CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

Text: Monika Lukešová

04. 06. 2018

3 komentáře

Alojz Ryšavý: Za 10 let vzrostla cena růžových diamantů o 180 %. Na zhodnocení si ale počkáte

 

Investice do diamantů nejsou jen pro bohaté. Na kontě nemusíte mít statisíce korun, abyste se do takové investice mohli pustit. Na výnos si ale často musíte počkat. „Často se jedná o část rodinného majetku, který se předává z generace na generaci,“ říká Alojz Ryšavý, zakladatel a majitel společnosti ALO diamonds.

Loading



 

Pro koho je investice do diamantů vhodná?

Investice do diamantů nebo diamantových šperků je vhodná pro ty, kteří již nemusí řešit existenční otázky jako například bydlení. Tedy pro lidi, kteří mají byt nebo dům, část svých úspor vložili do akcií či podílových fondů, anebo koupili menší byt a mají k dispozici další volné prostředky, které chtějí bezpečně uložit, zhodnotit a několik desítek let to neřešit. Často se jedná o část rodinného majetku, který se předává z generace na generaci.

Kolik se vyplatí investovat? Musím mít volné prostředky v hodnotě statisíců, nebo stačí desetitisíce?

Už dávno neplatí, že si takové klenoty pořizují jen boháči. K mání jsou šperky od deseti tisíc korun, mnozí kupující ale neváhají investovat i milionové částky. Hodnotu diamantů určuje především jejich kvalita a velikost. Neplatí však, že větší diamant je automaticky dražší. Diamanty se posuzují podle čtyř základních parametrů nazývaných 4C. Patří mezi ně hmotnost v karátech (carat), barva (color) rozlišená podle 13 kategorií, čistota (clarity) neboli inkluze určovaná množstvím cizorodých látek, bublin či prasklin, a také brus (cut) kamene, přičemž ten nejdokonalejší je briliantový.

Jaký je průměrný výnos? Dá se to zobecnit třeba na posledních pět let?

REKLAMA

Pořídit si diamant za účelem investice je vhodné na dobu deseti a více let, případně i několik desetiletí. Zhodnocení za pouhých pět let proto není příliš vypovídající. Když se budeme bavit konkrétně tak za posledních 10 let vzrostly ceny nejčastěji vyhledávaných bílých diamantů zhruba o 60 %. V Česku se ale zájem pomalu přesouvá k vzácným barevným diamantům, které se vyskytují v poměru jediného barevného kamene na zhruba 10 tisíc vytěžených.

Například cena růžových diamantů vzrostla za posledních 10 let o 180 %, žlutých o 90 % a modrých diamantů o 70 %. Do investičních klenotů nejsou zasazovány jen diamanty, ale i jiné drahé kameny, jejichž ceny dlouhodobě rostou. Například ceny kvalitních turmalínů vzrostly mezi lety 2007 až 2017 o 213 %, ceny smaragdů o 139 % a rubínů o 59 %.

Je rozdíl mezi investory v USA a v České republice?

V USA je pořizování diamantových šperků za účelem zhodnocení peněz běžné. U nás se to teprve učíme, ale situace se zlepšuje, což se ukazuje i na stoupající oblibě investičních klenotů mezi Čechy. Jen podle našich čísel se v roce 2017 zvýšil počet prodaných investičních šperků v hodnotě nad 100 tisíc korun o 37 %. Šperků v cenové kategorii 150 až 200 tisíc korun se ve stejném období meziročně prodalo dokonce o 54 % více.

Specifikem trhu v USA je také to, že Američané mají rádi extravagantní design šperků a také barevné drahokamy, zatímco konzervativní Češi jsou spíše usedlejší. I to se ale postupně mění a na popularitě získávají i takové drahokamy, jako jsou rubíny, safíry nebo smaragdy.

REKLAMA

A jaký je rozdíl v tom, odkud diamant pochází? Odkud jsou diamanty nejvzácnější?

Přes 90 % všech růžových diamantů, tedy těch extrémně vzácných a nejhodnotnějších, pochází z australského dolu Argyle. Další velké doly se nacházejí také v Jihoafrické republice, Rusku nebo USA. Nových nalezišť je minimum a starým dolům klesá výtěžnost, poptávka po diamantech ale roste, a to zejména díky posilování kupní síly střední třídy v Číně a Indii. Ceny diamantů budou proto s vysokou pravděpodobností dále růst.

Jaký je momentálně vývoj ceny diamantů?

Co se týče posledního vývoje, tak ceny větších leštěných bezbarvých diamantů jsou nyní zhruba na stejné úrovni jako před rokem. Velmi podobná situace je i u vzácných přírodně barevných diamantů s tím, že nejlépe si v roce 2017 vedly výrazně modré diamanty, jejichž ceny vzrostly o 5,9 %.

V čem je největší výhoda investice do diamantů?

REKLAMA

Především v jejich potenciálu nejen bez problémů udržet svou cenu, ale také ji nadále zvyšovat. Navíc se i diamanty v milionové hodnotě vejdou díky své velikosti do kapsy a jsou tak snadno přenositelné. To s nemovitostí za stejné peníze neuděláte.

Pokud jsou diamanty zasazeny do investičních klenotů v nadčasovém designu, mají podobné vlastnosti jako umělecká díla. A to bez nutnosti jakékoliv další aktivity, stačí jen čekat, až šperky postupem času samy zhodnotí. Mezitím mohou posloužit třeba i jen pro radost, anebo pro okrasu. Z diamantů se také neplatí pravidelná daň. Desítky let vývoje cen na trhu s drahými kameny potvrzují, že se jedná o stabilní a zhodnocující se komoditu.

A naopak na co by si investoři měli dát pozor? Například umělé diamanty od přírodních laik těžko rozezná.

Zásadní je kupovat diamanty nebo šperky u prodejců, ke kterým máte důvěru, za kterými se můžete vrátit nebo jim zavolat. Vhodné je proto kupovat šperky v kamenných obchodech a renomovaných klenotnictvích. Jistotu o hodnotě, původu, legálním způsobu získání diamantů, a tedy i návratnosti investice zaručují mezinárodně uznávané certifikáty, které by kvalitní přírodní diamanty měly mít. Dobré je také vyhnout se obchodníkům, kteří prodávají šperky či diamanty za podezřele nízké ceny.

Umělé diamanty jdou ale zcela mimo nás, zákazníci se na syntetické diamanty v buticích ALO diamonds neptají. Umělé kameny v prémiových špercích nemají místo a už vůbec ne v investičních. Jednoduše proto, že ceny umělých diamantů časem klesají, přírodních naopak rostou.

Ovlivňuje nějak prodej diamantů kauza „Me too“? Proslýchalo se, že na Valentýna oproti minulému roku prodeje kvůli tomu klesly.

V Americe po loňském říjnu, kdy začala sílit kampaň Me Too, bylo možné zaznamenat mírný útlum v projevování sympatií k opačnému pohlaví na pracovišti, a to jak u nežádoucích projevů, tak i u těch, které by většina lidí považovala za akceptovatelné. Méně projevovaná náklonnost v pracovních kolektivech podle agentury Reuters skutečně negativně ovlivňovala i útraty spojené právě se svátkem svatého Valentýna.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

Průzkum: Drobní čeští investoři propadají pro letošek skepsi

Čeští investoři jsou ve srovnání se zbytkem světa skeptičtější ohledně pokračování býčího trhu. Dva roky po sobě rostly trhy o více než 20 %.  A to se neděje často! Naposledy k této situaci došlo v roce 1998. Není tedy divu, že po tak dobrých výsledcích optimismus klesá. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 01. 2025

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *