Americký dolar může chtít položit americká vláda
Na první pohled to zní jako naprostý nesmysl. Proč by americká vláda měla mít zájem o oslabení či dokonce krach vlastní měny? Měny, která platí od roku 1792 a spolu s Indiány tak tvoří jedno z nejstarších historických pojítek Spojených států. Ano, platí. Veškeré bankovky a mince, které kdy byly uvedeny do oběhu, jsou stále platné.
Krach měny může státu pomoci v době předlužení. Ale Spojené státy, byť absolutní výše dluhu téměř 10 bilionů USD zní hrozivě, jsou zadlužené mnohem méně než většina evropských ekonomik.
Důvod, proč by mohly mít Spojené státy zájem na krachu amerického dolaru, se jmenuje amero.
Amero by po vzoru eura mělo nahradit národní měny na severoamerickém kontinentu – mexické peso, americký a kanadský dolar. Pak by se k němu měly přidávat i další státy. Jak může souviset s pádem amerického dolaru? Motivy jsou patrné hned dva.
První souvisí s oblíbeností amerického dolaru u domácích obyvatel. Stejně jako bylo v některých zemích Evropské unie obtížné přesvědčit obyvatele, že euro má větší perspektivu než francouzský frank nebo německá marka, i v USA by se zvedla nepochybně vlna nevole. Ta by mohla být natolik silná, že by pohřbila nejen vládu, která by se o zavedení nové měny pokusila, ale i celý projekt amera. Pokud by došlo ke státnímu krachu a faktickému znehodnocení dolaru, dostala by vláda a Fed silný argument k nadnárodní měně.
REKLAMA
Druhý souvisí s oblíbeností amerického dolaru v zahraničí. Americké dolary jsou rozšířeným platidlem v nejrůznějších částech světa (10 států využívá USD jako své národní platidlo) a v nejrůznějších oblastech lidského podnikání – a to nejen legálního. Byť euro pozici dolaru oslabuje, stále se nachází v devizových rezervách centrálních bank a slouží jako zúčtovací měna u naprosté většiny komoditních transakcí. Nikdo ale hlavně neví, kolik amerických dolarů se ve světě nachází. Kdyby se všechny vrátily do USA s cílem výměny za amero, mohlo by to položit novou měnu ještě dříve, než by vznikla.
Jak by pád dolaru mohl probíhat? Nejprve je třeba zajistit jeho znehodnocování. To lze kupříkladu vrhnutím velkého množství likvidity na trh. Zrychlení oslabování dolaru podpořené výroky o slábnoucí ekonomice, snižování úrokových sazeb a hrozbě státního bankrotu by bylo předehrou k jeho skutečnému vyhlášení. Následovalo by uzavření amerických hranic a zákaz převodu USD do USA. Americkým občanům by byly dolary v rozumném kurzu vyměněny za amera, v zahraničí by se museli investoři smířit se ztrátou… jen vybraní investoři a centrální banky by se dočkali finanční kompenzace.
Jedná se o velmi pesimistický scénář, který by měl možná i vojenskou dohru. Osobně si nemyslím, že by byl příliš pravděpodobný. Zároveň si ale nemyslím, že by byl zcela nereálný…
Článek vyšel v dnešní MF Dnes
Titulní obrázek: http://www.gospeltract.org/amero.html
Obrázek v textu: http://www.designscomputed.com/coins/amero.html