CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

Text: Jan Valášek

17. 07. 2013

0 komentářů

Analýza fondu: J&T Opportunity CZK

 


 

Opportunity CZK od investiční společnosti J&T je podílový fond zaměřený především na oblast střední Evropy doplněný o celosvětové tipy portfolio manažera. Jak název napovídá, je denominován v české koruně. Na trhu působí od roku 2000 a kapitalizačně se pohybujeme okolo hranice 150 mil. Kč. Jedná se tak o velice malý fondy. Setkat se můžete s variantu Opportunity EUR, ještě menším a mladším bráškou. Portfolia obou jsou odlišná, fondy se tak neliší pouze denominací.

Z pozice portfolio manažera se o řízení investic stará Michal Semotán, absolvent VŠE, který ve skupině J&T působí prakticky od začátku své finančnické kariéry.

Tabulka 1: Základní data fondu J&T Opportunity CZK

Základní data (10. 7. 2013)

Správce fondu

J&T Investiční společnost, a.s.

ISIN

CZ0008473576

Typ fondu

akciový (deklarace – smíšený)

Vznik fondu

29. 05. 2000

Velikost

147 835 298 CZK

Zdroj: J&T Investiční společnost, a.s.

Portfolio a strategie fondu

Dnes před sebou nemáme klasický podílový fond zaměřený na určitý region, sektor či investiční styl. Tento fond má velmi volnou investiční strategii. Je deklarován jako smíšený podílový fond, čili může investovat jak do akcií, tak do dluhopisů. Opportunity CZK ale v této chvíli dluhopisové pozice nedrží. V akciích je v současnosti zainvestováno zhruba 85 % hodnoty portfolia, zbytek je držen v hotovostních prostředcích a pohledávkách.

Dle vlastních slov portfolio manažera Michala Semotána jsou akcie do portfolia vybírány na základě fundamentů, technická analýza není používána. Směrodatné jsou tak ukazatele jako profit margin či poměrové ukazatele nízké zadluženosti a další ukazatele klasické fundamentální analýzy. Je zde také snaha přizpůsobit se sentimentu trhu, to je ovšem často velmi složité. Zajímavé jsou pro portfolio manažera na základě fundamentů např. i komoditní společnosti. Komodity obecně ale v posledních obdobích zažívají horší období, což se projevuje i na cenách těchto akcií.

Graf 1: Regionální složení fondu J&T Opportunity CZK

jt-opportunity-czk-01

Zdroj: J&T Investiční společnost, a.s., data platná k 10. 7. 2013

Při konkrétním pohledu na portfolio je vidět, že Michal Semotán naplňuje svoji základní myšlenku, a sice zaměření se na trhy našeho regionu. Investice primárně do cenných papírů na trhu České republiky a střední Evropy. V portfoliu jsou tak zastoupeny základní české akcie Erste, ČEZ a Télefonica, z Německa pak Deutche Bank či automobilový gigant Daimler.

Fond je pak doplněn jak konzervativnějšími dividendovými akciemi např. v podobě francouzské Veolia Environnment zaměřené na vodohospodářství a energetiku, tak i okořeněn volitelnějšími růstovými akciemi, jako jsou pro portfolio manažera valuačně příznivé ruské tituly v podobě např. Norilsk Nickel – severoruský těžař a zpracovatel niklu a palladia. Trochu nadbytečně se mi jeví doplnění o zámořské tituly Apple a Facebook, je to ovšem v souladu s hlavní strategií.

Co nám říká statistika

J&T Opportunity CZK nesleduje žádný srovnávací index, což je při jeho zaměření a strategii logické.

Na konkrétnější statistické údaje je společnost J&T skoupá. Není se co divit, sharpe ratio se bude pohybovat okolo –1, volatilita okolo 20 %. Se zápornými výnosy na téměř všech horizontech není statistika pro fond velmi dobrou reklamou.

Část portfolia je v domácích cenných papírech. Česká burza se po finanční krizi v roce 2008 nedokázala vrátit do formy, dokonce v první polovině roku 2013 patří výsledkově mezi nejhorší na světě. Fond na tří a pětileté periodě ztrácí 6, respektive 5 % p.a., na dvouletém horizontu dokonce přes 17 % p.a. Ještě horší výsledek pak lze pozorovat na vývoji od založení fondu v roce 2000, kdy za celé toto období dokázal prostředky zhodnotit kumulovaně pouze o 3 %.

Graf 2: Vývoj investice do fondu J&T Opportunity CZK

jt-opportunity-czk-02

Zdroj: J&T Investiční společnost, a.s.

Dle dokumentu „sdělení klíčových informací“ se celková nákladovost pohybuje na úrovni 3,93 %. Na první pohled obrovské číslo, popravdě i na pohled druhý. Jedná se ale o velmi specifický fond, od kterého neočekáváme stabilní výsledky v řádu jednotek procent, ale kolísání v dvouciferných hodnotách. V takovém případě je možnost tuto nákladovost omluvit, i když se pohybuje opravdu na hranici únosnosti.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu J&T Opportunity CZK

jednotlivé roky

2008

–52,38%

2009

42,57%

2010

28,98%

2011

–25,61%

2012

12,68%

kumulované výsledky

1 měsíc

–10,25%

6 měsíců

–17,40%

1 rok

–7,50%

3 roky (p.a.)

–6,46%

5 let (p.a.)

–5,24%

 

Zdroj: Peníze.cz, data platná k 08. 07. 2013

Celkové hodnocení

Fondu budeme v rámci veřejné nabídky v ČR jen těžce hledat konkurenta – myšleno v rámci prováděné strategie. Fondy jako Conseq Invest akciový či KBC Equity Fund Central Europe mnohem více diverzifikují směrem na východ, klasické fondy zaměřené na rozvíjející se Evropu pak už vůbec nelze srovnávat. Portfolia jsou značně odlišná.

Fond má opravdu tragickou historii. Příčinou je velmi nepříznivý vývoj českých akcií, které se ani zdaleka neblíží předkrizovým hodnotám, kterých jiné trhy dávno dosáhly.

Otázkou ovšem je, kam až může česká burza klesnout, a současné hodnoty se jeví velmi příjemně pro nákup. I přesto bych investici doporučil opravdovému fajnšmekrovi se srdcem bijícím pro domácí trh a opravdu jen jako koření.

Dle mého přístupu k tvorbě portfolia takový fond z důvodu velmi volné strategie a případné duplikaci některých trhů tak moc smysl nemá. I když záměry a strategie Michala Semotána jsou mi velmi sympatické, tržní sentiment jim prostě nepřeje. Pokud tak nepatříte k výše zmiňované skupině, doporučuji se fondu raději vyhnout. 

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Očekává Warren Buffett, největší investor všech dob, příchod krize?

Společnost Berkshire Hathaway, kterou vede legendární investor Warren Buffett, o víkendu zveřejnila hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Ten je ve svých 94 letech v současnosti desátým nejbohatším člověkem na světě s majetkem ve výši 143 miliard dolarů. Zhruba 99 % majetku má tento nejdéle sloužící CEO z […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 11. 2024

Jak nepřijít o majetek v rodině? Tři hlavní hrozby

Rodiny majitelů úspěšných firem čelí specifickým výzvám. O peníze sice není nouze, ale to neznamená, že rodině nic nehrozí. Ochrana rodinného bohatství zahrnuje nejen zajištění majetku, ale také péči o rodinné vztahy a přípravu na různé negativní scénáře, které rodinu mohou potkat.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *