 tradičně nejhorší měsíc přinesl velký růst a lednový efekt spojený s růstem kurzů akcií byl naopak letos ve znamení silného poklesu) tentokrát ignorovali historickou statistiku, která přisuzuje květnu roli špatného měsíce pro akciové trhy. Tentokrát se však toto přísloví plně naplnilo.