Alternativní investice může využít i běžná domácnost
Investiční příležitosti jsou v tuzemsku v posledních letech na vzestupu. I když přes 50 procent Čechů stále nechává své prostředky na běžných účtech, stále více lidí využívá různé investice. Patří mezi ně i ty alternativní, které rozhodně nejsou určené jen pro „vyvolené“.
Za alternativní investice jsou zpravidla označovány ty, které nejsou nijak regulovány – ať jde o investice do nemovitostí, zlata, diamantů či bitcoinů. Problémem je, že data o nich nejsou nikým shromažďována. Proto je podle Ministerstva financí (MF) o určitých trendech velmi obtížné hovořit. Karina Kubelková, hlavní analytička a vedoucí oddělení analýz Hospodářské komory České republiky (HK ČR) uvádí, že jako zástupce podnikatelů se jich tato problematika přímo netýká. Nedisponují proto k tomu zpětnou vazbou z členské základny ani daty s vlastních šetření.
Veterány dosahují lepších výnosů než investice do zlata a umění
Do dluhopisů, podílových fondů či akcií, investují především lidé, kteří chtějí nějakým způsobem zhodnotit svou úsporu. Alternativní investice jsou naproti tomu úplně jinou kategorií. V rámci nich lidé své finanční prostředky vkládají například do archivních vín, ale i do šperků, hodinek či mincí. Patří mezi ně i ti, kteří investují do veteránů. V tuzemsku patří mezi nejoblíbenější vozy například značky Tatra, Praga, Aero, Jawa či Škoda. Mezi zahraničními vozy boduje Mercedes, Bugatti či Porsche. Investice do historických vozů se vyplatí. Například podle britského Knight Frank Luxury Investment Indexu dosahují veterány lepších výnosů než zlato či umění. Za posledních deset let byl celkový výnos v této oblasti téměř 190 procent.
Odborníci se shodují v tom, že alternativní investice nejsou určené jen pro milionáře. Jak už bylo zmiňováno – takovým investorem je vlastně i sběratel – numismatik. Nemusí se přitom jednat jen o investice do historických mincí. Velmi oblíbené jsou například i ty pamětní z cyklu České národní banky. Běžné jsou i investice do hodinek a šperků. Kupují se ty od známých osobností. Další zajímavé předměty za dostupnou cenu se dají získat v nejrůznějších tuzemských aukcích.
I v Česku jsou na vzestupu investice do kvalitních vín. Vývoj cen investičních vín je sledován indexem Liv-ex 100. Najdeme v něm celkem 100 druhů podle jednotlivých ročníků a regionů. Mezi nejoblíbenější investiční vína patří ta francouzská s oblastí Bordeaux. Pravdou je, že pro alternativní investice je důležité stále sledovat trh a mít o dané oblasti skutečný přehled. Pokud tedy o víně moc potencionální zájemce o investování neví, měl by se poohlédnout buď po něčem jiném nebo si najít schopného poradce, který se mu o investici postará.
REKLAMA
Jak to vypadá s regulovanými investicemi?
Co se týče regulovaných investic (finanční aktiva), ty lze podle Jakuba Vintrlíka z MF dohledat například v systému ARAD České národní banky (např. Finanční rozvaha dle sektorů – Domácnosti a neziskové instituce domácností, S1M).
„Informace o majetku, který spravují profesionální správci aktiv pak uveřejňuje Asociace pro kapitálový trh ČR, kde lze například dohledat podrobnější informace o rozložení investic v investičních fondech,“ uvádí zástupce MF s tím, že data lze čerpat i z úřadu Eurostat (Households – statistics on financial assets and liabilities).
Bez zajímavosti není, že oproti zemím západní Evropy je v ČR zřetelný zejména nižší podíl úspor v penzijních fondech. Informace o struktuře úspor domácností jsou obsaženy i ve Zprávě o vývoji finančního trhu v roce 2018 publikované Ministerstvem financí ČR. V ní je například uvedeno, že ze sledovaných produktů vykazovaly během období 2013 až 2018 nejvyšší meziroční absolutní nárůsty netermínované vklady.
„Dle této zprávy lze i v roce 2019 očekávat růst objemu netermínovaných vkladů kvůli převažujícímu konzervativnímu chování českých domácností,“ podotýká Jakub Vintrlík.
Ve Zprávě o vývoji finančního trhu se dále mimo jiné dočteme, že úspory domácností umístěné v rámci produktů zprostředkovatelského finančního trhu vzrostly v roce 2018 o 6,5 % a dosáhly 3,72 bil. Kč. Největší meziroční absolutní nárůst vykázaly netermínované vklady, které tak pokračovaly v dlouhodobém navyšování svého podílu na celkových úsporách domácností (na 51,8 %). Naopak setrvale klesalo zastoupení stavebního spoření (na 9,5 %).