CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

Text: Petr Zámečník

26. 09. 2016

0 komentářů

Akciové fondy: Zlato padá, rizikem je Čína

 


 

Po mírném srpnovém růstu nezaznamenal Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů ani v září žádný významnější pohyb. Posílení indexu o 0,06 % nelze nazvat jinak než stagnací na 1012,1 bodu. Trhy netrpělivě očekávaly zasedání Fedu, který měl minulou středu 21. září rozhodnout o zvyšování úrokových sazeb. A přestože Fed hovoří o zvyšování a přivádění sazeb „do normálu“ již dlouhodobě, zatím se k tomuto kroku bankéři neodhodlali.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

index-icz-zari-2016

Zdroj: Investujeme.cz

Nezvýšení úrokových sazeb americkým Fedem je signálem, že se americké ekonomice nedaří zcela podle představ. To se může promítnout do vývoje akciových fondů v následujícím období. Zároveň rozhodnutí Fedu ohrožuje plán České národní banky na opuštění kurzového závazku. Pokud do té doby dostatečně nevzrostou americké sazby, mohlo by ukončení měnových intervencí proti koruně vést k mnohem prudšímu posilování české měny.

Stagnace Indexu ICZ ovšem neznamená, že by akciové trhy byly zcela bez pohybu. U většiny podílových fondů došlo sice jen k minimálním růstům či propadům, některé se ale „průměru“ vymykaly. S přehledem největší ztráty zaznamenaly tři fondy investující do akcií těžařských společností, přičemž ke dnu je táhli zejména těžaři zlata.

Tabulka 1: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 8. 2016 a 20. 9. 2016

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

–10,34%

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

–9,39%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL RESOURCES CZK

–7,32%

NN (L) Energy (CZK)*

–4,99%

Templeton Latin America

–4,92%

Parvest Equity World Energy

–4,86%

Franklin Natural Resources (USD)

–4,79%

FF – Emerging Europe/ Middle East & Africa €

–4,21%

AMUNDI FUNDS EQUITY LATIN AMERICA

–4,19%

Aberdeen Global – Latin American Equity (USD)

–4,04%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Těžařům zlata se nedařilo navzdory ceně zlata, která se ve sledovaném období držela na úrovních kolem rozmezí 1 310 až 1350 USD/oz. Přestože se jedná o hodnoty poblíž ročního (i tříletého) maxima, v uplynulém čtvrtletí má cena zlata spíše klesající trend. Důvodem pro pokles hodnoty jejich akcií tak bude pravděpodobně volatilita – dva nejvíce klesající fondy se umístily v uplynulém měsíci v desítce nejvíce rostoucích.

Do popředí růstu se v září opět postavily biotechnologie, které patří k nejvíce volatilním investičním příležitostem. To dokládá i skutečnost, že v rámci sledování Indexu ICZ patří fondy zaměřené na tuto rychle se rozvíjející oblast medicíny mezi nejčastěji nejvíce rostoucí i nejvíce klesající.

Tabulka 2: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 8. 2016 a 20. 9. 2016

Franklin Biotechnology Discovery

6,97%

ESPA Stock Biotec

5,26%

Parvest Equity Japan Small Cap

5,21%

AMUNDI FUNDS EQUITY GREATER CHINA USD

5,10%

FF – China Consumer Fund A-ACC-EUR

4,33%

NN (L) Greater China Equity

4,11%

FF – China Opportunities A-ACC-EUR

4,10%

Templeton China

4,06%

HSBC GIF Hong Kong Equity A USD

3,95%

Pioneer Funds – China Equity (USD)

3,87%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Biotechnologiím zdatně sekunduje Čína. Fondy zaměřené na (podle některých ukazatelů) největší světovou ekonomiku obsadily 7 pozic v první desítce nejvíce rostoucích podílových fondů, započítáme-li i specializovanější fond soustředící se na Hong Kong.

Čínu ale může potkat brzký pád. „Čína prochází vekou politickou revolucí. Myslím, že tato ekonomika zpomaluje mnohem více, než ukazují oficiální čísla,“ soudí Kenneth Rogoff, bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF), a dodal: „Už nyní tam zažívají dost tvrdé přistání a mám obavy, že Čína bude stále větším problémem.“ 

Pokud by se předpověď Kennetha Rogoffa ukázala být pravdivou, pravděpodobně by se negativní zprávy promítly i do čínských akcií a akciových fondů do těchto akcií investujících. V horším případě by se mohly čínské potíže propsat i do světové ekonomiky. Ostatně i to může být jeden z důvodů, proč Fed tolik váhá se zvyšováním úrokových sazeb.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

Mýty o akciovém trhu: Centrální banky, zlato, volby…

Minulý týden jsem měla to potěšení přednášet na akci v Colorado Springs. Při zpáteční cestě na letiště jsem si uvědomila, že můj řidič má působivou znalost místních městských legend. Podělil se se mnou o jednu zajímavou informaci: Konspirační teoretici věří, že těla mimozemšťanů nalezená při havárii UFO v Roswellu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 10. 2024

Zlato i stříbro se třpytí dál

Počátkem roku jsme se zaměřili na sektor kovů coby potenciálního vítěze pro letošek i roky příští. Po silném prvním pololetí pokračoval vzestup vzácných kovů pod vedením zlata i ve 3. čtvrtletí. Investoři hledali jistoty v nejistém světě a vše kulminovalo v září, kdy začal centrální bankovní systém Spojených států […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *