V minulém týdnu jsme mohli pozorovat globální korekci, která začala propadem na čínském trhu. Teprve hloubka této korekce skutečně prověří naši strategii, kdy jsme se opatrným výběrem snažili o vzájemnou optimalizaci mezi výnosem a rizikem.
Nikdo nemá křišťálovou kouli, aby nám přesně řekl, co nás čeká. Náhlý pokles čínského trhu mohl být jen záminkou k vybírání zisku a nebo se také mohlo jednat o první varování před velkou korekcí, kterou by mohla odstartovat i nepříliš dobrá makroekonomická data z USA. Ale není všem dnům konec. Burzy rády střídají své nálady a trhy nás tak ještě mohou mile překvapit i s nadílkou dvouciferných výnosů.
Ti, kteří jsou tedy přesvědčeni, že trhy nadále porostou, ale přitom by chtěli být i přesto stále chráněni před nenadálými kurzovními poklesy, mohou teď využít principu airbag a bonus certifikátů. Tyto instrumenty nám totiž nabízejí nejen vyšší výnos než garantované a diskontní certifikáty, ale i opět jistou míru ochrany.
Pojďme si vše zase ukázat na jednoduchém příkladě. Předpokládejme, že některý emitent v těchto dnech uvede na trh emisi airbag certifikátu se splatností za pět let, participací na podkladovém aktivu 100% a s garantovanou ochranou ve výši 20%. Podkladovým aktivem je index DAX, který má hodnotu 6667 bodů. Emisní cena certifikátu činí 100 EUR a poměr odběru je stanoven na 1:66.
Pokud by se hodnota indexu DAX v době splatnosti nacházela nad hranicí této emisní ceny, byl by vyplacen celý výnos, tak jako kdyby investor investoval přímo do podkladového aktiva. Tj. když by index DAX pokračoval ve svém růstu, třeba až na hranici 8000 bodů, zhodnotil by se tento certifikát o necelých 20% (19,99 EUR). V obráceném případě by mohl investor využít garantované ochrany, která zde působí podobně jako sleva u diskontních certifikátů. Například, je-li tato ochrana stanovena na hranici 20%, tak i v případě hlubokého poklesu, kdy by index DAX klesl až na 5292,14 bodů (13. 06. 2006), investor stále ještě nezaznamená žádnou ztrátu. Pouze pokles pod tuto hranici způsobí, že investice do airbag certifikátu bude ztrátová, ale vzniklá ztráta bude vždy nižší, než pokles podkladového aktiva.
Tak jako v předchozích příkladech, má i tato strategie své nevýhody. Na rozdíl od diskontních certifikátů, zde nemůžeme očekávat výnos v případě stagnace podkladového aktiva. Cenu těchto certifikátů opět ovlivňuje volatilita a úrokové sazby. A také participace většinou nedosahuje ani 100%. Další nevýhodou by mohla být i poměrně dlouhá doba splatnosti. Airbag certifikáty jsou tedy spíše vhodné pro dlouhodobě orientované investory s větší averzí k riziku.
Jak vidíme na předchozích příkladech, existují tedy různé možnosti ochrany a způsoby jak participovat na stagnaci a výnosu podkladového aktiva. Co když ale hledáme univerzální strategii, finanční instrument, který by nám poskytl alternativu ke všem fázím trhu a přitom by nijak nebyl omezen na výnosu? Určitou alternativou by mohl být bonus certifikát. Tento certifikát nám nabízí ochranu před kurzovními výkyvy, výnosy na stagnujícím trhu, ale i výše uvedenou možnost neomezené participace na podkladovém aktivu. Jak je to možné? Je tomu tak hlavně proto, že konstrukce bonus certifikátu nezaručuje za všech okolností garanci ochrany investovaného kapitálu. Princip tohoto certifikátu je totiž založen na tzv. bonus mechanizmu. Pojďme se tedy podívat, jak takový bonus certifikát vlastně funguje.
Představme si, že se investor rozhodne zakoupit bonus certifikát s jednoletou dobou trvání, jehož podkladovým aktivem bude index DAX. V době nákupu se bude DAX kotovat na 6.600 bodech. Za tento certifikát zaplatí investor emitentovi 66,00 EUR (bez spreadu). Bonus bariera je 6200 bodů a bonus výnos leží na hranici 7000 bodů. Poměr odběru je 1:100.
Když index DAX do splatnosti tohoto certifikátu ani jednou neprolomí bonus barieru, ale zůstane v rozmezí mezi bonus barierou a bonus výnosem (hranicí), je investorovi vyplacen výnos, který se bude rovnat výši bonusu (tj. 12,9%). Pokud však bude růst podkladového aktiva při splatnosti certifikátu vyšší než je hranice bonus výnosu, bude investorovi vyplacen stejný výnos, jako kdyby opět investoval přímo do podkladového aktiva. A v posledním případě, je-li prolomena bonus bariera, změní se tento cenný papír v běžný indexový certifikát a ztráta investovaného kapitálu bude rovna ztrátě podkladového aktiva.
Ptáte se zda mají tyto certifikáty i nějaké nevýhody? V některých případech jsou i tyto certifikáty omezeny capem, ale tento cap je většinou kompenzován v podobě lepších podmínek. Cenu bonus certifikátu také ovlivňuje volatilita i doba splatnosti a bonus bariera nemusí být vždy dostačující pro každou tržní situaci. Navíc i zde se vzhledem k době trvání tohoto investičního instrumentu (>3roky) jedná o nástroj, který využijí především střednědobí až dlouhodobí investoři.
Na závěr podotýkám, že výše uvedené obrázky, informace i hodnoty jsou pouze ilustrativní a slouží pro snadnější pochopení konstrukce produktů s částečnou ochranou.