Alternativní investice a daň z příjmu
Mezi alternativní investice řadíme například investici do zlata, do nemovitostí, do veteránů, uměleckých předmětů a starožitností nebo do kryptoměn. Krátce: je to jakákoliv investice, která není spojena s cenným papírem. Nejčastěji jde o investice, kde kupujete a následně prodáváte hmotný majetek. Přičemž tento typ prodeje a realizace investic není většinou povinen dani z příjmu. Neplatí to ale vždy a některé alternativní investice vám ukládají povinnost podat daňovém přiznání a zaplatit daň z příjmu. Jak se daní alternativní investice v českém daňovém přiznání?
Pro alternativní investice platí několik základních pravidel:
- tyto investice se daní až při realizaci příjmu z těchto investic, tedy při prodeji,
- jako náklady na vznik příjmů z těchto investic můžete započít kupní cenu i další poplatky, například za zprostředkování nákupu a prodeje,
- na příjmy z těchto investic můžete využít daňové slevy i daňové odpočty,
- při realizaci těchto příjmů musíte podat daňové přiznání, zpravidla do 1. dubna následujícího roku po realizaci příjmu,
- mnoho alternativních investic je osvobozeno od daně z příjmu, pokud je realizujte jako fyzická osoba,
- pokud realizujete příjem 5 milionů Kč a více, máte povinnost tento příjem oznámit.
Ideální investice? Když neplatíte daně?
Řada alternativních investic nepodléhá dani z příjmů. Zlato, sběratelské předměty, umění nebo veteráni. Na většinu těchto předmětu pohlíží český daňový řád jako na osobní movitý majetek. A při jejich prodeji není nutné platit daň z příjmu. Vypadá to tedy jako ideální investice, ze které si stát nevezme svůj podíl.
Alternativní investování má ale i několik nevýhod. Pro realizaci investic je často nutné se orientovat na daném trhu a být alespoň trošku odborníky. Nakupování umění, obrazů, soch a dalších předmětů na investice od vás vyžaduje alespoň malou orientaci v problému. Stejně tak nákup automobilových veteránů není jako nakupovat rohlíky. Dalším problémem pak může být skladování daných předmětů. Tak, aby neztrácely na hodnotě.
A také tak, aby bylo uskladnění bezpečné. To budete řešit například u investice do zlata, mincí nebo drahých kamenů. Ne každý má doma dostatečně bezpečný trezor. A pokud budete investiční zlato skladovat u některého z poskytovatelů těchto služeb, tak to znamená další náklady, které snižují celkový výnos investic.
Velkou nevýhodou alternativních investic je také to, že bývají velmi málo likvidní. Prodat obraz zabere nejen vaše znalosti, ale také může trvat delší dobu, než čekáte.
REKLAMA
U kterých investic a za jakých podmínek neplatíte daně:
- investiční nemovitosti, pokud je vlastníte déle než 10 let (pro nemovitosti nabyté 1. 1. 2021 a později) nebo 5 let (nabyté dříve),
- TIP: další pravidla pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti najdete na webu hypoindex.cz,
- zlato a drahé kovy a předměty z těchto kovů, bez omezení,
- umění a starožitnosti, bez omezení,
- auta a veteráni, pokud jste je vlastnili déle než 1 rok,
- POZOR: příjem z prodeje kryptoměn musíte zdanit vždy.
Daň z příjmů zaplatíte z kryptoměn
Jedna z nejpopulárnějších alternativních investic je v posledních letech investice do kryptoměn. Bitcoiny a další altcoiny nabízí poměrně tučné zhodnocení, pokud jste ochotni akceptovat vysoké riziko. Jsou poměrně likvidní, nemusíte je nikdy fyzicky skladovat a koupíte je poměrně snadno online. Jejich velkou nevýhodou ale je, že z těchto investic daně z příjmu zaplatíte.
Navíc české daně z příjmu ani neumožňují osvobození v případě prodeje kryptoměn. Jakýkoliv prodej kryptoměny, stejně tak směnu jedné kryptoměny za druhou nebo nákup předmětů za kryptoměny musíte uvést do daňového přiznání a řádně zdanit.