Každý rozumný člověk se snaží ze svých příjmů uspořit. Část prostředků si ukládá jako pohotovostní rezervu pro případ akutního výpadku příjmů (např. ztráty zaměstnání nebo nemoci či úrazu) a část na financování dlouhodobějších záměrů a očekávání. Jedním z nich je kupříkladu očekávané snížení příjmů v důchodovém věku.
Čím je delší časový horizont investice, tedy čím je vzdálenější doba, kdy prostředky může investor či střadatel potřebovat, tím rizikovější investici si může dovolit. Přijmutí vyššího rizika zpravidla znamená také vyšší odměnu v podobě rizikové prémie. Podle studie Rakouského institutu pro výzkum ekonomiky (WIFO) dosahuje riziková prémie na akciových trzích přibližně 4 %.
Důležitý je ale investiční horizont. Klaus Glaser, Senior Investment Specialist, Raiffeisen Capital Management, prezentoval na historických datech z let 1920 až 1995 (tedy zahrnujících Velkou depresi ve 30. letech minulého století, ale nezahrnujících Dot.com bubble, následující růst ani loňské propady s letošní korekcí), jak významný je investiční horizont pro akciové investice.
Graf 1: Jednoletý investiční horizont
Poznámky: Osa x – nominální výnos, osa y – podíl na celkovém počtu pozorování
REKLAMA
Graf 2: Pětiletý investiční horizont
Poznámky: Osa x – nominální výnos, osa y – podíl na celkovém počtu pozorování
Graf 3: Desetiletý investiční horizont
Poznámky: Osa x – nominální výnos, osa y – podíl na celkovém počtu pozorování
Graf 4: Dvacetiletý investiční horizont
Poznámky: Osa x – nominální výnos, osa y – podíl na celkovém počtu pozorování
REKLAMA
Podíváme-li se na akciové trhy z historického pohledu, na 20letém horizontu má investor „jistotu“, že netratí. (Po započítání inflace je situace o něco komplikovanější.) K obdobným výsledkům došel též např. Marek Macura. A došla k tomu i studie WIFO ve studii „Národohospodářská role investičních fondů a šance dlouhodobých investic do akcií na výnosy“, jejímž zadavatelem byla Raiffeisen Capital Management.
Studie zkoumala (mimo jiné) evropské akcie bez Velké Británie a jejich očekávané reálné výnosy. S prodlužujícím se investičním horizontem (až na 100 let) se střední hodnota reálných výnosů akcií přibližuje k přibližně 7 % a klesá pravděpodobnost ztráty.
Graf 5: Evropské akcie (bez Velké Británie), doba investice až 100 let
Zdroj: WIFO 2009, Raiffeisen Capital Management
Výsledky zobrazené na Grafu 5 ukazují, že střední zhodnocení dosáhne nulové hodnoty přibližně po 10 letech. Po 30 letech investování je pouze 5% pravděpodobnost, že reálné zhodnocení investice bude záporné.
Graf 5 ovšem vychází ze situace, kdy v krátké době po začátku sledování dat došlo k hlubokému propadu na akciových trzích. Pokud by investor vložil své prostředky do akcií „v průměrné době“, byly by výsledky pravděpodobnosti v souladu s Grafem 6.
Graf 6: Evropské akcie (bez Velké Británie), doba investice až 100 let
Zdroj: WIFO 2009, Raiffeisen Capital Management
V tomto případě by se průměrné výnosy od počátku pohybovaly na úrovni 7 % a s investičním horizontem by se zužoval „pouze“ jejich rozptyl.
REKLAMA
Investovat do akcií nyní?
Ve prospěch akciových trhů dnes hovoří celá řada faktorů. Na účtech bank a ve fondech peněžního trhu se ukrývá nejvíce likvidity za posledních dvacet let.
Graf 7: Americké fondy peněžního trhu jako % tržní kapitalizace S&P
Zdroj:
Liquid Capital 2009, Raiffeisen Capital Management
Některé zdroje též hovoří o levném ocenění akcií.
Graf 8: Americké akcie: akciový výnos s odečtením reálného výnosu z vkladů u bank
Zdroj:
Liquid Capital 2009, Raiffeisen Capital Management
Proč neinvestovat do akcií nyní?
I argumentů, proč s akciovými investicemi raději posečkat, je celá řada. Nad světovou ekonomikou se stále vznáší nespočet otazníků (rostoucí nezaměstnanost, spotřeba domácností, změna návyku společnosti, obavy z dlohodobé stagnace…).
Nesporným varováním může být i chování insiderů – lidí, kteří mají z povahy své pozice ve firmě více informací než „běžní investoři“.
A zvednutým prstem je i skutečnost, že většinu studií a informací o vhodnosti či výhodnosti investic do akcií přinášejí lidé, kteří jsou přímo zainteresováni na získávání prostředků do správy podílových fondů.
V každém případě pomineme-li možnost vlastního podnikání jsou akcie a akciové fondy v dlouhodobém horizontu zřejmě nejvýnosnějším způsobem zhodnocení prostředků a je pouze otázkou pro každého potenciálního investora, zda a do jaké míry je ochoten přijmout investiční riziko.