CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

Text: Jan Valášek

26. 02. 2015

0 komentářů

Analýza fondu: Parvest Bond World

 


 

Parvest Bond World je dluhopisový fond, který investuje do kvalitních dluhopisů po celém světě. Dobré je uvědomit si, proč do dluhopisů vůbec investujeme. Běžný člověk tvoří tři druhy rezerv – krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Dluhopisové investice mohou být obecně volbou právě pro střednědobé rezervy v řádu několika jednotek let – nejsou totiž natolik „likvidní“ jako např. spořicí účet vhodný pro krátkodobou rezervu (ve smyslu možnosti vybrat očekávanou částku kdykoliv), a zároveň jsou pod dlouhodobým potenciálem akciových investic vhodných pro dlouhodobé rezervy. Tento kontext nás provede celu dnešní analýzou.

V roce 2012 byl fond v rámci zpřehlednění produktů BNP převeden pod název Parvest, ale jeho historie sahá až do roku 1998. V současnosti má manažer fondu Dominick DeAlto pod správou zhruba 160 mil EUR, což fond řadí mezi menší hráče na trhu. Je nabízen v eurové variantě.

Tabulka 1: Základní data fondu Parvest Bond World

Základní data (31. 1. 2015)

Správce fondu

BNP Paribas IP Luxembourg

ISIN

LU0823391676

Typ fondu

Dluhopisový

Vznik fondu

30. 11. 2012

Velikost

160 mil. EUR

Zdroj: BNP Paribas IP Luxembourg

Portfolio a strategie fondu

Podle prospektu musí fond investovat minimálně dvě třetiny portfolia do dluhopisů s investičním stupněm, to znamená dluhopisy, které dostaly od ratingových agentur hodnocení BBB a vyšší. Jedná se tak o cenné papíry, které mají nízkou pravděpodobnost nesplacení. Zbytek může být držen v hotovosti nebo investován do jiných fondů, případně do nástrojů peněžního trhu.

V současnosti je přesně polovina portfolia držena v amerických dluhopisech, významné zastoupení mají ještě Španělsko, Irsko, Itálie a Německo.

Graf 1: Složení dle regionů Parvest Bond World

parvest-bond-world-01

Zdroj: BNP Paribas IP Luxembourg, data platná k 31. 1. 2015

Z hlediska sektorového je fond variabilní, jednu třetinu tvoří vládní dluhopisy, zhruba 20 % je v dluhopisech bank a jiných finančních společnostech a 10 % v jiných fondech.

Graf 2: Složení dle sektorů Parvest Bond World

parvest-bond-world-02

Zdroj: BNP Paribas IP Luxembourg, data platná k 31. 1. 2015

Také splatnost jednotlivých skupin dluhopisů se hodně různí, převažují ovšem dluhopisy tří až pětileté, pak sedm až deset let a velkou část portfolia tvoří ještě dlouhodobé dluhopisy se splatností více než patnáct let.

Graf 3: Složení dle splatnosti Parvest Bond World

parvest-bond-world-03

Zdroj: BNP Paribas IP Luxembourg, data platná k 31. 1. 2015

Kvalitativně je portfolio rozčleněno rovnoměrně mezi všechny čtyři investiční stupně, tedy nejkvalitnější AAA, dále AA, A, největší část je pak ve stupni BBB. Zde je patrná snaha alespoň v rámci možností dosáhnout vyššího potenciálu tím, že fond investuje do „rizikovějších“ dluhopisů s nižším ratingem, které ponesou vyšší výnos do splatnosti. Podmínky na trhu ovšem fondu moc nepřejí.

Graf 4: Složení dle ratingu Parvest Bond World

parvest-bond-world-04

Zdroj: BNP Paribas IP Luxembourg, data platná k 31. 1. 2015

Co nám říká statistika

Parvest Bond World se porovnává s benchmarkem Barclays Global Aggregate, podle portfolia se snaží alespoň částečně se současnou situací bojovat.

V každé analýze dluhopisového fondu se zmiňuji, že nejlepší obrázek o možnostech fondu si uděláme při pohledu na duraci, výnos do splatnosti a rating. O ratingu již bylo psáno výše, durace fondu je na hodnotě 4,5 roku a výnos do splatnosti aktuálně 1,24 % p.a.. To znamená, že na pětiletém horizontu můžeme očekávat zhruba uvedený výnos do splatnosti snížený o náklady fondu. Ty jsou s hodnotou 1,14 % p.a. víceméně průměrné v porovnání s ostatními fondy s podobnou strategií.

Graf 5: Vývoj hodnoty podílového listu Parvest Bond World 

parvest-bond-world-05

Zdroj: BNP Paribas IP Luxembourg

Z hlediska výkonnosti zaostává fond za svým benchmarkem, což je pochopitelné díky nákladovosti, kterou index nemá. Dlouhodobě jsou rozdíly právě ve velikosti uvedených nákladů na správu a řízení fondu.

V delších horizontech pěti a více let se dostáváme na výkonnost mezi 5 a 7 % p.a., což je na první pohled velmi slušné a lákavé. Tato hodnota je ovšem velmi pozitivně ovlivněna klesajícími úrokovými sazbami a v blízké budoucnosti takový potenciál rozhodně není.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Parvest Bond World v CZK

Parvest Bond World

jednotlivé roky

2008

10,32%

2009

3,90%

2010

6,57%

2011

9,30%

2012

2,50%

2013

1,17%

2014

15,51%

2015

7,25%

kumulované výsledky

1 měsíc

–2,20%

6 měsíců

9,88%

1 rok

18,62%

3 roky p.a.

9,30%

5 let p.a.

7,20%

10 let p.a.

3,66%

Zdroj: Morningstar, data platná k 24. 02. 2015

Celkové hodnocení

Fondy tohoto typu jsou vhodné k tvorbě střednědobých rezerv v řádu jednotek let. Pokud se ovšem podíváme na výnosový potenciál odvozený od výnosu do splatnosti, durace a nákladovosti, dostaneme se právě na tomto horizontu na hodnotu kladné nuly. Fond není špatně řízen, není drahý, jenom má prostě smůlu na tržní podmínky a svou povahou proti nim nemůže bojovat. Tudíž pro mě nesplňuje možnost zhodnocovat prostředky s tím účelem, o jakém zde mluvíme, a pro investici ho tak v současné době doporučit nemohu.

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management a manažer projektu Podílové-fondy.com.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Index českého investora CII750: Podílové fondy pokračují v růstu i ve třetím čtvrtletí

Za letošní rok zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech okolo 8,65 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Navzdory neklidnému tržnímu prostředí lze doposud vidět pozitivní vývoj fondů.

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

15. 10. 2024

Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec

Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na kapitálových trzích se střídají býčí a medvědí trhy v cyklické obměně růstu a poklesu, i když historicky víme, že ze statistického hlediska převažuje právě růst.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *