CZK/€ 25.310 +0,04%

CZK/$ 24.019 +0,88%

CZK/£ 30.433 +0,32%

CZK/CHF 27.004 +0,09%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 05. 2024

1 komentář

Analýza: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA

 

Evropa má mnohem větší zásobu akcií, které se v současné době obchodují na zajímavějších násobcích než jejich americké protějšky. Pokud hledáte hodnotové akcie, Evropa je nyní mnohem lepším lovištěm než USA.

Loading



 

Graf: Rozdělení akcií podle poměru ceny a zisku

Vzestup „velké sedmy“ v USA s sebou strhnul mnoho z 493 dalších (méně velkolepých) akcií v indexu S&P 500 a navýšil jejich ocenění. Evropa má přitom svou vlastní verzi „velké sedmy“, nazývanou „sedm divů“, které tvoří Hermès, Novo Nordisk, Siemens, LVMH, SAP, ASML a Schneider Electric. Když tato sedmička, stejně jako její americké protějšky, překonala širší trh, tak její úspěch se na ostatních akciích neprojevil.

Výsledkem je, že index S&P 500 má mnohem více akcií s poměrem ceny k zisku (PE) nad 30 než index MSCI Europe. Ten má naopak mnohem více akcií s poměrem PE nižším než 10.

REKLAMA

Obchodování s nízkým PE ratiem samozřejmě nemusí nutně znamenat, že akcie má správnou hodnotu. Zisky mohou být cyklicky nadsazené, konverze hotovosti může být špatná, rozvaha může být v nepořádku. Ale u téměř 200 společností, které se obchodují na méně než 15násobku výnosu, opravdu můžete najít rozumný počet společností, které jsou nejen levné, ale mají i dobré fundamenty. Vypadají také dobře připravené na období, kdy se očekává, že měnová politika zůstane relativně utažená.

Sem patří levnější cyklické spotřební zboží, které přímo těží z růstu mezd, stejně jako některé základní spotřební zboží v oblasti obrany. Levně vypadá i několik finančních titulů, které by si měly udržet ziskovost, dokud neklesnou úrokové sazby. Existuje také několik technologických akcií, u nichž se začíná zrychlovat růst zisku na akcii, a které jsou stále rozumně oceněny. Může být příjemné vlastnit akcie, které všichni influenceři prohlašují za „skvělé“ nebo „úžasné“. Skutečné skvosty se však nacházejí jinde.

Analýza společnosti Fidelity International

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • AVC

    30 května, 2024

    Nepřispěla k tomu energetická krize, která ale nekončí a zhoršuje konkurenceschopnost Evropy?

    Odpovědět