Záchranné balíčky USA
George Bush po svém působení v roli amerického prezidenta nezanechal pouze válečné tažení napříč ropnými poli. Zbylo po něm ještě 350 mld. USD schváleného záchranného balíčku. A ten se minulý týden rozhodla rozporcovat nová vláda.
- 100 mld. USD půjde na vytvoření „bad bank“ na odkupování špatných úvěrů. K těmto prostředkům by se mělo připojit dalších 400 mld. USD ze soukromého sektoru.
- 100 mld. USD podpoří půjčky spotřebitelům a firmám.
- 100 mld. USD dostanou banky jako kapitálovou injekci.
- 50 mld. USD vláda použije na pomoc vlastníkům nemovitostí, nad nimiž visí Damoklův meč exekuce.
Senát přitom v témže týdnu schválil další stimulační balík, tentokráte již z administrativy Baracka Obamy. Jeho objem čítá nepředstavitelných 821 mld. USD. Republikáni sice byli vesměs (až na výjimky) proti, moc platné jim to ale nebylo. Přitom se schodek hospodaření státního rozpočtu USA zvýšil více, než kolik čítaly odhady analytiků.
Historie se zopakuje?
Současná situace ve světě, které bývá mnohdy nazývána krizí, si vysloužila mnohá přirovnání k Velké hospodářské depresi ze 30. let minulého století. Není proto divu, že se množí i pesimistické vize dalších rozsáhlých vojenských konfliktů.
Vojenský konflikt vidí jako jedeno z možných východisek ze současné krize například Peter Staněk, ekonom Slovenské akademie věd: "Je to možnosť, ktorú vidim ako reálnu. Ľudstvo zatiaľ vždy v histórii zvolilo jeden z neomylných scenárov, ktorý vyústil buď do série lokálnych konfliktov, alebo do veľkého globálneho konfliktu v rámci ktorého ste všetko rozbili, potom ste to následne ďalších tridsať rokov obnovovali. Na základe toho vznikol znova hospodársky rast."
REKLAMA
Pravděpodobné jsou ale také občanské nepokoje. "Pokiaľ ide o východnú Áziu, tam je obava, ako sa čerstvo industrializovaná Čína s centrálne kontrolovanou politickou scénou vysporiada s faktom svojho prvého hospodárskeho oslabenia a sprievodných prejavov ako je rast nezamestnanosti. Nepokoje môžu vypuknúť najmä medzi robotníkmi v mestách, ktorí prišli z vidieka, kde sa živili obrábaním pôdy. Teraz napríklad masívne prepúšťali robotníkov z tovární na hračky," uvedl si hlavní analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.
Finanční krize sice přechází, následovat ale bude podle mnohých analytiků hospodářská recese současnou generací nepoznaných rozměrů. A že by některý stát si chtěl pomoci na úkor jiného? V historii to není nic neobvyklého. Kurs akcií zbrojařské firmy Lockheed Martin ale zatím blízkost vážného konfliktu nenaznačuje…