CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Petr Zámečník

23. 02. 2016

0 komentářů

Akciové fondy: Zlato a Rusko zažívá renesanci

 


 

Lednové ztráty Indexu ICZ byly největší v historii počítání ukazatele zhodnocení pravidelného investování. Po masivním propadu často dochází ke korekci a nejinak tomu bylo i v únoru 2016. Index ICZ pravidelného investování posílil o 1,78 % na 909,7 bodu. Po ztrátě 11,04 % je to korekce ovšem skutečně jen kosmetická.

Celý rok 2015 zakončily pravidelné investice do akciových fondů ztrátou ve výši 5,2 %. Protože ovšem úvod loňského roku zahájil optimistickými nárůsty a letošní rok je spíše srovnatelný s krizovým rokem 2008, meziroční únorová ztráta dosahuje již 20,9 %. Takové poklesy jsou ovšem pro dlouhodobé pravidelné investice přínosem – nové nákupy podílových listů nyní probíhají o pětinu levněji než před rokem.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

index-icz-unor-2016

Zdroj: Investujeme.cz

Korekci Indexu ICZ podpořily nejvíce akciové fondy zaměřené na investice do akcií společností těžících zlato. Cena zlata v uplynulém měsíci vzrostla z úrovně pod 1 100 USD/oz. na hranici 1 220 USD/oz. (růst přibližně o 11 %) a jeho těžaři si připsali přes 30 %. Dařilo se také energetickým společnostem těžících z relativní stabilizace a pozitivního výhledu ceny ropy.

V lednu 2016 mezi největší propadáky patřily podílové fondy zaměřené na Brazílii a Rusko. Mezi 10 nejziskovějších se z nich dostaly s přibližně 10% zhodnocením fondy investující do ruských společností, ovšem i brazilské fondy zkorigovaly předešlé propady v řádu vyšších jednotek procent.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 1. 2016 a 20. 2. 2016

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

31,87%

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

31,31%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL RESOURCES CZK

20,07%

HSBC GIF Russia Equity A USD

16,60%

Franklin Natural Resources (USD)

12,28%

Parvest Equity World Energy

11,31%

Pioneer Funds – Russian Equity

10,68%

NN (L) Emerging Europe Equity

10,66%

Parvest Equity Russia

10,66%

NN (L) Energy (CZK)*

10,66%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Nejztrátovější fondy v únoru 2016 byly zaměřené na biotechnologie. Jedná se o oblast, která je velmi volatilní a do „top desítky“ nejziskovějších či nejztrátovějších se nominuje pravidelně.

Z regionů se nejméně dařilo Indii. V desítce nejvíce ztrátových fondů se umístily 4 podílové fondy se zaměřením na indické akcie. Slavné výsledky ovšem nepředvedlo ani Japonsko, které indickým akciím zdatně sekunduje.

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 1. 2016 a 20. 2. 2016

Franklin Biotechnology Discovery

–11,74%

ESPA Stock Biotec

–9,91%

AMUNDI FUNDS EQUITY US CONCENTRATED CORE

–8,32%

HSBC GIF Indian Equity A USD

–7,57%

CREDIT SUISSE SICAV ONE (LUX) EQUITY GLOBAL SECURITY

–7,36%

AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA USD

–7,31%

AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA INFRASTRUCTURE

–6,55%

Parvest Equity Japan

–6,34%

Pioneer Funds – Indian Equity (USD)

–6,28%

Parvest Equity World Health Care

–5,95%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

V současnosti se zdá být jistá pouze nejistota. Spojené státy se sice s Ruskem dohodly na příměří mezi vládními vojáky a opozicí v Sýrii, přesto zde zůstávají nevyřešené (vojenské) otázky stran teroristických organizací Islámský stát (IS) a An-Nusra. A ani dohodnuté příměří nemusí zajistit zklidnění situace.

Válka v Sýrii zároveň zostřuje „uprchlickou krizi“ v Evropské unii, která není schopna postupovat koordinovaně a efektivně. Nechť se laskavý čtenář pokusí přejít hraniční přechod Schengenského prostoru bez patřičných dokladů a nestačí se divit, jak je možné, že se tolik lidí prochází Evropou zcela volně.

Evropská unie v současnosti čelí ještě další hrozbě, která může otřást nejen Schengenským prostorem, ale celou Evropskou unií. Po drahém uhlazení situace kolem Grexitu se ozvala Velká Británie s referendem o Brexitu. Výstup Británie z Evropské unie by v prvé řadě poškodil britské společnosti, ovšem poukázal by také na neschopnost evropských politiků udržet evropský projekt pohromadě… a byla by nejspíš jen otázka času, kdy by další země začala svou nespokojenost řešit odchodem či jeho vyhrožováním.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

Mýty o akciovém trhu: Centrální banky, zlato, volby…

Minulý týden jsem měla to potěšení přednášet na akci v Colorado Springs. Při zpáteční cestě na letiště jsem si uvědomila, že můj řidič má působivou znalost místních městských legend. Podělil se se mnou o jednu zajímavou informaci: Konspirační teoretici věří, že těla mimozemšťanů nalezená při havárii UFO v Roswellu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *